هوش مصنوعی جدید Nvidia در یک قدمی شکستن مرز واقعیت و رؤیا

هوش مصنوعی جدید Nvidia در یک قدمی شکستن مرز واقعیت و رؤیا

Nvidia باز هم به راه خود در کمرنگ‌تر کردن مرز واقعیت و رؤیا ادامه می‌دهد. این شرکت اخیراً اقدام به ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی کرده است که قابلیت ایجاد تصاویر کاملاً جدیدی از افراد گوناگون را دارا است. همچنین Nvidia به تازگی سیستم هوش مصنوعی جدیدتری ابداع کرده که می‌تواند آب و هوا را تغییر دهد، جای روز و شب را عوض کند و نقاط روی بدن یک پلنگ را جابه‌جا کند!

محققان بخش هوش مصنوعی شرکت Nvidia توانستند یک شیوۀ یادگیری جدید و نظارت نشده (Unsupervised Learning) برای کامپیوترها تعریف کنند که به واسطۀ آن تغییرات چشمگیری در ویدیوهای موجود در سیستم می‌توان ایجاد کرد که در نهایت آنها با این سیستم توانستند به نتایج شگفت‌انگیزی دست یابند.

شیوه‌های قبلی یادگیری شامل این بود که داده‌های بسیار عظیمی (در مقایسه با شیوۀ فعلی) وارد سیستم شود و شرایط هنگام آموزش دادن به سیستم برای اینکه بتواند الگوی مورد نظر را خودش پیدا کند، بیش از پیش دشوار می‌شد. یافتن الگو بدین شکل، پایه و اساس یادگیری نظارت نشده است (برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، به مقالهٔ یادگیری ماشینی چیست؟ مراجعه نمایید). اما محققان با این مشکل دقیقاً مانند هنگامی که می‌خواهند به سیستم رنگ‌آمیزی خودکار تصاویر را بیاموزند، برخورد کردند. به گفتهٔ ایشان:

همان‌طور که Super-resolution نتیجۀ تطبیق یک تصویر با رزولوشن پایین بر یک تصویر متناظر با رزولوشن بالا است، رنگ‌آمیزی تصاویر نیز نتیجۀ تطبیق یک عکس سیاه و سفید بر یک عکس متناظر رنگی است.

امروزه با این سیستم می‌توان با تطبیق دادن تصویر یک روز آفتابی بر یک روز بارانی، آب و هوا را در تصاویر و ویدئوها تغییر داد (دقیقاً به همان راحتی که هنگام ویرایش تصاویر در فتوشاپ، به آنها افکت‌های جالبی می‌دهیم). البته تصور اینکه این سیستم بعد از یک دهه به کجا خواهد رسید ممکن است اندکی نگران‌کننده باشد!

کامپیوترهای سراسر جهان روز به روز در امر فریب دادن انسان‌ها ماهرتر می‌شوند. این ابداع شرکت Nvidia نشان می‌دهد که هوش مصنوعی تا چه حد می‌تواند واقعیت را تغییر دهد و مرز آن را با توهم و رؤیا درهم بشکند. یکی از اظهار نظرهای جالب دربارۀ آیندۀ هوش مصنوعی، توییت Oli Franklin-Wallis است؛ وی معتقد است:

بزرگترین قربانی هوش مصنوعی در آینده مشاغل نیستن؛ بلکه افزایش بی‌اعتمادی نسبت به آنچه می‌بینیم و می‌شنویم هست. 

قطعاً تکنولوژی هنوز به آن مرحله که در سری فیلم‌های ماتریکس دیده‌ایم نرسیده‌ است؛ اما دقیقاً مانند فیلمی که طول می‌کشد تا به پایان باشکوهش -و بالتبع غافل‌گیر کننده‌اش- برسد، زمان برای ما نیز سپری می‌شود.

منبع