GameShell: کنسول بازی لینوکسی که یاد گذشته‌ها را زنده می‌کند!

GameShell: کنسول بازی لینوکسی که یاد گذشته‌ها را زنده می‌کند!

بازار کنسول‌های دستی روزهای داغی را سپری می‌کند و این شور و حرارت را در وهلهٔ اول مرهون «هکر بوردها» و سیستم‌عامل‌های لینوکسی است که به مثابه همراهانی ارزشمند، دیگر اجزای سخت‌افزاری کنسول‌ را همراهی می‌کنند (هکر بوردها، کامپیوترهای کوچکی هستند که به‌ شکل یک بورد جمع و جور پیاده‌سازی می‌شوند؛ Raspberry Pi نمونهٔ معروفی از هکرهای بوردهای فعلی جهان است). در این میان، گیم‌شل (GameShell) محصول شرکت چینی کلاک‌ورک (Clockwork)، یکی از این کنسول‌های بازی است که طراحی گذشته‌گرای (Retro) آن، محصولات مشابه چند ده سال پیش را به یادمان می‌آورد.   

صفحه اختصاصی گیم‌شل در سایت کیک‌استارتر آن را «اولین کنسول بازی ماژولار و پرتابل با سیستم‌عامل از پیش نصب‌شدۀ گنو/لینوکس» معرفی می‌کند. شاید نتوان در تأیید این ادعا حرفی زد، اما تردیدی نیست که گیم‌شل محصول نویدبخشی به نظر می‌رسد. این کنسول با دو بازی از پیش بارگذاری‌شده عرضه می‌شود؛ یکی Cave Story و دیگری DOOM. مضاف بر این، امولاتورهای متعددی دارد که قاعدتاً می‌توانند انبوهی از بازی‌های کنسول‌های قدیمی مثل NES ،SNES ،Atari و GB را اجرا کنند.

گیم‌شل با لینوکس توزیع Clockwork OS کار می‌کند. پردازندهٔ چهارهسته‌ای مبتنی بر معماری Cortex-A7، پردازنده گرافیکی مبتنی بر معماری Mali و 512 مگابایت حافظه‌ٔ رم بنیان سخت‌افزاری این کنسول را تشکیل می‌دهند. از دیگر قابلیت‌های آن می‌توان به ماژول آن‌بوردِ وای‌فای، تراشهٔ بلوتوث 4.0، اسلات کارت حافظه از نوع microSD و پورت USB اشاره کرد. گفتنی است که این کنسول از دیگر توزیع‌های لینوکس مانند اوبونتو، دبیان و رزبین نیز پشتیبانی می‌کند.  

گیم‌شل در اصل از پنج ماژول تشکیل شده است که به‌راحتی به هم متصل می‌شوند که این ماژول‌ها عبارتند از:
- مادربورد (Clockwork Pi)
- نمایشگر 
- کی‌پد
- باتری
-و اسکیپر استریو

نکتهٔ جالب دیگر اینکه برای آموزش برنامه‌نویسی نیز می‌توانید از گیم‌شل استفاده کنید. این کنسول از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی همچون C ،Python ،Lisp و Lua پشتیبانی می‌کند؛ ضمن اینکه چون اپن‌سورس است، می‌توانید کدها و سخت‌افزار آن را بسته به نیاز و اهدافی که در سر دارید، تغییر دهید.  

منبع