برای مقابله با هکرها، حتماً این اقدامات امنیتی را انجام دهید!

برای مقابله با هکرها، حتماً این اقدامات امنیتی را انجام دهید!

در یک کلام، هیچ دیوایسی نیست که به اینترنت متصل باشد و ۱۰۰ درصد ضدهک باشد! هیچ راه‌حل خاصی هم برای از بین بردن چالش‌های امنیتی‌ای که گریبان‌گیر کسب‌وکارها، دولت‌ها و کاربران می‌شود وجود ندارد! اما راه‌کارها و اقدامات بسیار کاربردی‌ای وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا امنیت خود را در فضای مجازی بیشتر کرده، با هک شدن تا حد امکان مقابله کنید و درصورت هک شدن، آسیب وارده را به حداقل برسانید! 

ابتدا، باید نقاط ریسکی و مواردی که به‌منزلهٔ تهدید برای پروفایل شما -اطلاعات و دیوایس‌ها- بشمار می‌آيند را شناسایی کنید؛ یک خودآزمایی از سلامتی دیجیتال خود انجام دهید و فاکتورهای خطرناکی که می‌توانند مورد سوء‌استفاده قرار بگیرند را شناسایی کنید. درواقع، باید پاسخ به سؤالات زیر را درمورد خودتان دریابید:
۱. آیا در شبکه‌های اجتماعی مختلف زیادی فعالیت می‌کنید یا فقط در یکی دو تا حضور دارید و کم‌کار هستید؟
۲. آیا از چند پسورد استفاده می‌کنید؟ درضمن، چقدر حدس زدن آن‌ها آسان است؟
۳. آیا دوستان، خانواده و همکارانتان از پسوردهای شما اطلاع دارند؟
۴. موبایل و دستگاه‌های دیگرتان که به اینترنت متصل هستند چه؛ آیا آن‌ها با Fiemware‌های مناسب و به‌روز قفل و محافظت شده‌اند؟

پس از یافتن پاسخ سؤالات بالا، چک لیست امنیت دیجیتالی زیر را می‌بایست دنبال کنید:
- دیتای خود را به‌طور مرتب بک‌آپ‌گیری و رمزگذاری کنید.
- نرم‌افزار کامپیوتر، موبایل و دیگر دستگاه‌های متصل به اینترنت خود را به‌روز‌رسانی کنید.
- از پسوردهای طولانی و متنوع استفاده کنید.
- Two-factor Authentication را بر روی هر سایتی که امکانش هست فعال کنید (تمام سایت‌ها باید چنین گزینه‌ای داشته باشند؛ این گزینه بدین صورت هست که باید با ۲ رمزعبور وارد سایت شده یا به‌اصطلاح Login کنید؛ رمز اول که معمولی هست و خودتان تعیین می‌کنید، رمز دوم هم هربار که می‌خواهید وارد سایت شوید، پس از زدن رمز اول به‌صورت اس‌ام‌اس یا ایمیل برایتان ارسال می‌شود.)
- از پسورد منجرهایی مانند Last Pass یا 1Password استفاده کنید.
- از VPN -مخصوصاً در هنگام سفر- استفاده کنید.
- روی لینک‌هایی که برایتان ایمیل می‌شوند کلیک نکنید، مگر آن‌هایی که از سوی منابع قابل‌اعتماد ارسال شده‌ باشند.
- هرگز به دیتا و شبکه‌های وایفای ناشناس متصل نشوید.
- از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قدیمی که مدت‌ها است از آن‌ها استفاده نکرده‌اید، اکانت خود را حذف کنید.

هدف از این اقدامات این است که دسترسی به اکانت‌ها و دیوایس‌هایتان را دشوارتر کنید اما هیچ ضمانتی در رابطه با مصونیت و امنیت کامل شما در برابر هکرها و هک شدن وجود ندارد؛ اما مطمئناً این تاکتیک‌ها و اقدامات تا حد زیادی از چنین پیشامدهایی جلوگیری خواهند کرد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ شما چه راه‌کارهای دیگری برای مقابله با هکرها در فضای مجازی انجام می‌دهید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع


نهال سهیلی‌فر