لیستی از ۱۵ زبان برنامه‌نویسی نامحبوب‌ بر اساس آمار استک اورفلو

لیستی از ۱۵ زبان برنامه‌نویسی نامحبوب‌ بر اساس آمار استک اورفلو

این حقیقت برای همه آشکار است که انتخاب زبان برنامه‌نویسی در توسعه‌ و رشد حرفه‌ٔ شما به عنوان یک دولوپر، بسیار تأثیرگذار است. برای مثال، اگر شما یک دولوپر اندروید هستید، باید شروع به یادگیری Kotlin کنید و به دار و دستهٔ توسعه‌دهندگانی که در مسیر این تِرِند هستند بپیوندید (همین قاهده برای توسعه‌دهندگان ‌iOS که در حال یادگیری Swift هستند نیز صدق می‌کند).

اما اگر فرض کنیم که شما یک دولوپر تازه‌کار هستید و به دنبال یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید می‌گردید چه‌طور؟ در چنین شرایطی، توصیه می‌شود که که از زبان‌های برنامه‌نویسی جاوااسکریپت و یا پایتون که یادگیری آنها راحت‌تر است شروع کنید. وب‌سایت استک اورفلو مطلبی را در بلاگ خود منتشر کرده است که لیستی از زبان‌های نامحبوب از دید توسعه‌دهندگان را در آن می‌یابید که در ادامه خلاصه‌ای از آن را ارائه خواهیم کرد.

با اینکه استک اورفلو از طریق سؤال کردن و یا نتایج حاصل از بازدیدها آنالیزی از میزان رغبت دولوپرها نسبت به زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف ارائه می‌کند، اما این نتایج جدید با استفاده از ترجیحات توسعه‌دهندگان در هنگام ساخت Developer Story به‌ دست آمده است (برای کسانی که با این اصطلاح آشنایی ندارند، بایستی بگوییم که Developer Story یک راه‌حل خلاقانه برای ساخت رزومهٔ فنی است که توسط Stack Overflow ابداع شده است و در آن به راحتی می‌توانید تمام جزئیات در مورد سابقهٔ فنی خود مثل اینکه به چه چیزهایی دست یافته‌اید و یا در چه پروژه‌هایی مشارکت داشته‌اید را ذکر کنید).

نامحبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی کدامند؟
در طی پروسهٔ ساخت Developer Story، شما باید زبان‌های برنامه‌نویسی را که دوست دارید با آنها کار کنید و آنهایی که دوست ندارید با آنها کار کنید را انتخاب کنید. استک اورفلو با استفاده از این داده‌ها، توانسته است که لیستی از نامحبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی را به دست آورد.

برای اندازه‌گیری برجستگی هر کدام از تگ‌ها، از متد مشخصی استفاده شده است بدین شکل که تعداد دفعاتی که یک تگ (زبان برنامه‌نویسی) خاص در لیست زبان‌های نامحبوب آمده است، تقسیم بر تعداد دفعاتی که همان تگ در لیست زبان‌های محبوب +  تعداد دفعات تکرار در بین زبان‌های نامحبوب آمده است خواهد شد. برای درک بهتر این این الگوریتم، مثالی می‌زنیم:

50 درصد یعنی اینکه تعداد دفعاتی که یک زبان به خصوص در لیست زبان‌های برنامه‌نویسی نامحبوب بوده است با تعداد دفعاتی که در لیست زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب بوده است، برابر است؛ ۱ درصد نیز یعنی اینکه به ازای هر انتخاب به عنوان زبان نامحبوب، این زبان ۹۹ بار به عنوان زبان محبوب مورد انتخاب قرار گرفته است. حال بیایید تا نگاهی به ۱۵ مورد از زبان‌های برنامه‌نویسی نامحبوب بیندازیم (زبان پِرل نامحبوب‌ترین زبان در این لیست است):

۱. Perl
2. Delphi
3. PHP
4. VBA
5. Objective-C
6. CoffeeScript
7. Ruby
8. #C
9. Java
10. ++C
11. Haskell
12. C
13. #F
14. Erlang
15. Matlab

همچنین، ۱۰ زبان محبوب برنامه‌نویسی نیز در این رده‌بندی به ترتیب زیر هستند:

۱. R
۲. Kotlin
۳. TypeScript
۴. Rust
۵. Bash
۶. Clojure
۷. Swift
۸. Python
۹. JavaScript
۱۰. Go

علاوه بر این، دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که زبان‌هایی که بیشترین رشد را داشتند نیز در بین انتخاب‌های افراد به عنوان زبان نامحبوب بسیار دیده شده‌اند. همچنین در بررسی مشابه دیده شد که بازهٔ تگ‌های مربوط به زبان‌های نامحبوب، در سایت استک اورفلو در حال کوچک شدن می‌باشد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب و نامحبوب از دید شما کدامند و چرا؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع