آیا شما یک گیک هستید؟

تا به حال با خودتون فکر کردید که به طور کلی مفهوم «گیک» به کدام گروه از افراد اطلاق جامعه می شود؟ در یک کلام، گیک یا Geek به افراد مستعدی گفته می‌شود که شور و هیجان وصف ناپذیری در مورد یک چیز خاص مثلاً فناوری های کامپیوتری دارند و همه جنبه‌های زندگی شخصی ایشان حول این محور می چرخد. پیش از هر چیز، نیاز هست تا ریشه واژه Geek را مورد بررسی قرار دهیم. در سال‌های  ابتدایی ۱۹۰۰، کارنیوال های شادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی رواج داشتند و معمولاً در این کارنیوال ها فردی بود که گیک نامیده می شد. این فرد وظیفه داشت تا کارهای خارق العاده و در خیلی از مواقع عجیب و غریب انجام داده تا تماشاگران حیرت زده و بالتبع سرگرم شوند (واژه دیگری که معمولاً به عنوان مترادف گیک مورد استفاده قرار می‌گیرد Nerd است اما توجه داشته باشیم که این دو واژه دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر می باشند. به طور کلی، منظور از Nerd افرادی است بسیار باهوش اما غیر اجتماعی و منزوی که بسیار از خصوصیات مثبت افراد عادی اجتماع را ندارند. این افراد بسیار درون گرا هستند و به هیچ چیز جزء علاقمندی شان فکر نمی کنند. خیلی قصد نداریم تا در این مقاله Geek را از Nerd مجزا سازیم بلکه می‌خواهیم ببینیم ویژگی‌های اصلی افرادی که گیک یا نرد خوانده می‌شوند چیست.)

1- آیا شما واقعاً به کاری که انجام می‌دهید پایبند هستید؟
یکی از چیزهایی که گیک ها را از مابقی افراد جامعه متمایز می‌سازد تعهد ایشان به کاری است که انجام می دهند. به عبارت دیگر، گیک ها در مورد کار مورد علاقه شان خیلی غیرتی هستند و همواره سعی می‌کنند اولین کسی باشند که اخبار جدید و موضوعات مرتبط با کارشان را می دانند. افرادی که گیک نیستند، کارشان را وسیله‌ای برای امرار معاش تلقی می‌کنند اما این در حالی است که گیک ها کارشان را دلیل زنده ماندنشان تلقی می کنند. حال اگر شما دلبستگی دارید که به خاطر آن هر روز صبح با ذوق و شوق از خواب بیدار می‌شوید تا به انجامش برسانید، شما یکی از خصوصیات گیک بودن را دارا هستید.

2- آیا خودتان را مجزا از سایر افراد جامعه می دانید؟
با توجه به اینکه گیک ها تعهد قابل توجهی به کار مورد علاقه شان دارند، آن‌ها فقط به دنبال افرادی هستند که چنین رویکردی به کار و زندگی‌شان دارا هستند لذا نمی‌توانند با خیلی از افراد جامعه تعامل داشته باشند و همین مسأله منجر می‌گردد که گیک ها افرادی کاملاً اجتماعی نباشند. گیک ها معمولاً وقتی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند از واژگان و اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که فقط خودشان این اصطلاحات را متوجه می‌شوند و اگر یک فرد عادی در کنار ایشان باشد به سختی خواهد توانست معنای حرفهای ایشان را متوجه شود. به طور مثال، وقتی که دو گیک برنامه نویس تحت وب با همدیگر صحبت می‌کنند، جملاتی همچون «آقا اگه می خوای سایتمون هک نشه، باید اس کیو ال اینجکشن، ایکس اس اس و سی اس آر اف رو توش رعایت کنی. در ضمن اگه از فریم ورک استفاده کنی، خودش برات یک توکن امنیتی ایجاد می کنه» را انتظار داشته باشیم. وارد شدن به جمع گیک ها کار آسانی نیست و شما هم اگر علاقمند هستید تا یک گیک شوید، می بایست خود را به گروهی از ایشان ثابت کنید (یکی از راه‌های اثبات خود، استفاده از حرف‌های قلمبه و سلمبه است!)

3- آیا خصوصیات نژاد پرستانه دارید؟
گیک ها افراد تعصبی بوده و مسائل را از زاویه دید افراد عادی نگاه نمی کنند. معمولاً این گروه از افراد فکر می‌کنند که تصورات ایشان در مورد یک موضوع خاص از تصورات سایر افراد صحیح‌تر بوده و این انتظار را از سایر افراد دارند تا حرف ایشان را بدون هر گونه توضیح اضافی متوجه شوند. با توجه به اینکه گیک ها نمی‌توانند این خصوصیت خود را ترک کنند، ترجیح می‌دهند صورت مسأله را پاک کرده و به عبارت دیگر افرادی که گیک نیستند را از خود دور می کنند. شاید به جرأت بتوان گفت که برخی از گیک هایی که واقعاً گیک هستند نسل خود را برتر از افراد عادی می دانند.

4- آیا در علاقمندی های خود گم می شوید؟
گیک ها وقتی به کاری که به آن علاقه دارند مشغول می شوند، گذر زمان را به هیچ وجه متوجه نمی شوند. به طور مثال، وقتی یک گیک بازی کامپیوتری انجام می دهد، ساعت‌ها از این کار می‌گذرد و گیک تا به پایان بازی نرسد از بازی کردن دست نخواهد کشید (حتی اگر گرسنه باشد یا نیاز به دستشویی داشته باشد!) شاید همین مسأله باشد که خیلی‌ها گیک ها را همانند افراد معتاد تلقی می‌کنند به این صورت که آنقدر به کار مد نظرشان علاقه دارند که همه چیز حتی سلامتی خود را فدای آن کار می کنند.

5- آیا علاقه زیاد به دانستن همه چیز دارید؟
پیش از این گفتیم که زندگی یک گیک حول کاری می‌چرخد که به آن علاقه دارد. لذا گیک ها دوست دارند تا حس قدرت طلبی و کنترل بر روی مسأله مورد علاقه شان داشته باشند و یکی از راه‌هایی که می‌توانند به این حس قدرت طلبی دست پیدا کنند به روز نگه داشتن اطلاعات خود در زمینه مربوطه می باشد. گیک ها همواره در روزنامه‌ ها، مجلات و سایت‌های اینترنتی به دنبال اخبار مرتبط با موضوع کاری خود هستند و سعی می‌کنند در همایش ها و کنفرانس های مربوطه نیز شرکت کنند تا مبادا از رقبای خود عقب بمانند.

6- آیا نسبت به کاری که انجام می‌دهید غرور دارید؟
گیک ها در حوزه ای که مشغول به کار هستند حرفی برای گفتن دارند و همین مسأله منجر می‌گردد تا کمی نسبت به خود مغرور شوند و در هر جمعی که قرار می‌گیرند سعی کنند دانش خود را به رخ دیگران بکشند.

7- آیا نسبت به چیز خاص در حوزه کاری خود متعصب هستید؟
بسیاری از گیک ها در حوزه کاری خود، مثلاً فناوری، دارای یکسری تعصبات هستند. به طور مثال، خیلی از کیگ هایی که طرفدار محصولات اپل هستند حتی کسر شأن خود می‌دانند که یک گوشی اندرویدی در دست بگیرند و یا می‌توان گفت که جنگ طرفداران سیستم عامل متن باز لینوکس با ویندوزی ها و مکینتاشی ها از اینجا نشأت گرفته است.

8- آیا این آمادگی را دارید تا پایان راه به کار خود بچسبید؟
طرفدار یک برند خاص، یک زبان برنامه نویسی، یک سیستم عامل و … بودن یک چیز است و وفادار ماندن به سلیقه خود بدون در نظر گرفتن نتیجه یک چیز دیگر. گیک ها حاضرند به خاطر عقیده‌ای که دارند بجنگند و این مسأله به خاطر میزان علاقه ایشان به موضوع مد نظر نبوده بلکه چیزی بیش از علاقمندی است. اگر شما در مورد موضوع خاصی دارای اطلاعات گسترده ای باشید و به طور کلی از طرفداران آن باشید اما از ایده خود و علاقمندی خود دفاع نکنید، شما فاقد یکی از اصلی‌ترین خصوصیات یک گیک هستید. به طور مثال، یک طرفدار آیفون با اینکه می‌داند سهم بازار اپل به کمتر از ۱۰ درصد رسیده و شاید این شرکت تا چند سال آینده طعم تلخ شکست را در برابر اندروید بیش از این بچشد، اما کماکان از این محصول (خوب) دفاع خواهد کرد. حال شما ببینید که آیا اصلاً گیک بودن خوب است یا بد. اگر خوب است، آیا خصوصیات فوق الذکر را دارید یا خیر. سؤال دیگر این است که آیا گیک ها در کشور ایران خصوصیاتی به غیر از خصوصیات مطروحه دارند و به طور کلی یک گیک ایرانی از چه خصوصیاتی برخوردار است؟

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)