آیا شما یک گیک هستید؟

آیا شما یک گیک هستید؟

تا‌به‌حال با خودتون فکر کردید که به‌طور‌کلی «گیک» به کدام گروه از افراد جامعه اطلاق می‌شود؟ در یک کلام، Geek (گیک یا خوره) به افراد مستعدی گفته می‌شود که شور و هیجان وصف‌ناپذیری در مورد یک‌چیز خاص مثلاً فناوری‌های کامپیوتری دارند و همهٔ جنبه‌های زندگی شخصی ایشان حول این محور می‌چرخد. 

پیش از هرچیز، نیاز هست تا ریشهٔ واژهٔ Geek را مورد بررسی قرار دهیم؛ در سال‌های  ابتدایی ۱۹۰۰، کارنیوال‌های شادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی رواج داشتند و معمولاً در این کارنیوال‌ها فردی بود که Geek نامیده می شد و این فرد وظیفه داشت تا کارهای خارق‌العاده و در خیلی از مواقع عجیب‌و‌غریبی انجام داده تا تماشاگران حیرت‌زده و بالتبع سرگرم شوند (واژهٔ دیگری که معمولاً به‌عنوان مترادف Geek مورد استفاده قرار می‌گیرد Nerd است اما توجه داشته باشیم که این ۲ واژه دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر می‌باشند؛ به‌طورکلی، منظور از Nerd افرادی بسیار باهوش اما غیراجتماعی و منزوی بوده که بسیاری از خصوصیات مثبت افراد عادی اجتماع را ندارند! این افراد بسیار درون‌گرا هستند و به هیچ‌چیز جزء علاقمندی‌شان فکر نمی‌کنند).

آنچه در این مقاله مدنظر ما است، معرفی خصوصیاتی است که از آدم‌های معمولی یک گیک می‌سازد که در ادامه به معرفی ۸ مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای خواهیم کرد که عبارتند از:

۱. آیا شما واقعاً به کاری که انجام می‌دهید پایبند هستید؟
یکی از چیزهایی که گیک‌ها را از مابقی افراد جامعه متمایز می‌سازد، تعهد ایشان به کاری است که انجام می‌دهند؛ به‌عبارت دیگر، گیک‌ها در مورد کار مورد علاقهٔ‌شان خیلی غیرتی هستند و همواره سعی می‌کنند اولین کسی باشند که اخبار جدید و موضوعات مرتبط با کارشان را می‌دانند. افرادی که گیک نیستند، کارشان را وسیله‌ای برای امرار معاش تلقی می‌کنند اما این درحالی است که گیک‌ها کارشان را دلیل زنده ماندنشان تلقی می‌کنند!

حال اگر شما دلبستگی‌ای دارید که به‌خاطر آن هر روز صبح با ذوق و شوق از خواب بیدار می‌شوید تا به انجامش برسانید و تا پاسی از شب بیدار می‌مانید، شما یکی از مهم‌ترین خصوصیات گیک بودن را دارا هستید.

2. آیا خودتان را مجزا از سایر افراد جامعه می‌دانید؟
باتوجه به این‌که گیک‌ها تعهد قابل‌توجهی به کار مورد علاقهٔ‌شان دارند، آن‌ها فقط به‌دنبال افرادی هستند که چنین رویکردی به کار و زندگی‌شان دارا هستند لذا نمی‌توانند با خیلی از افراد جامعه تعامل داشته باشند و همین مسأله منجر می‌گردد که گیک‌ها افرادی کاملاً اجتماعی نباشند.

گیک‌ها معمولاً وقتی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، از واژگان و اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که فقط خودشان این اصطلاحات را متوجه می‌شوند و اگر یک فرد عادی در کنار ایشان باشد، به‌سختی خواهد توانست معنای حرف‌های ایشان را متوجه شود. به‌طورمثال، وقتی که ۲ گیک برنامه‌نویس تحت‌وب با همدیگر صحبت می‌کنند، جملاتی همچون «آقا چه‌جوری یه توکن ست کنیم که سی‌اس‌آر‌اف نخوریم؟» را انتظار داشته باشیم.

وارد شدن به جمع گیک‌ها کار آسانی نیست و شما هم اگر علاقمند هستید تا یک گیک شوید، می‌بایست خود را به گروهی از ایشان ثابت کنید (البته به‌خاطر داشته باشیم که یکی از راه‌های اثبات خود، استفاده از حرف‌های قلمبه و سلمبه نیست!)

3. آیا خصوصیات نژادپرستانه دارید؟
گیک‌ها افرادی تعصبی بوده و مسائل را از زاویهٔ دید افراد عادی نگاه نمی‌کنند؛ معمولاً این گروه از افراد فکر می‌کنند که تصورات ایشان در مورد یک موضوع خاص از تصورات سایر افراد صحیح‌تر بوده و این انتظار را از سایر افراد دارند تا حرف ایشان را بدون هرگونه توضیح اضافی متوجه شوند.

باتوجه به این‌که گیک‌ها نمی‌توانند این خصوصیت خود را ترک کنند، ترجیح می‌دهند صورت مسأله را پاک کرده و به‌عبارت دیگر افرادی که گیک نیستند را از خود دور می‌کنند؛ شاید به‌جرأت بتوان گفت که برخی از افرادی که واقعاً گیک هستند خود را برتر از افراد عادی می‌دانند.

4. آیا در علاقمندی‌های خود گم می‌شوید؟
گیک‌ها وقتی به کاری که به آن علاقه دارند مشغول می‌شوند، گذر زمان را به هیچ‌وجه متوجه نمی‌شوند؛ به‌طورمثال، وقتی یک گیک بازی کامپیوتری انجام می‌دهد، ساعت‌ها از این کار می‌گذرد و گیک تا به پایان بازی نرسد از بازی کردن دست نخواهد کشید (حتی اگر گرسنه باشد یا نیاز به دستشویی داشته باشد!)

شاید همین مسأله باشد که خیلی‌ها گیک‌ها را همانند افراد معتاد تلقی می‌کنند به این صورت که آن‌قدر به کار مدنظرشان علاقه دارند که همه‌چیز حتی سلامتی خود را فدای آن کار می‌کنند (دولوپرهای بسیاری را شاهد هستیم از شب تا صبح کد می‌زنند و وقتی‌که تسک مدنظرشان به‌اصطلاح DONE شد، استراحت می‌کنند).

5. آیا علاقهٔ زیاد به دانستن همه‌چیز دارید؟
پیش از این گفتیم که زندگی یک گیک حول کاری می‌چرخد که به آن علاقه دارد؛ لذا گیک‌ها دوست دارند تا حس قدرت‌طلبی و کنترل بر روی مسألهٔ مورد علاقهٔ‌شان داشته باشند و یکی از راه‌هایی که می‌توانند به این حس قدرت‌طلبی دست پیدا کنند، به‌روز نگاه داشتن اطلاعات خود در زمینهٔ مربوطه می‌باشد.

گیک‌ها همواره در روزنامه‌‌ها، مجلات و سایت‌های اینترنتی به‌دنبال اخبار مرتبط با موضوع کاری خود هستند و سعی می‌کنند در همایش‌ها و کنفرانس‌های مربوطه نیز شرکت کنند تا مبادا از رقبای خود عقب بمانند.

6. آیا نسبت به کاری که انجام می‌دهید غرور دارید؟
گیک‌ها در حوزه‌ای که مشغول به کار هستند حرفی برای گفتن دارند و همین مسأله منجر می‌گردد تا کمی نسبت به خود مغرور شوند و در هر جمعی که قرار می‌گیرند، سعی کنند دانش خود را به رخ دیگران بکشند.

7. آیا نسبت به چیز خاص در حوزهٔ کاری خود متعصب هستید؟
بسیاری از گیک‌ها در حوزهٔ کاری خود -مثلاً برنامه‌نویسی- دارای یکسری تعصبات هستند؛ به‌طور‌مثال، خیلی از گیک‌هایی که طرفدار محصولات اپل هستند حتی کسرشأن خود می‌دانند که یک گوشی اندرویدی در دست بگیرند و یا می‌توان گفت که جنگ طرفداران سیستم‌عامل اپن‌سورس گنو/لینوکس با ویندوزی‌ها و مکینتاشی‌ها از این‌جا نشأت گرفته است (بسیاری از دولوپرها نیز هستند که به شکلی غیرقابل توصیف، روی زبان برنامه‌نویسی خود تعصب دارند).

8. آیا این آمادگی را دارید تا پایان راه به کار خود بچسبید؟
طرفدار یک برند خاص، یک زبان برنامه‌نویسی، یک سیستم‌عامل و … بودن یک چیز است و وفادار ماندن به سلیقهٔ خود بدون درنظر گرفتن نتیجه، یک چیز دیگر؛ گیک‌ها حاضرند به‌خاطر عقیده‌ای که دارند بجنگند و این مسأله به‌خاطر میزان علاقهٔ ایشان به موضوع مدنظر نبوده بلکه چیزی بیش از علاقمندی است.

اگر شما در مورد موضوع خاصی دارای اطلاعات گسترده‌ای باشید و به‌طور‌کلی از طرفداران آن باشید اما از ایدهٔ خود و علاقمندی خود دفاع نکنید، شما فاقد یکی از اصلی‌ترین خصوصیات یک گیک هستید. به‌طور‌مثال، یک طرفدار آیفون با این‌که می‌داند سهم بازار اپل به کمتر از ۱۰٪ رسیده و شاید این شرکت تا چند سال آینده طعم تلخ شکست را در برابر اندروید بیش از این بچشد، اما کماکان از این محصول (عالی) دفاع خواهد کرد.

حال شما ببینید که آیا اصلاً گیک بودن خوب است یا بد؛ اگر خوب است، آیا خصوصیات فوق‌الذکر را دارید یا خیر؟ سؤال دیگر این است که آیا گیک‌ها در کشور ایران خصوصیاتی به غیر از خصوصیات فوق دارند و به‌طورکلی یک گیک ایرانی از چه خصوصیاتی برخوردار است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی