استفاده از امواج Wi-Fi برای خواندن احساسات انسان بااستفاده از هوش مصنوعی

استفاده از امواج Wi-Fi برای خواندن احساسات انسان بااستفاده از هوش مصنوعی

آیا هرگز تصور کرده‌اید چقدر می‌تواند هیجان‌انگیز باشد که به احساس واقعی خود، طرف مقابل، طرف مذاکره و یا طرف معاملۀ خود از طریق امواج الکترومغناطیس پی ببرید؟ به‌نظر شما می‌توان دستیابی به چنین امکانی را تصور کرد؟ و درصورت دستیابی به این تکنولوژی، چه فواید دیگری را می‌توان برای آن متصور شد؟ برای یافتن پاسخ به این سؤالات، در این مقاله با سکان آکادمی همراه باشید.

دانشمندان موسسۀ تحقیقاتیMIT درصدد به‌کارگیری امواج Wi-Fi و هوش مصنوعی برای پی‌بردن به احساسات و شرایط روحی افراد هستند؛ آن‌ها الگوریتمی طراحی کرده‌اند که می‌تواند تپش قلب شخص را تشخیص داده و آن‌را اندازه‌گیری کند. این الگوریتم این‌کار را از طریق دریافت فرکانس‌های رادیویی انعکاس یافته از سمت انسان انجام می‌دهد.

برای این منظور، یک فرستندۀ امواج رادیویی به‌همراه این الگوریتم -و درست مشابه یک الکتروکاردیوگرام (دستگاه اندازه‌گیری نوارقلب)- بدون نیاز به نصب وسیله‌ای به بدن انسان کار می‌کند؛ این امکان، با به‌کارگیری همان تکنولوژی ایجاد شده است که ما درحال‌حاضر در روترهای خانگی خود استفاده می‌کنیم. مهم‌ترین بخش این نوآوری، یادگیری ماشینی است که دانشمندان آن را EQ Radio یا «هوش هیجانی رادیویی» نامیده‌اند.

اطلاعاتی که توسط این هوش مصنوعی دریافت می‌شود، می‌بایست به روشی متفاوت از یک تست استاندارد نوارقلب پردازش شود؛ زمانی که انسان به‌صورت فیزیکی به دستگاه متصل باشد، اندازه و شکل طول موج‌هایی که ممکن است کامپیوتر دریافت کند تاحدی قابل پیش‌بینی هستند اما بدون وجود سیمی که شخص را به دستگاه اتصال دهد، هوش هیجانی رادیویی نمی‌تواند در مورد تپش قلب انسان حدسی بزند.

وضعیت قرارگرفتن بدن، اندازۀ اتاق و فاکتورهای بسیار دیگری هست که ممکن است صدای تپش قلب را آهسته و غیرقابل تشخیص کند؛ این هوش مصنوعی، ارزیابی اولیه‌ای از آنچه درحال رخ دادن است دریافت کرده و از طریق آن حالت تپش قلب شما را تعیین می‌کند و سپس زمینۀ دقیق احساسات شما را تشخیص می‌دهد.

این تکنولوژی جالب، تاحدی غافلگیرکننده و تشدیدکنندۀ کابوس‌های هولناکی است که برای آیندۀ دنیای تکنولوژی داریم؛ به گفتۀ دانشمندان، می‌توان کارکردهایی بیش از استفاده از ضربان قلب انسان برای تشخیص حالت احساسی شخص، از این تکنولوژی توقع داشت:

تصور ما اینه که این تکنولوژی بتونه راه رو برای تحقیقات هیجان‌انگیزتری برای درک ریخت‌شناسی ضربان قلب باز کنه؛ در این‌صورت، می‌تونیم علاوه‌بر تشخیص احساسات انسان، قادر به مشاهدۀ عوامل تهدیدکنندۀ سلامتی و تشخیص بیماری‌ها هم از این طریق بشیم.

این دستگاه نیازی به ایجاد ارتباط مستقیم با انسانی که او را مورد بررسی قرار می‌دهد ندارد اما این عدم نیاز ممکن است باعث بروز سوء‌استفاده در تشخیص شود و بنابراین به لحاظ اخلاقی مشکلاتی را به‌وجود آورد؛ به‌عبارت دیگر، ممکن است یک شخص به‌اصطلاح فضول به حالات روحی ما بااستفاده از از ضربان قلب‌مان دست یابد!

اما استفاده از این تکنولوژی را نباید به‌وجودآورندۀ شرایطی ناجور و غیرقابل مدیریت تلقی کنیم بلکه می‌بایست آن‌را مورد استفادۀ درست و اخلاقی قرار داد؛ هوش مصنوعی مورد استفاده در تکنولوژی EQ Radio می‌تواند تشخیص دهد که شما دچار استرس هستید و به این دلیل، گوش دادن به موسیقی را به شما پیشنهاد دهد، بدون آن‌که شما بدانید در آن زمان به موسیقی نیاز دارید!

یا ممکن است در خانه‌ای مجهز به این تکنولوژی، اگر شخص در منزل دچار حملۀ قلبی شود، روتر این هوش مصنوعی مشکل را حس کرده و به شخص هشدار دهد و بنابراین ممکن است انسان‌های بسیاری از مرگ نجات پیدا کنند؛ یا حتی می‌تواند امکانی فوق‌العاده و عالی برای والدین فراهم کند به این شکل که روتری که درحال‌حاضر از آن استفاده می‌کنید، می‌تواند اطلاعاتی باکیفیت و دقیق از وضعیت کودک شما در خواب در اختیار شما قرار دهد.

در پایان هم یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که مثل همۀ تکنولوژی‌های جدید دیگری که دارای پتانسیل استفادۀ نادرست و غیراخلاقی هستند، در مورد این تکنولوژی نیز باید به امنیت اطلاعات و مراقبت از آن‌ها توجه داشت. 

منبع