تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می‌سازد؟

تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می‌سازد؟

Myers-Briggs Type Indicator که به اختصار MBTI خوانده می‌شود، یک تست ارزیابی شخصیت است که بر اساس آن مشخص می‌شود هر فردی دارای چه خصوصیات فردی است و در شرایط مختلف چگونه تصمیم‌گیری می‌کند. بر اساس تست MBTI که از یکسری سؤال تشکیل شده است، مشخص خواهد شد که از میان 16 تیپ شخصیتی این تست، کدام یک در ما پررنگ‌تر است. برای آشنایی بیشتر با این تست، با سکان آکادمی همراه باشید.

پیش از این، در مقاله‌ای تحت عنوان آزمون DISC چیست و اهمیت آن در زندگی کاری چقدر است؟، به بررسی آزمونی تحت عنوان DISC پرداختیم که بر اساس این آزمون، مشخص می‌شود که افراد -بیشتر در زمینهٔ کاری- دارای چه خصوصیاتی هستند اما این در حالی است که آزمون MBTI -که توسط موسسهٔ The Myers & Briggs Foundation طراحی شده است- بیشتر روی خصوصیات روانشناختی افراد متمرکز است اما این هرگز بدان معنا نیست که از این شاخص نمی‌توان برای محیط کار استفاده نمود.

مزیت‌های تست MBTI
برخی تیپ‌های شخصیتی هستند که برای برخی مشاغل، موقعیت‌ها و غیره مناسب‌ترند. با شرکت در آزمون ام‌بی‌تی‌آی، مشخص خواهد شد که ما کدام‌یک از این ۱۶ تیپ هستیم و پس از مشخص شدن تیپ‌مان، با دید بازتری خواهیم توانست به کنترل شرایط و اوضاع بپردازیم.

علاوه بر این، خیلی از افراد هستند که همواره با خود فکر می‌کنند که «من یک هنرمند بالفطره هستم!» یا برخی از ما آدم‌ها بر این باوریم که «من یک آدم خلاق هستم که کسی قدر من را نمی‌داند!» که پس از شرکت در این تست، ذهنیت ما نسبت به خودمان سندیت پیدا خواهد اما به شرطی که در حین پاسخ‌گویی به سؤالات، با خود روراست باشیم! در ضمن، این تست به ما نشان می‌دهد که چه نقاط ضعفی داریم و چگونه با کار کردن روی آنها، می‌توانیم زندگی شخصی خود را بهبود بخشیم.

جالب است بدانیم که از این تست برای رهبری شرکت‌ها، تیم‌سازی، شبکه‌سازی، جلسات مصاحبه، انتخاب شغل و پیشرفت فردی استفاده می‌شود اما گرچه که آزمون MBTI سال‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همواره منتقدینی داشته که صحت اطلاعات آن را زیر سؤال می‌برند! 

نقاط ضعف تست MBTI
اگر شما در شرایطی تحت فشار روانی در این تست شرکت کنید -مثلاً روزی که چند بار بدشانسی آورده‌اید یا صبح همان روز با مدیر خود بحث و مشاجره کرده‌اید یا با همسر خود دعوا کرده‌اید- مسلماً نتایج تست با روزی که از صبح تا شب آن برای شما سرشار از موفقیت، شانس و پیشرفت بوده است، از زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود. لذا برای شرکت در این تست، می‌بایست در عادی‌ترین حالت ممکن به سر ببرید و همین مسئله است تا حدودی اعتبار تست را زیر سؤال می‌برد.

آنچه مسلم است این که تست MBTI در سراسر دنیا شناخته شده است و به نظر می‌رسد که نقاط قوت آن از نقاط ضعفش به مراتب بیشتر بوده که توانسته به چنین جایگاه دست یابد. ابزارهای زیادی برای شرکت در این آزمون به صورت آنلاین وجود دارند که برخی از آنها رایگان و برخی دیگر پولی هستند. خوشبخانه در وب فارسی هم سایتی تحت عنوان تلنت‌یاب، یک وب اپلیکیشن تست MBTI به زبان فارسی طراحی کرده است که کاملاً رایگان است!

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا پس شرکت در این آزمون و مشاهدهٔ نتایج آن، تیپ شخصیتی شما با واقعیت یکسان است؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.



بهزاد مرادی