postmarketOS: توزیعی از لینوکس برای اسمارتفون‌ها

postmarketOS: توزیعی از لینوکس برای اسمارتفون‌ها

اکثر ما Android و iOS را به خوبی می‌شناسیم ولی هیچ‌گاه به سمت استفاده از لینوکس در گوشی‌های همراه خود نرفته‌ایم! در همین رستا، برخی شرکت‌ها در تلاش‌اند تا پای سیستم‌عامل اپن‌سورس گنو/لینوکس را به تلفن‌های همراه باز کنند که یکی از آنها postmarketOS است که به‌نظر می‌رسد آیندۀ روشنی در انتظارش می‌باشد.

یکی از نقاط قوت سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس، توانایی آن‌ها در اجرا بر روی انواع سخت‌افزارها است؛ از سیستم‌های قدیمی دهه‌های گذشته گرفته تا دیوایس‌هایی که از آخرین نسل پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کنند، همگی قادر به اجرای توزیع‌های مختلف این سیستم‌عامل هستند که چنین چیزی امکان‌پذیر نخواهد بود مگر با تلاش‌های شبانه‌روزی دولوپرهای کرنل لینوکس که کمک می‌کنند تا دیوایس‌های قدیمی ما به زندگی در کنارمان ادامه دهند.

اما سؤالی که در اینجا به ذهن می‌رسد این است که چرا در حال حاضر توزیع‌های مختلفی از سیستم‌عامل گنو/لینوکس برای گوشی‌های همراه وجود ندارد؟ در واقع، اکوسیستم تلفن‌های همراه تحت سلطۀ Android و iOS است و در این‌ بین، اندروید سهم کثیری از بازار را در اختیار خود دارد اما این در حالی است که حتی اندروید هم در مسئلۀ به‌روزرسانی کم می‌آورد! اغلب گوشی‌های هوشمند اندرویدی رده‌بالا پس چند سال از داشتن آخرین آپدیت‌ها محروم می‌شوند و اینجا است که برای حل این قبیل مشکلات، سیستم‌عاملی تحت‌ عنوان postmarketOS پا به میدان گذاشته است!

postmarketOS چیست؟
postmarketOS بر پایۀ توزیع Alpine Linux ساخته‌ شده است (Alpine یک توزیع سبک و به اصطلاح Security-oriented (امنیتی) از لینوکس است و تنها 5 تا 6 مگابایت فضا برای نصب نیاز دارد). هدف postmarketOS افزایش عمر اسمارتفون‌ها تا بیش از ۱۰ سال است به طوری که اسمارتفون‌ها در این مدت، آپدیت‌های نرم‌افزاری جدید و جدیدتری دریافت خواهند کرد (در حال حاضر Plasma Mobile و UBports از بزرگ‌ترین رقبای این حوزه‌اند و هر دو بسیار عالی به نظر می‌رسند). در بیانیه‌ای توسط سازندگان سیستم‌عامل مارکت‌اواس اعلام شد:

یکی از توزیع‌های فعلی لینوکس را تغییر می‌دیم تا بر روی اسمارتفون‌ها قابل اجرا بشه و تموم تغییرات مورد نیاز رو هم با انتشار پچ‌های کوچک اعمال می‌کنیم تا گوشی‌ها همیشه با دنیا حرکت کنن و عقب نمونن.

Oliver Smith، دولوپر این سیستم‌عامل، گفته است که قصد ندارد تا کاربران را محدود به استفاده از یک رابط کاربری کند؛ کاربران می‌توانند از بین رابط‌هایی مثل Gnome ،Xfce ،KDE و ... بسته به سلیقهٔ خود یکی را انتخاب کنند. 

همگی می‌دانیم که اندروید در پروسۀ آپدیت‌دهی مشکلات بسیاری دارد زیرا هر شرکت می‌بایست برای هر یک از دیوایس‌هایش کدهای مختلفی را بنویسد؛ با آمدن اندروید Oreo، گوگل پروژۀ Treble را معرفی کرده تا با این مشکل مقابله کند اما هنوز هم حل این مشکل به این سادگی‌ها که تلقی می‌گردد نیست (با اینکه جایگزین‌هایی همانند LineageOS نیز وجود دارند، اما آن‌ها هم برای انتشار آپدیت تابع گوگل هستند و این محدودیت‌ها باعث می‌شوند تا ریشۀ مشکلات حل نشده باقی بماند).

postmarketOS از تعداد زیادی از دیوایس‌های مختلف تنها با یک پکیج جامع پشتیبانی می‌کند که این کار به نوبۀ خود منحصر به فرد است. در مراحل اول، یک نسخۀ بسیار ابتدایی از این سیستم‌عامل تنها برای Galaxy S2 و Nexus 4 ساخته شد و با گذر زمان لیست دیوایس‌های پشتیبانی شدۀ این شرکت با افزوده شدن نام‌های بزرگی مثل HTC ،Motorola و LG بزرگ‌تر شد.

همان‌طور که گفته شد، توزیع لینوکس postmarketOS در مراحل ابتدایی توسعه‌اش به سر می‌برد اما پیشرفت‌های این سیستم‌عامل را می‌توانید از طریق سایت رسمی postmarketOS برای اخبار بیشتر دنبال کنید. همچنین اگر قصد دارید بیشتر با لینوکس آشنا شوید و از دیگر سیستم‌‌عامل‌ها همچون ویندوز به سمت گنو/لینوکس مهاجرت کنید، می‌توانید در دورهٔ آموزش لینوکس سکان آکادمی که به صورت کاملاً رایگان برگزار می‌گردد نیز شرکت نمایید.

نظر شما در مورد این سیستم‌عامل چیست؟ آیا حاضرید که از اندروید یا آی‌او‌اس دست بکشید و postmarketOS را روی گوشی خود نصب کنید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع