تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می سازد؟

تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می سازد؟

Myers-Briggs Type Indicator که به اختصار MBTI خوانده می‌شود یک تست ارزیابی شخصیت است که بر اساس آن مشخص می‌شود هر فردی دارای چه جهان بینی است و در شرایط مختلف چگونه تصمیم گیری می کند. بر اساس تست ای بی تی آی که از یکسری سؤال تشکیل شده است، مشخص خواهد شد که از میان شانزده تیپ شخصیتی این تست، کدام یک در ما پررنگ تر است. برای آشنایی بیشتر با این تست، با سکان آکادمی همراه باشید.

پیش از این، در مقاله‌ای تحت عنوان آزمون DISC چیست و اهمیت آن در زندگی کاری چقدر است؟، به بررسی آزمونی تحت عنوان DISC پرداختیم که بر اساس این آزمون، مشخص می‌شود که افراد -بیشتر در زمینه ی کاری- دارای چه خصوصیاتی هستند اما این در حالی است که آزمون MBTI -که توسط موسسه ی The Myers & Briggs Foundation طراحی شده است- بیشتر روی خصوصیات روانشناختی افراد متمرکز است اما این هرگز بدان معنا نیست که از این شاخص نمی‌توان برای محیط کار استفاده ننمود.

جالب است بدانیم که از این تست برای رهبری شرکت ها، تیم سازی، شبکه سازی، جلسات مصاحبه، انتخاب شغل و پیشرفت فردی استفاده می شود. اگرچه که آزمون ام بی تی آی سال‌ها است که مورد استفاده قرار می گیرد، اما همواره منتقدینی داشته که صحت اطلاعات آن را زیر سؤال می برند!

مزیت‌های این تست
برخی تیپ های شخصیتی هستند که برای برخی مشاغل، موقعیت ها و حتی ازدواج‌ها مناسب ترند. با شرکت در آزمون ام بی تی آی، مشخص خواهد شد که ما کدام یک از این شانزده تیپ هستیم و پس از مشخص شدن تیپمان، با دید بازتری خواهیم توانست به کنترل شرایط و اوضاع بپردازیم.

علاوه بر این، خیلی از افراد هستند که همواره با خود فکر می‌کنند که «من یک هنرمند بالفطره هستم!» یا برخی از ما آدم‌ها بر این باوریم که «من یک آدم خلاق هستم که کسی قدر من را نمی داند!» پس از شرکت در این تست، ذهنیت ما نسبت به خودمان سندیت پیدا خواهد اما به شرطی که در حین پاسخ‌گویی به سوالات، با خود رو راست باشیم! در ضمن، این تست به ما نشان می‌دهد که چه نقاط ضعفی داریم و با کار کردن روی آن ها، می‌توانیم زندگی شخصی خود را بهبود بخشیم.

نقاط ضعف
این تست ممکن است تیپ شخصیتی شما را این‌گونه ارزیابی کند که شما بیش از آن که خلاق باشید، فردی دانش دوست هستید اما علاقه ی وافر شما به هنری همچون موسیقی، می‌تواند نتایج تست را دستخوش تغییر سازد.

اگر شما در شرایط تحت فشار روانی در این تست شرکت کنید -مثلا روزی که چند بار بدشانسی آورده‌اید یا صبح همان روز با مدیر خود بحث و مشاجره کرده‌اید یا با همسر خود دعوا کرده اید- مسلماً نتایج تست با روزی که از صبح تا شب آن برای شما سرشار از موفقیت، شانس و پیشرفت بوده است، از زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود. لذا برای شرکت در این تست، می بایست در عادی ترین حالت ممکن به سر ببرید.

آنچه مسلم است این که تست MBTI در سراسر دنیا شناخته شده است و به نظر می‌رسد که نقاط قوت آن از نقاط ضعفش به مراتب بیشتر بوده که توانسته به چنین جایگاه دست یابد. ابزارهای زیادی برای شرکت در این آزمون به صورت آنلاین وجود دارند که برخی از آن‌ها رایگان و برخی دیگر غیر رایگان هستند. خوشبخانه در وب فارسی هم سایتی تحت عنوان تلنت یاب دات کام، یک وب اپلیکیشن تست MBTI به زبان فارسی طراحی کرده است که کاملاً رایگان است! و شرکت در این تست را حتماً توصیه می کنیم.

نظر شما چیست؟ آیا پس از مشاهده ی نتایج آزمون، تیپ شخصیتی شما با واقعیت یکسان است؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


بهزاد مرادی