Python یا PHP، مسئله این است!

اگر چه لیست محبوب‌ترین زبان‌ها در ماه‌های اخیر همواره جاوا را در جایگاه نخست نشان داده‌است، اما این در حالی است که این لیست جزئیات علایق توسعه‌دهندگان را نمایش نمی‌دهد. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که کدام یک از زبان‌های برنامه نویسی در ۵ سال اخیر بیشترین تعداد توسعه دهنده را به سمت خود کشیده‌ است؟ کدام زبان برای بقا دست‌ و‌ پا می‌زند؟ و بسیاری سوال دیگر. در ادامه این سوالات را در مورد زبان های برنامه نویسی Python و PHP بررسی خواهیم کرد. با ما در سکان آکادمی همراه باشید.

بر طبق فهرست PYPL که لیست خود را بر اساس میزان جست‌وجو‌ی کاربران در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی در گوگل مرتب می‌کند، محبوبیت پایتون به صورت چشم‌گیری در طی ۵ سال اخیر افزایش یافته است (تقریبا از سال ۲۰۱۰ چیزی در حدود ۵ درصد ارتقاء) در همان دوره‌ی زمانی مشابه، محبوبیت PHP به میزان ۵ درصد کاهش ‌یافته‌است. همان طور که گفته شد، PYPL لیست خود را بر اساس علایق کاربران مبنی بر آموزش زبان‌های برنامه نویسی با جست‌وجوی منابع در گوگل ساخته‌ است. پس می‌توان گفت این لیست معیار خوبی برای مقایسه‌ی تعداد کاربرانی که در حال یادگیری زبان خاصی هستند و یا نیستند خواهد بود. احتمالا کاربران هم بر اساس بازار کار و درآمد حاصل از یادگیری یک زبان خاص، در گوگل جست‌ و جو می‌کنند و به‌ دنبال یادگیری آن هستند.

این رشد و محبوبیت پایتون خارق‌العاده است چرا که این زبان فقط ۲۵ سال عمر دارد که نمونه‌ی آن در تکنولوژی بی‌‌نظیر بوده است و در تاریخ ماندگار خواهد شد. همان طور که بارها و بارها گفته شده و گفته خواهد شد، محبوبیت پایتون روز به روز افزایش پیدا می‌کند آن هم فقط به خاطره خصوصیات کلیدی و با ارزش پایتون است. 

اگر چه فهرست PYPL کاهش محبوبیت PHP را نشان می‌دهد اما این به معنای نابودی و فروپاشی این زبان نیست. در طول سال‌های اخیر، جامعه‌ی PHP در تلاش است که این محبوبیت را به جایگاه خود برگرداند، آن هم با تمرکز بر ویژگی‌های شاخصی مانند مدیریت پکیج‌ها و یا تمرکز بر ویژگی‌های کلی نظیر ارتقا‌ی کارایی این زبان. علاوه بر این، بر طبق آنچه که Netcraft ادعا می کند، PHP هنوز در ساخت میلیون‌ها وب سایت به کار گرفته می‌شود. 

در حقیقت، اگر در این لیست زبانی وجود داشته باشد که محکوم به نابودی است، زبان سابق مورد استفاده برای نوشتن برنامه‌های کاربردی iOS و macOS شرکت اپل یعنی Obective-C است و دلیل آن هم این است که جایگزین این زبان یعنی Swift به سرعت در حال ترقی است و جایگاه مناسبی را در فهرست‌های TIOBE، RedMonk و PYPL یافته است. 

این لیست زمانی می‌تواند مفید باشد که توسعه‌دهندگان و طرفداران تکنولوژی تصمیم بگیرند که چه زبانی را دنبال کنند. زبان‌هایی که در بالای لیست قرار دارند مسلما تعداد کاربران زیادی دارند و در وسعت زیادی مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین ارزش آن‌ را دارد که شما وقت با ارزش خود را برای یادگیری آن‌ها صرف کنید.

از طرف دیگر، زبان‌هایی که در پایین لیست قرار دارند، برای کاربردها و حوزه‌های خاصی مناسب هستند که حتی ممکن است خیلی با ارزش باشند و برای اشخاصی که در این زبان ها حرفه‌ای هستند، می تواند منبع درآمد خوبی باشند و یا زبان‌هایی هستند که در حال نابودی‌اند. پس درست انتخاب کنید!!!

نظر شما چیست؟ آیا با رشد سریعی که برخی زبان ها همچون Python دارند، آینده ی خیلی خوبی برای زبان PHP نمی توان متصور شد یا این زبان کماکان طرفداران خود را خواهد داشت؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Python’s on the Rise … While PHP Falls

0 • FARHAD_H.P در تاریخ: 1395/04/14

  هیچ چیز نمی تونه جای PHP رو بگیره ولی زبان های دیگه میتونن جایی برای خود باز کنند (جمله از خوم).
  هاست و سرور برای php به مراتب ارزان تر قابل دسترس تر هست ...
  منابع فوق العاد زیادی برای یادگیری هست...
  یادگیریش راحته...
  اپن سورسه و....
  یکی از ایراداتی که من برای php میگیرم اینه که به فکر مولتی پلتفرم شدن نیست !‌ مثلا نمیشه باهاش برای اندروید یا ... برنامه نوشت... هر چند برای ویندوز کتابخانه ای برای برنامه نویسی هست ولی آخرین بروز رسانی اون مربوط به چندین سال پیشه...
  به نظرم به این بخش php توجه بشه قطعا بهترین زبان برای یادگیری میشه.

 • profi در تاریخ: 1395/04/29

  این که سوال کردن نداشت...خداحافظ php

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)