لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
مدیریت یا رهبری: مسئله این است!

مدیریت یا رهبری: مسئله این است!

تفاوت فاحشی مابین مدیر یک استارتاپ بودن و رهبر یک استارتاپ بودن وجود دارد. اگر در نظر دارید تا یک کسب و کار به راه اندازید، همواره به خاطر داشته باشید که شما خواهید توانست بدون آنکه مدیر باشید، به رهبری استارتاپ خود بپردازید اما به یاد داشته باشید که اگر شما یک مدیر باشید و عملکردی همچون یک رهبر واقعی نداشته باشید، دیر یا زود استارتاپ شما محکوم به شکست خواهد شد. توجه داشته باشید که فن مدیریت اکتسابی می‌باشد اما این در حالی است که مهارت رهبری تیم چیزی است که -اگر نگوییم ذاتی است- نیازمند صرف زمان بوده و در کتاب‌های دانشگاهی و دوره های آموزشی چیز زیادی درباره آن به شما یاد نخواهند داد. در این پست با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید تا نکاتی پیرامون تفاوت‌های مابین مدیریت یک سازمان و رهبری یک سازمان یا استارتاپ فرا گیرید …

یک رهبر بیش از آنکه صحبت کند به نیروهایش گوش فرا می‌دهد اما یک مدیر …
بسیاری از مدیران تبحر خاصی در دستور دادن به زیردستان خود دارند. این گروه از مدیران همواره بر این باورند که کارمندانشان تعدادی آدم بله قربان گو هستند که هیچ اختیاری از خود نداشته و نیازمند کسی هستند که به ایشان بگوید فلان کار را بکن و فلان کار را نه! رهبران دنیای تجارت در نقطه مقابل مدیران قرار دارند. یک رهبر واقعی کسی است که اعضای تیم را در تصمیم گیری ها دخیل می‌کند و همواره به دغدغه های اعضای تیم گوش فرا می دهد. یکی از دلایلی که رهبران شنونده های خوبی هستند این است که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که اعضای تیم در محیطی شاد فعالیت می‌کند و از کار خود راضی هستند. این که اعضای تیم ببینند صدایشان شنیده می‌شود، کمک شایانی به ایجاد حس تعلق اعضای تیم به گروه خواهد کرد.

رهبران به انتقادات سازنده اعتقاد دارند اما مدیران در مقابل …
اشتباه، اشتباه است خواه این اشتباه را یک کارمند معمولی مرتکب شود خواه یک مدیر میانی. بسیاری از مدیران وقتی شاهد ارتکاب اشتباهی از جانب یکی از اعضای تیم هستند، بدون برو برگرد کارمند خاطی را به باد انتقاد می بندند و گاهی اوقات این انتقادات در مقابل سایر اعضای تیم صورت می‌گیرد (برخی مدیرانی که این‌گونه انتقاد می‌کنند بر این باروند که این سبک مدیریت منجر می‌گردد تا کارمند خاطی در آینده عملکرد بهتری از خود نشان دهد.)

در نقطه مقابل مدیران، رهبران قرار دارند که انتقاد کردن ایشان به مراتب سازنده تر از مدیران است. ایشان وقتی با اشتباهی از جانب یکی از اعضای تیم مواجه می شوند، مشکل بوجود آمده را برای کارمند خاطی تشریح کرده، به وی بازخورد می‌دهند و همچنین این اجازه را به کارمند خاطی می‌دهند تا از خودش دفاع کند.

یک سبک انتقاد کردن وجود دارد تحت عنوان «انتقاد ۳۶۰ درجه ای» که خیلی جالب و در عین حال سازنده است. برای درک بهتر این مدل انتقاد کردن، ما از این سبک انتقاد تحت عنوان «انتقاد همبرگری» یاد می کنیم.

همان‌طور که وقتی همبرگر میل می‌کنید می‌بینید که یک لایه نان قرار دارد سپس گوشت و مخلفات و باز هم یک لایه نان، وقتی ما به عنوان یک رهبر استارتاپ می‌خواهیم از یک از اعضای تیم انتقاد کنیم می بایست انتقاد ما همچون یک همبرگر از سه لایه تشکیل شده باشد. به عبارت دیگر، وقتی که اشتباهی از یکی از اعضای تیم سر می زند، در فضایی کاملاً خصوصی ابتدا شروع به بیان نقاط قوت فرد خاصی، خوبی‌های وی، کارهای منحصر به فردی که انجام داده و به طور کلی کلیه ی کارهای مثبتی که وی انجام داده می نماییم (لایه اول نان).

سپس شروع به صحبت در مورد کار بدی که وی انجام داده می‌کنیم (لایه گوشت و مخلفات) و تحت هیچ عنوان این حس را به همکار خود القاء نمی‌کنیم که وی در یک جلسه دادگاه نشسته که فقط و فقط رئیس دادگاه حق حرف زدن دارد. حتماً می بایست فضایی در جلسه حاکم باشد که فرد خاطی بدون استرس گرفتن بتواند در مورد دلایل وقوع اشتباهش توضیح دهد.

در پایان جلسه هم مجدد نیاز به یک لایه نان خواهیم داشت! به عبارت دیگر، برای آنکه جلسه با خوبی و خوشی به اتمام برسد و کارمند ما با عزت نفس جلسه را ترک کند، مجدد نیاز است تا حس مثبتی به وی القاء کرده و از وی بخواهیم که تمام تلاش خود را به کار بندد تا چنین اشتباهی مجدد تکرار نگردد.

اعضای استارتاپی که رهبر دارد پیرو رهبر خود هستند اما مدیران زیردست دارند!
مدیران علاقه خاصی به فرمان دادن دارند و از اینکه کارمندانشان از ایشان بترسند بسیار خرسند هستند. هر وقتی که یک مدیر از دفتر کارش بیرون می آید، این حس به کارمندان دست می‌دهد که وی یا می‌خواهد یک ارد جدید دهد و یا قصد تخریب یکی از کارمندان را دارا است اما این در حالی است که رهبران دقیقاً در نقطه مقابل مدیران قرار دارند. رهبران دنیای تجارت به مثابه فرماندهانی هستند که سربازان از جنگ در کنار ایشان به خود می بالند حتی اگر در جنگ جان خود را از دست بدهند!

معمولاً مدیران درب اتاق خود را می بندند اما این در حالی است که رهبران واقعی اصلاً علاقه خاصی به میز و صندلی مدیریتی، کار پشت درب های بسته و امر و نهی کردن ندارند. یک رهبر واقعی همواره در کنار اعضای تیم است تا در دسترس ایشان باشد اما در عین حال هرگز MicroManage نمی‌کند (منظور از این اصلاح، دخالت کردن در کلیه کارها، اعمال نظرات شخصی در تمامی فرایندهای کاری و به طور کلی گرفتن حس استقلال کارمندان است به طوری که در جزئیات کارهای کاملا دخالت کنیم.)

اگر می‌خواهید تند راه بروید، حتماً تنها طی طریق کنید اما اگر می‌خواهید مسیری طولانی را بپیمایید، دسته‌جمعی حرکت کنید!
جمله بالا برگفته از یک ضرب‌المثل آفریقایی است. مدیران معمولاً اهداف تجاری بزرگی را در سر می پرورانند و قصد دارند تا پله های ترقی در دنیای تجارت را یکی پس از دیگری بالا روند و این دیدگاه منجر به این می‌گردد تا ایشان کمتر به اعضای تیم توجه کنند اما این در حالی است که رهبران دنیای تجارت خوب می‌دانند که تنها راز موفقیت، برخورداری از یک تیم حرفه‌ای است. لذا رهبران تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا به اعضای تیم خود راه کارهای سازنده ای ارائه داده و به ایشان آزادی عمل کافی می‌دهند تا سعی و خطا کرده، ایده‌های جدید را پیاده‌سازی کرده و پتانسیل های بالقوه خود را به بالفعل درآورند.

به طور خلاصه، اگر شما قصد راه اندازی یک استارتاپ را دارید، می‌توانید روی خود کار کرده و از خود رهبری بسازید که نه تنها خودش پله های ترقی را بالا می‌رود بلکه فضایی برای رشد شخصی و کاری اعضای تیم هم فراهم می‌سازد و همین مسأله منجر به کسب موفقیت و ایجاد یک تیم حرفه‌ای خواهد شد.

نظر شما چیست؟ اگر شما خواننده عزیز سکان آکادمی هم صاحب یک استارتاپ یا کسب و کار هستید و تجربیاتی در این زمینه دارید، می‌توانید نظرات خود را از طریق فرم زیر با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی