گوگل با پلتفرم Material Design Lite کار طراحی سایت را ساده تر می کند

گوگل با پلتفرم Material Design Lite کار طراحی سایت را ساده تر می کند

پیش از این در مقاله ای تحت عنوان آشنایی با مفهوم متریال دیزاین گوگل، دیدیم که شرکت گوگل چگونه مفهوم Material Design و توانایی آن در ایجاد رابط کاربری زیباتر و یکنواخت تر در دیوایس هایی با سایزهای مختلف را به دنیا عرضه کرده است. حال گوگل برای طراحی سایت هایی که بیشتر با Material Design سازگاری داشته باشند، پکیج Material Design Lite را منتشر کرده است که با پشتیبانی راحت از کلیه ی قابلیت های CSS، HTML و JS این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تا سایت هایی یکنواخت اما در عین حال گیرا طراحی کنند. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا با این ابزار طراحی وب بیشتر آشنا شویم.

توسعه دهندگان گوگل، این ابزار را که موجب می شود وب سایت ها بیشتر شبیه به اپلیکیشن های آندرویدی به نظر برسند، معرفی کرده اند. این ابزار یک فریم ورک Front-end برای ساخت وب سایت هایی با مفهوم Material Design شرکت گوگل است. دیدیم که پس از معرفی آندروید نسخه ی Lollipop، رابط های کاربری گوگل از یک طراحی مینیمالیسیتی جدید که به مرور در همه ی اپلیکیشن های آندرویدی از جمله WhatsApp هم دیده می شود بهره گرفته اند. فریم ورک Material Design Lite، استفاده از ابزار های فرانت اند که روز به روز در حال تغییرات سریعی هستند را برای توسعه دهندگان وب سایت ها تسهیل می کند. علاوه بر این، این فریم ورک حجم کمی دارد پس لازم نیست نگران سایز کد ها باشید.

فریم ورک Material Design Lite، عناصر رابط کاربری رایج متریال دیزاین را در بر می گیرد که شامل فیلدهای ورود متن، دکمه ها، اسلایدرها، تب ها، اسپینر و چک باکس ها است. این فریم ورک، همچنین برای توسعه دهندگانی که نمی خواند زمان زیادی صرف طراحی رابط کاربری سایت خود کنند، این فریم ورک شامل 5 قالب آماده است که در عرض چند دقیقه می توان آن را نصب کرده و مورد استفاده قرار داد.

چطور از Google’s Material Design Lite استفاده کنیم؟
کد استفاده شده برای پیاده سازی و اجرای فریم ورک متریال دیزاین لایت، یک کتابخانه ی کوچک از مولفه هایی است که در صفحات وب و اپلیکیشن ها به کار گرفته می شوند. این کد با استفاده از زبان Sass و بر پایه ی فناوری BEM نوشته شده و بنا به نیاز کاربر قابل تغییر و اصلاح است که در حال حاضر در GitHub قابل دسترسی است. همچنین می توانید فریم ورک کامل متریال دیزاین لایت را از گوگل دریافت کنید.

هدف شرکت گوگل از ارائه ی این ابزار این است که کاربران بتوانند صفحات وب زیبا، ساده و کارآمدی بسازند، لذا شما این امکان را دارید تا المان هایی را برای طراحی سفارشی انتخاب کنید یا از تم های گوگل که به شما امکان تغییر در فریم ورک -پیش از استفاده را می دهند- استفاده کنید. Google’s Material Design Lite در تمامی مرورگر های مدرن از جمله گوگل کروم، اپرا، فایرفاکس، مایکروسافت اج و سافاری بدون هیچ مشکلی اجرا می شود.

به نقل از WebDesignerNerd، بیشتر فریم ورک هایی که در این زمینه به موفقیت هایی رسیده اند، موفقیت شان را مدیون انعطاف پذیری خود هستند. گوگل نیز قول داده است که Material Design در این زمینه بهترین عملکرد را خواهد داشت. آیا شما برای ساخت وب سایت خود از Material Design Lite استفاده خواهید کرد؟ نظراتتان را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع