اگر می‌خواهید هکر شوید، حتما باید برنامه‌نویسی یاد بگیرید

اگر می‌خواهید هکر شوید، حتما باید برنامه‌نویسی یاد بگیرید

در اینکه برنامه‌نویسی یکی از بنیادی‌ترین مهارت‌های لازم برای ورود به دنیای هک می‌باشد هیچ شکی نیست و این مطلب که هر چه بیشتر برنامه‌نویسی کنید، هکر بهتری خواهید شد نیز کاملاً صحیح است. در همین راستا، در این پست راز موفقیت هکرها را به نوآموزانی که آرزو دارند در هک به مهارت‌های قابل‌توجهی برسند، خواهیم گفت. 

اگر در اینترنت معنی کلمهٔ Hacker را جست‌وجو کنید، متوجه خواهید شد که معادل فارسی این کلمه به معنی «دانش فنی و مهارت لازم برای حل مشکلات غیرممکن» است؛ البته در دنیای واقعی، هکر بودن چیزی فراتر از این‌ها است. در اصل، هکرها گروهی بودند که در اولین آزمایش‌های آژانس پروژه‌های پیشرفتهٔ تحقیقاتی موسوم به آپارنت و همین طور در اختراع اینترنت نقش داشتند و WWW را راه‌اندازی کردند تا بدان وسیله دنیای بهتری بسازند.

اگر شما هم به هکر شدن علاقه دارید، قبل از هر چیز باید روش درست آموزش را یاد بگیرید و باید بدانید که خصوصیات مختلف و مهارت‌های لازم برای هکر شدن چه چیزهایی هستند. یکی از اساسی‌ترین مهارت‌ها، برنامه‌نویسی است؛ برنامه‌نویسی مهارتی پایه‌ای است که هر هکری باید آن را فرا بگیرد و به آن مسلط شود.

اگر شما با هیچ یک از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنایی ندارید، می‌توانید با یاد گرفتن زبان‌های پایه‌یی مانند Python کارتان را شروع کنید؛ این زبان بسیار قدرتمند بوده و مستندات و آموزش‌های فراوانی هم در وب دارا است و به راحتی می‌توان آن را فرا گرفت و اگر دوست دارید که در سطح وسیعی در دنیای برنامه‌نویسی فعالیت داشته باشید، توصیه می‌کنیم که زبان برنامه‌نویسی C (یعنی زبان هستهٔ یونیکس) را یاد نیز بگیرید. در یک کلام، برای مهارت در هک کردن باید سطح دانش خودتان را دربارهٔ زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی بالا ببرید تا بتوانید از عهدهٔ آنچه مد نظرتان است برآیید.

اگر در نظر دارید که در حوزهٔ خاصی از هک فعالیت داشته باشید، ضروری است که زبان برنامه‌نویسی مربوط به آن حوزه را آگاهانه انتخاب کنید. مثلاً اگر به امنیت برنامه‌های کاربردی وب علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی PHP و JavaScript بپردازید و اگر می‌خواهید با هک شبکه و پن‌تست سر و کار داشته باشید، خیلی مهم است که زبان برنامه‌نویسی C را به طور صحیح یاد بگیرید.

چرا برنامه‌نویسی مهمترین مهارت لازم برای هکرها است؟ 
تسلط داشتن به یک زبان برنامه‌نویسی می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا باعث می‌شود که مستقل باشید و نرم‌افزارهای مخصوص خودتان را بسازید. بیشتر ابزارهای هک اپن‌سورس هستند و به صورت رایگان وجود دارند؛ هنگامی که به هنر برنامه‌نویسی تسلط پیدا کردید، می‌توانید از این ابزارها نیز استفاده کرده و یا حتی می‌توانید از توانایی‌های خودتان استفاده کنید و آنها را به ابزار بهتری مبدل سازید.

کلام آخر 
قبل از اینکه قدم به دنیای هک بگذارید، باید کدنویسی را یاد بگیرید تا بتوانید مهارت هک را به طور صحیح و اصولی فرا بگیرید. اگر هیچ سررشته‌ای در کدنویسی ندارید، می‌توانید به دورهٔ آموزش برنامه‌نویسی در سکان آکادمی مراجعه نموده و اگر هم خیلی علاقمند به مباحث هک و امنیت هستید، می‌توانید به پادکست مصاحبه با مهران طُرِیحی: متخصص امنیت اطلاعات مراجعه نمایید.

منبع