اجباری شدن آموزش برنامه‌نویسی در مدارس ژاپن

اجباری شدن آموزش برنامه‌نویسی در مدارس ژاپن

دولت ژاپن تصمیم گرفته است برای بهبود بخشیدن به خلاقیت و ارتقاء تفکر منطقی در کودکان، آموزش برنامه نویسی را در مدارس این کشور اجباری کند. البته قرار است که این برنامه آموزشی در مدارس ابتدایی از سال ۲۰۲۰ و در مدارس راهنمایی از سال ۲۰۲۱ و در دبیرستان از سال ۲۰۲۲ اجرایی شود. برای اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع، با سکان آکادمی همراه باشید.

ژاپنی ها قصد دارند که برنامه نویسی را مانند دیگر علوم رایج در مدارس آموزش دهند و کودکان را از همان سنین ابتدایی برای اهدافی بزرگ آماده کنند. در همین راستا، وزارت آموزش و پرورش ژاپن هیئت منصفه ای را تشکیل داده تا امور مربوط به تشکیل کلاس های آموزشی را در مدارس پیگیری کنند. بد نیست بدانید که هم اکنون در برخی از شهرهای ژاپن مانند Takeo، Koha و Ibaraki کلاس های آموزش برنامه نویسی در مدارس تشکیل می شود. طبق گزارش Japan News، داوطلبان و موسسات تجاری زیادی برای انجام این برنامه همکاری کرده اند.

مشابه این امر در کشور چین نیز دیده شده، جالب این است که چینی ها آموزش کدنویسی را حتی از قبل از ورود به پیش دبستانی آغاز کرده اند و خانواده های چینی قبل از این که کودکانشان به پیش دبستانی بروند برنامه نویسی را به آنها آموزش می دهند. در بریتانیا هم کلاس های آموزشی برنامه نویسی برای کودکان بالای ۵ سال برگزار می شود. دولت آمریکا نیز از اهمیت آموزش برنامه نویسی در مدارس آگاه است و باراک اوباما رییس جمهور وقت این کشور در ماه ژانویه اعلام کرد که دولت مبلغ ۴ میلیارد دلار را برای اجرای این طرح آموزشی سرمایه گذاری کرده است.

به نظر شما آیا این امید را می توان داشت که دست اندرکاران نظام آموزشی کشورمان هم به مقوله ی آموزش برنامه نویسی در مدارس بیاندیشند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

منبع