سیستم عامل اپن سورس جدید گوگل به نام Fuchsia

سیستم عامل اپن سورس جدید گوگل به نام Fuchsia

معمولاً سیستم عامل های جدید خیلی به ندرت و دیر به دیر به بازار عرضه می شوند و زمانی هم که خبر از عرضه ی یک سیستم عامل جدید شنیده می شود، معمولاً خیلی کم پیش می آید که این سیستم عامل نام شرکت های بزرگی مانند گوگل را به دنبال داشته باشد. در حال حاضر گمانه زنی های زیادی در مورد سیستم عامل جدید گوگل به نام فیوشا (Fuchsia) وجود دارد. در ادامه به بررسی کلی پروژه فیوشای گوگل خواهیم پرداخت؛ با سکان آکادمی همراه باشید.

درست در نقطه مقابل سیستم عامل های بزرگ، ما هر روز شاهد عرضه ی یک توزیع جدید لینوکسی هستیم؛ با آن که این توزیع ها بسیار کاربردی و مفید هستند ولی هر چه که باشد بالاخره جزوی از لینوکس محسوب می شوند. یعنی عرضه ی یک سیستم عامل جدید چیزی نیست که به این راحتی ها اتفاق بیفتد. البته دلیل مهمی پشت این قضیه وجود دارد.

در واقع توسعه دادن یک سیستم عامل نیازمند انرژی، وقت و کار بسیار زیاد است و حتی پس از عرضه ی آن، باز هم باید کارهای زیادی برای به روز رسانی در سال های آینده انجام شود. از آن جا که ارائه یک سیستم عامل کار زیادی می برد، معمولاً نگهداری از آن هم بسیار هزینه بر خواهد بود. هسته لینوکس توسط هزاران نفر در سرتاسر جهان که به صورت داوطلبانه به کدنویسی خود هسته یا ماژول ها برای سخت افزار یا پشتیبانی های استاندارد مربوط مشغول شدند ایجاد گشته است.

علی رغم آن که ایجاد یک سیستم عامل کار و وقت بسیار زیادی می طلبد، گوگل ظاهراً توانسته دلیل موجه و قانع کننده ای برای شروع ساخت یک هسته جدید پیدا کند. البته به هر حال این شرکت هنوز قصد و انگیزه اصلی خود از این کار را به طور کامل روشن نکرده است.

اگر نگاهی به سیستم عامل های مورد استفاده امروزی مانند Linux، Windows، MacOS و یا حتی FreeBSD بیندازیم، متوجه می شویم که این سیستم عامل ها رونق بسیار زیادی در میان کاربران دارند. در حقیقت این سیستم عامل ها همگی بر اساس طرح هایی شکل گرفته اند که عمر آن ها بسیار بیشتر از سخت افزارهایی است که بر روی آن ها اجرا می شوند. البته ناگفته نماند که تعداد زیادی از این سخت افزارها هم بر اساس طراحی هایی هستند که خود نسبتاً عمر زیادی دارند. ولی به این معنی نیست که بخواهیم blazing core-i7 را به درد نخور بدانیم! در حقیقت محاسبات ما همچنان با این سخت افزارها انجام می شوند و در طول دو دهه ی گذشته، محاسبات کامپیوتری ما تغییری اساسی را تجربه نکرده اند، هر چند که نحوه ی قرار دادن داده ها در کامپیوترها و میزان حجم این اطلاعات تغییرات بسیار زیادی داشته است.

فیوشا که نام سیستم عامل جدید گوگل است بر اساس یک هسته جدید به نام Magenta که خود بر اساس LittleKernel است ساخته می شود (LittleKernel یک هسته بسیار کوچک است که برای کارهایی که به چیزی میان میکروکنترلر و یک سستم عامل کامل نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرد.) این هسته بسیار کوچک نیازهای اساسی یک سیتم عامل مانند رشته های مورد نیاز برای پردازش هم زمان و پردازش چند رشته ای را در اختیار ما قرار می دهد، ولی با این حال هنوز در مقایسه با یک سیستم عامل، ساده و بی آلایش به نظر می رسد.

البته LittleKernel اصلاً در حدی توسعه نیافته است که بتواند با سیستم عامل های امروزی رقابت کند، ولی ظاهراً فیوشا قصد دارد با توسعه برخی از ویژگی های LittleKerenel آن را به نقطه ای برساند که به یک سیستم عامل جامع و کاربردی تبدیل شود. LittleKernel شبه یونیکس یا برگرفته از POSIX نیست، یعنی آن که LittleKernel از هیچ کدام از سیستم عامل های دیگر تبعیت نمی کند. البته این مسئله خود باعث می شود که گوگل دردسر بیشتری برای بازسازی (Repurposing) سورس کد سیستم عامل اندروید و ChromeOS برای فیوشا داشته باشد.

به طور کلی فعلاً می توان در مورد انگیزه و هدف گوگل از ساخت Fuchsia گمانه زنی کرد. البته گوگل اعلام کرده که هسته جدید خود را هم برای موبایل و هم برای کامپیوتر هدف گیری کرده است. با ایجاد یک سیستم عامل جدید، گوگل قادر خواهد بود بسیاری از چیزهای دیگر مانند زبانی که برای توسعه اپلیکیشن ها و فرآیند به روز رسانی مورد استفاده قرار می گیرد را هم کنترل کند. هم اکنون گوگل با شکایت هایی در رابطه با استفاده از جاوا به عنوان زبان توسعه برای اندروید رو به رو شده است. با انتخاب زبان جدید برای توسعه Fuscsia و احتمالاً عدم تکرار اشتباهات گذشته، گوگل نه تنها از شکایات بیشتر در آینده جلوگیری خواهد کرد، بلکه همچنین می تواند کنترل بیشتری بر روی جامعه توسعه دهندگان و اکوسیستم اش داشته باشد که در نهایت می تواند به نفع یا به ضرر این شرکت تمام شود.

علاوه بر این، اندروید برای به روز رسانی های خود به مشکل برخورده است چرا که برای به روز رسانی هم به تولید کنندگان سخت افزاری و هم به ارائه دهندگان سرویس های تلفن وابسته است. این مسئله باعث شده است که اندروید از به روز رسانی های امنیتی خودداری کند که علی رغم تمام تلاش ها و به روز رسانی های دیگر، برای گوگل بد نامی را به همراه داشته است!

در ضمن، گوگل ممکن است استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) در کنار Fuchsia را هم در برنامه کاری خود داشته باشد. دستگاه هایی که می توانند از اینترنت اشیاء برخوردار شوند طیف وسیعی را شامل می شوند که از دستگاه های بزرگ مانند یخچال تا سیستم های هشدار و حتی حسگرهای پوشیدنی و محیطی را شامل می شوند. دستگاه های بزرگ احتمالاً مشکل خاصی با بحث مصرف انرژی ندارند ولی دستگاه های کوچک تر مانند دستگاه های پوشیدنی، حسگرهای وایرلسی یا حسگرهای فیتنس می توانند از سیستم عاملی که برای حفظ انرژی طراحی شده است بهره گیرند. Fuchsia می تواند با توجه به نقص ها و ضعف هایی که سیستم عامل های دیگر دارند، طوری توسعه پیدا کند که مشکلات مشابه آن ها را دیگر نداشته باشد.

 حتی پس از توسعه این سیستم عامل جدید، باز هم نگهداری آن مشکل خواهد بود و فقط گذشت زمان می تواند مشخص کند که آیا Fuchsia قادر خواهد بود جای خود را در میان سیستم عامل های دیگر باز کند یا خیر. نظر شما چیست؟ آیا این سیستم عامل هم در کنار یکی از چندین پروژه ی شکست خورده ی گوگل قرار خواهد گرفت یا دنیای آی تی را متحول خواهد ساخت؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی مطرح فرمایید.

منبع