اگر می‌خواهید در یادگیری برنامه‌نویسی به هیچ‌کجا نرسید، فقط از یک روش شروع به یادگیری کنید!

اگر می‌خواهید در یادگیری برنامه‌نویسی به هیچ‌کجا نرسید، فقط از یک روش شروع به یادگیری کنید!

راه‌های زیادی برای یادگیری کدنویسی وجود دارد و خیلی از افراد تازه‌کار راه‌های اشتباهی را برمی‌گزینند و زمان ارزشمند خود را در مسیری کاملاً اشتباه تلف می‌کنند. اما از طرفی باید دانست که هیچ راه مشخصی نیست که ۱۰۰ درصد درست باشد و همه بخواهند آن راه را انتخاب کنند و به نتیجهٔ دلخواه خود برسند. درواقع، بهترین راه یادگیری، مختص به خود کدآموز است و آن راهی درست است که شما بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

اما در مورد بدترین راه یادگیری کدنویسی چه‌طور؟ می‌توان جواب دقیقی داد؟ برای این‌که قضیه کامل روشن شود، 7 راه درست یادگیری را توضیح داده و درنهایت، به سؤال فوق پاسخ می‌دهیم.

1. کار با یک منتور به صورت خصوصی
کار با یک متخصص یا مهندس نرم‌افزار می‌تواند خیلی مؤثر باشد؛ فرض کنید با یک متخصص آموزش می‌بینید و او می‌تواند طوری به شما درس دهد که مستقیم سر اصل مطلب برود و این آموزش کاملاً مناسب شما باشد. وقتی شما با کسی کار می‌کنید که تمام حواسش به شما متمرکز است، او می‌تواند سؤالاتی را جواب دهد که مخصوص شما است و شاید کس دیگری در حین آموزش آن سؤالات به ذهنش نرسد.

مهم‌تر این‌که کار کردن به‌صورت خصوصی با کسی که تخصص خیلی بیشتری از شما در آن زمینه دارد، یکی از بهترین راه‌های یادگیری کدنویسی است؛ به‌طوری‌که حتی می‌توانید کل ساختار هر اپ پیچیده‌ای را که بخواهید، به‌صورت جزء به جزء با او مرور کنید و از خلال این‌کار، چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

البته کار با یک فردی حرفه‌ای دیگر می‌تواند وقت زیادی از او بگیرد که این روش درستی برای استفاده از کل وقت موجود نیست اما شاید برای این‌که به مراحل پیشرفته‌تر بروید مناسب باشد زیرا احتمال دارد به‌تنهایی نتوانید ادامه دهید و مسائل پیچیده‌تر را بدون کمک یک متخصص یاد بگیرید.

2. کار با دوره‌های آموزشی متنی
در روش سنتی، شما زمان خیلی زیادی را برای یادگیری درس‌هایتان به‌صورت متنی و خواندن کتاب صرف کرده‌اید که کاملاً منطقی است زیرا خواندن، یک روش قدرتمند برای یادگیری است و این مورد برای یادگیری کدنویسی هم به‌طور کامل صدق می‌کند.

 آموزش‌های متن-محور برای مدرسان بیشتر مناسب‌اند زیرا زمان خیلی کمتری از ایشان می‌گیرد؛ برای مثال، آماده کردن و تدریس یک درس به‌صورت متنی برای 100 نفر زمان خیلی کمتری می‌برد تا این‌که این درس را برای هرکدام از این 100 نفر به‌صورت جداگانه تدریس کرد (البته این روش برای فرد یادگیرنده هم می‌تواند راحت و مناسب باشد چراکه بسته به نیاز خود، مستقیماً می‌تواند به موضوعی که مدنظرش است مراجعه نماید).

جالب است بدانید که در دنیای واقعی، فرایند مطالعه یک قسمت مهم از تبدیل شدن به یک دولوپر حرفه‌ای است چراکه دولوپرها همیشه توسط داکیومنتیشن‌های از قبل نوشته شده اقدام به یادگیری زیر و بم مثلاً یک زبان برنامه‌نویسی یا فریمورک می‌کنند.

پس این خیلی مهم است که بدانید چه‌طور عناوین مربوط به برنامه‌نویسی را بخوانید، آن‌ها را بفهمید و از آن‌ها در پروژه‌های خود استفاده کنید. البته گفته می‌شود برای یادگیری موضوعات پیچیده، کمی سخت است که از روش یادگیری از روی مستندات استفاده شود و بهتر است از روش‌های دیگری همچون برنامه‌نویسی دونفره و غیره استفاده نمایید.

3. استفاده از پادکست و ویدئوهای آموزشی
با عرضهٔ یوتیوب که پلتفرمی برای انتشار ویدیو است، در بحث آموزش هم تحولاتی صورت گرفت به‌طوری‌که امروزه کانال‌های آموزش برنامه‌نویسی بسیاری را در یوتیوب شاهد هستیم (به‌عنوان شاهد مثال، می‌توانید به مقالهٔ 6 کانال یوتیوب که هر دولوپری عاشقش می‌شود! مراجعه نمایید). فرقی ندارد که یک ویدئوی ضبط شده، جلسات زندۀ Q&A و یا صدای ضبط شدۀ مدرس را ببینید و بشنوید، بلکه این روش هم از روش‌های قدرتمند یادگیری است.

لازم به‌ذکر است که در سکان آکادمی هم به‌منظور فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی بیشتر به‌غیر از آموزش متنی، بخش پادکست‌ها (رادیو فول‌استک) را راه‌اندازی نموده‌ایم که در این بخش با افراد فعال و صاحب‌نام در حوزهٔ برنامه‌نویسی، هوش مصنوعی، شبکه، حوزهٔ فناوری اطلاعات و ... مصاحبه می‌نماییم.

4. همکاری با افراد دیگر برای یادگیری
کار و یادگیری هم‌زمان با افراد یک تیم که با شما روی یک پروژه متمرکز هستند، می‌تواند روش خیلی مؤثر دیگری باشد؛ شگفت‌زده می‌شوید اگر ببینید که می‌توانید چه چیزهایی از هم تیمی خود یاد بگیرید! هم‌تیمی که مشتاق است به شما کمک کند چراکه هردوی شما یک هدف دارید و آن‌هم چیزی نیست جز پیاده‌سازی یک پروژهٔ منحصربه‌فرد. این روش می‌تواند به صورت‌های مختلفی صورت بگیرد مانند چت ویدئویی، چت صوتی و متنی و حتی در جایی که کدها به صورت آنلاین وجود دارند مانند گیت‌هاب.

5. از روش آزمون و خطا برای تجربه کردن استفاده کنید   
روش آزمون و خطا هم یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای یادگیری چیزی جدید است؛ درواقع، شما خیلی ساده می‌خواهید بفهمید که فلان چیز چه‌طور کار می‌کند. معمولاً با امتحان کردن چند راه موجود برای انجام یک کار، می‌توانید بهترین راه استفادهٔ آن‌را بیابید.

جالب‌ترین چیز درمورد کدنویسی این است که اگر در کدنویسی شکست بخورید، هیچ هزینه‌ای برایتان ندارد! اگر یک نقاش هستید و می‌خواهید بهترین راه کشیدن یک پرتره را بدانید، نمی‌توانید بدون هزینه کردن به‌راحتی یک بوم را رنگ‌آمیزی کنید و به تمرین بپردازید! باید چند بوم نقاشی و مقداری رنگ بخرید و آنقدر خراب‌کاری کنید تا درنهایت به هدف اصلی دست یابید؛ اما برای کدنویسی هیچ اشکالی ندارد که کارهای مختلف را امتحان و تمرین بکنید و هیچ هزینه‌ای هم -البته به‌جز صرف کردن زمان خود- برایتان ندارد.   

6. می‌توانید از نظر دیگر دولوپرها برای کدهایتان استفاده کنید
یکی از راه‌هایی که می‌تواند کمک زیادی به یادگیری شما بکند این است که کدهای خود را درمعرض دید دیگر دولوپرهای متخصص بگذارید تا آن‌ها برای بهتر کردن کدهای شما نظرهایشان را ابزار کنند. شاید این روش نتواند تمام جنبه‌های کدنویسی شما مانند عادت‌های بد کدنویسی را پوشش دهد، اما حتماً برای بهتر کردن و بهینه کردن نوشتن کدهایتان کمک می‌کند.

7. می‌توانید با انجام پروژه، یاد بگیرید
بعضی‌ها اعتقاد دارند که برنامه‌نویسی کاری است که با بیشتر کار کردن، می‌توان بیشتر یاد گرفت؛ بخشی از کدنویسی این است که حافظۀ رویه‌ای‌تان (Procedural Memory) را توسعه دهید؛ این بخش از حافظه مسئول این است که وقتی می‌خواهید کاری انجام دهید، تصمیم می‌گیرد که با چه روشی آن‌را به‌انجام برسانید. برای این‌که واقعاً مبدل به یک استاد کدنویسی شوید، باید ساعت‌های زیادی را پشت سیستم خود بنشینید و مشغول کدزنی، اجرای آن‌ها و آنالیز برنامه‌های کامپیوتری شوید.

روی‌هم‌رفته، این‌ها راه‌های درست یادگیری برنامه‌نویسی بودند؛ اما درعین‌حال هیچ‌کدام به‌تنهایی کامل و 100 درصد تضمینی نیستند اما به‌نوعی می‌توان گفت که همۀ آن‌ها به‌عنوان راه‌های درست و اصولی یادگیری برنامه‌نویسی می‌باشند.

حال برگردیم به سؤال اصلی و آن‌هم این‌که راه‌های اشتباه یادگیری برنامه‌نویسی چیست؟ درواقع راه اشتباه این است که تنها یک روش را انتخاب کنید و انتظار داشته باشید که تنها با یک روش بتوانید به جایی که می‌خواهید برسید.

واقعیت امر آن است که شما در هرکدام از این روش‌ها، دانش خاصی از برنامه‌نویسی را به‌دست می‌آورید و برای این‌که عمیقاً برنامه‌نویسی را درک کنید، باید روش‌های مختلف را امتحان کنید و آموخته‌های خود از هرکدام از این روش‌ها را باهم ادغام کنید تا دانش کاملی به‌دست آورید.

درواقع، می‌توان گفت که برنامه‌نویسی یک پروسۀ بزرگی از یادگیری توسط تمرین کردن است؛ اما این واجب است که در داخل این پروسۀ تمرینی، جنبه‌های دیگر یادگیری مانند روش‌های 1 تا 6 را نیز دخیل کنید.

اگر شما دانش به‌دست آورده از هریک از این روش‌ها را در دست داشته باشید و با مقدار زیادی از تلاش ترکیب کنید، قادر خواهید بود تا پیچیده‌ترین قسمت‌های فیلد برنامه‌نویسی را یاد بگیرید.

این روش ترکیبی برای یادگیری برنامه‌نویسی، مؤثرترین روش برای یادگیری نکات ظریفی است که در برنامه‌نویسی مهم هستند؛ راهی که شما را در یادگیری برنامه‌نویسی ناموفق می‌کند، این است که تنها یک روش را انتخاب کنید. پس اگر به‌دنبال راهی برای یادگیری برنامه‌نویسی هستید و می‌خواهید در آن حرفه‌ای شوید، اقدام به یادگیری اصول کدنویسی به 7 روش مختلف که در بالا بدان‌ها اشاره شد نمایید.

منبع