ارسال نامهٔ تشکرآمیز برای Jeff Atwood (هم بنیا‌گذار استک اورفلو) و دریافت پاسخ در کمال ناباوری!

ارسال نامهٔ تشکرآمیز برای Jeff Atwood (هم بنیا‌گذار استک اورفلو) و دریافت پاسخ در کمال ناباوری!

امروزه کمتر برنامه‌نویس و دولوپری را می‌توان یافت که روزانه چندین ساعت کد بزند و حداقل ۲ الی ۳ بار -یا حتی بیشتر- گذرش به وب‌سایت استک اورفلو نیفتد! جهت اطلاع، بایستی اشاره کنیم که یک از دو بنیان‌گذار این وب‌سایت آقای Jeff Atwood است که یک دولوپر، نویسنده، بلاگر و کارآفرین است.

مسلماً بنده هم از این قاعده مستثنی نبوده و استک اورفلو زندگی‌ام را به‌مراتب لذت‌بخش‌تر ساخته است و در همین راستا، صرفاً جهت تشکر از آقای اتوود، یک ایمیل تشکرآمیز در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۶ با مضمون زیر برای ایشان ارسال کردم (تاریخ را به‌خاطر داشته باشید):

Dear Jeff Atwood,
This is Behzad from SokanAcademy.com and this is just to thank you and your professional team for all you have done for developers & programmers from all around the world which has made the life way easier.

Best
Behzad Moradi

برگردان فارسی نامهٔ فوق هم به شرح زیر است:

آقای جف اتوود عزیز سلام،
من بهزادم از سکان آکادمی و فقط جهت تشکر از شما و تیم حرفه‌ای‌تان به‌خاطر کارهایی که برای دولوپرها و برنامه‌نویس‌ها در سراسر دنیا انجام داده‌اید و زندگی را برایشان به‌مراتب راحت‌تر کرده‌اید این ایمیل را ارسال می‌کنم.

با آرزوی بهترین‌ها
بهزاد مرادی

در کمال ناباوری، صرفاً پس از ۲ روز و در تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۶ ایشان پاسخی با این مضمون دادند:

Hey thanks for writing! Stack Overflow is made up of programmers just like you, helping each other learn.
I hope my current open source project https://discourse.org is also useful!

Jeff

برگردان فارسی پاسخ ایشان هم به شرح زیر است:

پسر دمت گرم برای ایمیلت!
استک اورفور از برنامه‌نویس‌هایی مثل تو تشکیل شده و دور هم جمع شدیم تا به‌هم کمک کنیم بیشتر یاد بگیریم.
امیدوارم پروژه دیگر اپن‌سورسم تحت‌عنوان https://discourse.org هم برات مفید واقع بشه.

جف

چه درسی می‌توانیم بگیریم؟
به‌نظر می‌رسد که وقتی می‌بینیم تیمی از افراد باانگیزه دور هم جمع شده و سرویسی باکیفیت -و درعین‌حال رایگان- ارائه می‌دهند، حداقل کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از آن‌ها به‌خاطر سرویس‌شان تشکر کنیم تا انگیزهٔ ایشان برای طی کردن ادامهٔ راه دوچندان گردد (گرچه به‌نظر می‌رسد که تیم‌هایی حرفه‌ای همچون استک اورفلو آن‌چنان خودانگیخته هستند که نیازی به عوامل بیرونی برای انگیزه گرفتن ندارند).

نکتهٔ دیگری که در اینجا اشاره به آن خالی از لطف نیست،‌ مسئلهٔ‌ فرهنگ است (چیزی که امروزه خیلی نایاب شده است). ظاهراً در فرهنگ غرب و به‌طورکلی کشورهای جهان اول این قضیه به‌خوبی جا افتاده است که فردی که برای شما ایمیل ارسال می‌‌کند، درخواستی می‌فرستد و یا مثلاً در توییتر پیام خصوصی ارسال می‌کند را هرگز نمی‌بایست بدون پاسخ گذاشت.

یکی از دلایل اصلی راه‌اندازی رادیو فول‌استک سکان آکادمی، ایجاد فضایی جهت راهنمایی دولوپرهای تازه‌کار و کسانی که به‌نوعی قصد ورود به صنعت توسعهٔ‌‌ نرم‌افزار را دارند بوده و این درحالی است که به‌کرات اتفاق افتاده که برای فعالان این حوزه در ایران -که از بردن نامشان معذوریم- برای شرکت به‌عنوان مهمان بعدی رادیو فول‌استک دعوتنامه فرستاده اما غافل پاسخی حتی از طرف منشی ایشان!

به‌نظر می‌رسد که بی‌فرهنگی یکی از دردهای اصلی جامعهٔ فعلی ما است که تحت هیچ عنوان نمی‌شود آن‌را با ماشین آخرین مدل سوار شدن، طراحی دفتر کار به سبک گوگل، کت‌وشلوار چند میلیونی بر تن کردن و چیزهایی از این دست جبران کرد (توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر با دلایل عقب‌افتادگی ایران، به مقالهٔ چرا عقب‌ مانده‌ایم! مراجعه نمایید).

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. تفسیر شما از آنچه گفته شد چیست؟ دیدگاه‌ها، نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی