همه چیز دربارهٔ اولین برنامه‌نویس جهان: Ada Lovelace

همه چیز دربارهٔ اولین برنامه‌نویس جهان: Ada Lovelace

Ada Lovelace کسی است که به خوبی در میان دولوپرها و برنامه‌نویسان شهرت دارد. آدا به عنوان اولین برنامه‌نویس تاریخ و پیشگام در رایانش مدرن و از آن مهم‌تر، اولین برنامه‌نویس زن جهان شناخته می‌شود. او در تاریخ 10 دسامبر سال 1815 میلادی در بریتانیا به دنیا آمد؛ لاولیس در 17 سالگی با Analytical Engine (ماشین تحلیلی) Charles Babbage آشنا شد و در سال 1842 با مفهومی که امروزه آن را برنامه‌نویسی کامپیوتری می‌نامیم، درگیر شد. 

ابداع اولین الگوریتم جهان
Ada Lovelace یادداشت ها و مطالعات پیچیدهٔ Charles Babbage دربارهٔ ماشین تحلیلی را از فرانسه به انگلیسی ترجمه کرد و این مفهوم را تشریح کرد. او نه تنها این یادداشت‌ها را ترجمه کرد، بلکه برداشت و ایده‌های مبتکرانهٔ شخصی خود را دربارهٔ انجام محاسبات از طریق ماشین‌ها به آنها اضافه کرد. این یادداشت‌ها امروزه به عنوان اولین الگوریتم دنیا شناخته می‌شوند (لازم به ذکر است که واژهٔ Algorithm نیز از روی واژهٔ عربی الخوارزمی که برگرفته از نام دانشمند بزرگ ایرانی -خوارزمی- است، گرفته شده است).

متخصص در ریاضیات
آدا یک نابغهٔ ریاضی بود و این ویژگی را از مادرش به ارث برده بود. چارلز ببیج به او لقب جادوگر اعداد را داده بود.

رویای پرواز بر فراز آسمان 
آدا لاولیس در سن 12 سالگی پرواز پرندگان را مورد بررسی قرار داده بود و توانسته بود موادی را بررسی کند که می‌توانستند به عنوان بال‌های مصنوعی به کار گرفته شوند. او در سن 13 سالگی شروع به نوشتن نتایج تحیقاتش دربارهٔ پرواز کرد و آن را Flyology که معنی تحت الفظی آن پرواژشناسی می‌شود نامید. اما مادرش مانع کار او شد چرا که موجب شده بود آدا از خواندن درس‌هایش غفلت کند. البته با توجه به نبوغی که داشت، اگر به تحقیقاتش در این زمینه ادامه می‌داد، می‌توانست برادران رایت را پشت سر بگذارد.

علاقه به ماشین‌های تحلیلی
او دربارهٔ پتانسیل‌های ماشین‌های تحلیلی اطمینان کامل داشت و همواره تحسین‌شان می‌کرد. حتی ساز و کار ماشین‌ها را برای کسانی که هیچ پیش‌زمینه‌ای در ریاضیات نداشتند، به نحوی قابل‌فهم تشریح می‌کرد.

نگاهی به هوش مصنوعی
این ریاضیدان برجسته و حامی ماشین‌های تحلیلی، دربارهٔ توانایی ماشین‌ها در آغاز کردن هر چیز نگران بود. او معتقد بود که ماشین‌های تحلیلی می‌توانند تجزیه و تحلیل‌ها را دنبال کنند ولی توانایی پیش افتادن از حقایق را ندارند و مسئولیت آنها مشارکت با ما در واقعیت بخشیدن به آن چیزی است که پیش از این با آن آشنا بوده‌ایم. با این حال، او مفهمومی به عظمت هوش مصنوعی را پیش‌بینی کرده بود اما احتمال وقوع آن را رد می‌کرد!

ارائهٔ مدل ریاضیاتی برای قمار
خانم لاولیس و دوستانش به دنبال کشف یک مدل ریاضیاضی برای پیروزی در شرط‌بندی‌ها بودند. البته علیرغم همهٔ این تلاش‌ها، به نتیجه‌ای نرسیدند و آدا هیچ وقت برنده نشد و همواره مبالغ سنگینی بدهی داشت!

محاسبهٔ اعداد برنولی
آدا الگوریتمی نوشته بود که به کمک آن ماشین‌ها می‌توانستند اعداد برنولی را محاسبه کنند. این یک موفقیت بزرگ در زمینهٔ پردازش مقدماتی بود گرچه این برنامه هیچ وقت تست نشد چرا که آقای ببیج نتوانست ماشینش (ماشین تحلیلی) را تکمیل کند.

گوش دادن به موسیقی از طریق ماشین
آدا نامه‌ای به مادرش نوشت و در آن اظهار داشت که در تلاش برای ایجاد پلی میان ماشین و موسیقی است. او مطمئن بود که ماشین تحلیلی، روزی برای ساخت موسیقی استفاده خواهد شد.

علوم شاعرانه
آدا فرزند شاعر معروف انگلیسی، Lord Byron بود. او توانایی در علوم فلسفی را از پدر و ریاضیات را از مادر به ارث برده بود. لاولیس شیوهٔ تفکر خود را «علوم شاعرانه» نامیده بود که از طریق آن مفاهیم ریاضیاتی را با استعاره و تشبیهات، تشریح می‌کرد.

مرگ نابهنگام
آدا لاولیس در عنفوان جوانی یعنی زمانی که 36 ساله بود بر اثر سرطان رَحم درگذشت و در کنار پدر مشهورش -لرد بایرون- به خاک سپرده شد.

نظر شما دربارهٔ این بانوی نابغه چیست؟ دیدگاه‌ها و نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع