آیا می‌دانستید تفاوت بین Update و Upgrade چیست؟

آیا می‌دانستید تفاوت بین Update و Upgrade چیست؟

آپدیت و آپگرید ۲ راه متفاوت برای ایجاد تغییرات در یک برنامه یا سیستم‌عامل هستند اما تفاوت اصلی این دو در تعداد تغییرات و اهمیت تغییرات انجام شده در آن برنامه یا سیستم‌عامل است؛ درواقع،‌ آپدیت یک نرم‌افزار شامل رفع اشکالات و دیگر بهبود بخشی‌های کوچک است درحالی‌که آپگرید یک نرم‌افزار با تغییر در ورژن آن نرم‌افزار و دیگر تغییرات ساختاری همراه است.

گاهی‌اوقات شما باید یک سری چیز را بر روی کامپیوتر خود آپدیت و گاهی‌اوقات هم آپگرید کنید؛ قطعاً بین Update و Upgrade (یا به‌عبارتی به‌روزرسانی و ارتقاء) کامپیوتر یا دیگر دستگاه‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد اما این درحالی است هر دو باعث ایجاد تغییراتی در نرم‌افزاری که بر روی دستگاه‌تان درحال اجرا است می‌شوند.

Update (به‌روزرسانی) دقیقاً چیست؟
هنگامی که ما آپدیت انجام می‌دهیم، تغییراتی در برنامه یا سیستم‌عامل ایجاد می‌شود اما این تغییرات بر ساختار اصلی آن‌ها تأثیر نمی‌گذارد؛ بنابراین تغییراتی که اغلب در کامپیوترتان ایجاد می‌شود مثل رفع اشکالات، پچ‌های امنیتی و اضافه شدن پشتیبانی برای درایورها و سخت‌افزارهای جدید را می‌توان آپدیت درنظر گرفت.

فایل‌های آپدیت معمولاً حجم کمی دارند و در چند دقیقه و گاهی‌اوقات چند ثانیه قابل دانلود هستند؛ البته کلمهٔ «کم» که برای حجم استفاده شد نسبی است چراکه آپدیت یک اپلیکیشن می‌تواند چند کیلوبایت تا چند مگابایت حجم داشته باشد اما ممکن است آپدیت سیستم‌عامل حجمش به چند صد مگابایت هم برسد.

Upgrade (ارتقاء) دقیقاً چیست؟
وقتی یک سری تغییرات اساسی و قابل‌توجه شامل حال یک نرم‌افزار بشود، آن‌را آپگرید کردن می‎نامیم؛ به همین دلیل است که مثلاً تغییر Ubuntu 16.04 به Ubuntu 17.04 را آپگرید در‌نظر می‌گیریم نه آپدیت.

عمل آپگرید عمدتاً شامل تغییرات مهمی در GUI (رابط کاربری گرافیکی) و اضافه شدن ویژگی‌ها و آپشن‌هایی به ورژن جدید است که در ورژن قبلی برنامه یا سیستم‌عامل وجود نداشت. همان‌طور که شاید حدس زده باشید، حجم آپگریدها نسبت به آپدیت‌ها زیاد است و می‌تواند به چند گیگابایت هم برسد.

آپدیت‌ها غالباً رایگان هستند
آپدیت نرم‌افزارهای مختلف اغلب رایگان است و شما فقط یک بار برای خرید برنامه (اگر خریدنی باشد) مبلغی را می‎پردازید و از آن پس آپدیت‌ها رایگان خواهند بود؛ به‌خاطر همین است که مثلاً اگر ویندوز را اورجینال تهیه کنید، کلی هزینه‌بر خواهد بود اما آپدیت‌ها از آن به‌بعد رایگان دراختیار شما قرار خواهند گرفت. برخلاف آپدیت، برای آپگرید کردن شاید نیاز به پرداخت هزینه باشد اما امروزه اکثر اپلیکیشن‌ها و سیستم‌عامل‌های خریدنی مثل ویندوز و مک، آپگرید را هم به‌صورت رایگان دراختیار کاربران قرار می‌دهند.

آپگریدها حجم بیشتری دارند و پیچیده‌تر هستند
همان‌طور که گفته شد، زمان لازم برای نصب یک آپدیت کمتر از زمان لازم برای نصب یک آپگرید است چراکه حجم به‌مراتب کمتری نیز دارا است؛ آپگرید پیچیده‌تر و زمان‌برتر است چراکه حجم دیتایی که باید جایگزین دیتای قبلی شود یا کپی شود نسبتاً زیاد است به‌طوری‌که شاید این کار چند ساعت هم به‌طول بینجامد.

چیز دیگری که آپدیت و آپگرید را از هم متمایز می‌کند ورژن نرم‌افزار است؛ آپگریدی که برای یک نرم‌افزار منتشر می‌شود تغییر زیادی در عدد ورژن ایجاد می‌کند (مثلاً آپگرید اندروید ۶.۰ به اندروید ۷.۰ و یا آپگرید ویندوز ۸ به ویندوز ۱۰). علاوه‌بر این، می‌توان از آپگرید برای Clean Install نرم‌افزار نیز استفاده کرد؛ هرچند سازندگان نرم‌افزار به‌طور مرتب تمام آپدیت‌های اخیر را در آخرین ورژن فایل نصبی یا ISO قرار می‌دهند اما وقتی نرم‌افزاری را از سایت سازنده‌اش دانلود می‌کنید تمام آپدیت‌های اخیر هم بر روی آن موجود خواهند بود.

منبع


نهال سهیلی‌فر