6 کانال یوتیوب که هر دولوپری عاشقش می‌شود!

6 کانال یوتیوب که هر دولوپری عاشقش می‌شود!

یوتیوب در خیلی حوزه‌ها عالی است و یکی از کاربردهای آن برای دولوپرهایی است که به‌دنبال آموزش‌های باکیفیت مرتبط با برنامه‌نویسی می‌گردند؛ گرچه این مورد زیاد مورد توجه قرار نگرفته‌ است، اما یوتیوب به‌عنوان یکی از سرویس‌های اشتراک ویدئوی جهان، کانال‌های کاربردی و زیادی برای برنامه‌نویسان دارد که در ادامه ۶ کانالی را که به‌نظرمان ارزش دیدن دارد آورده‌ایم.

بعضی از این کانال‌ها بیشتر بر روی زبان یا پلتفرم خاصی تمرکز دارند اما اگر شما در آن موضوع متخصص نیستید، بازهم موارد زیادی در آن کانال‌ هست که ارزش دیدن و یادگرفتن دارد. حتی با این‌که شاید بعضی آموزش‌ها دربارهٔ زبانی باشند که شما از آن استفاده نمی‌کنید، اما اکثرأ علاوه‌بر خود آموزش اصلی، حاوی نکاتی پایه‌ای هستند که می‌توانند برای هر دولوپری -فارغ از زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده‌اش- مفید باشند.

کانال Udacity
شاید بتوان گفت که Udacity یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های یادگیری آنلاین است؛ Udacity همچنین شلوغ‌ترین کانال یوتیوب را در میان سایر کانال‌های آموزشی به‌خود اختصاص داده است. علاوه‌بر دوره‌های ویدئویی مختلف، جلسات پرسش‌وپاسخ منظم با تکنولوژیست‌های برجسته نیز توسط این پلتفرم آموزشی آنلاین برگزار می‌شود.

همچنین بخشی به نام Udacity Talks وجود‌‌ دارد که یک سری برنامه درحال پیشرفت است و در آن بعضی از مهم‌ترین متفکران سیلیکون‌ولی در مورد دنیای تکنولوژی صحبت می‌کنند.

کانال Treehouse
یک کانال آموزشی آنلاین دیگر است که مدل کار این کانال کمی متفاوت است! این کانال دوره‌های آموزشی منتشر نمی‌کند بلکه یک رقیب برای Udacity Talks به نام Treehouse Friends دارد. درواقع، یکسری از گفتگوهایی را شامل می‌شود که توسط افراد علاقه‌مند به حوزه‌های طراحی‌وب، توسعهٔ نرم‌افزار و بیزینس اجرا می‌شود.

این کانال همچنین به انتشار داستان‌های موفقیت از دانشجویان خود تمرکز دارد؛ کانال Treehouse ترکیبی است بین TED Talks و داستان‌های انگیزشی که قصد دارد دید روشن‌تری از تکنولوژی به مخاطبین بدهد.

کانال Let’s Build That App
Brian Voong یک فریلنسر است؛ او مدت زیادی نیست که در فضای یوتیوب فعال است اما کانال او به‌طور منظم ویدئوهای موضوعی کاربردی مختلفی منتشر می‌کند. برای یک دولوپر آی‌اواس، Voong در کنار ارائهٔ دوره‌های آموزشی، جلسات منظم زنده نیز برگزار می‌کند و به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ می‌دهد.

کانال The Coding Train
در یک کلام، این کانال بر تنوع موضوعات تأکید دارد و ویدیوهای مختلفی ارائه می‌کند؛ درواقع، این کانال رقابت‌های کدنویسی، آموزش‌های متنوع و همچنین مهمان‌های مناسبتی برای جلسات پرسش‌وپاسخ و آموزش را شامل می‌شود. The Coding Train شاید زیاد روی موضوع خاصی متمرکز نباشد اما خیلی سرگرم کننده است و ارزش عضو شدن را دارا است حتی اگر اصلاً در زمینهٔ توسعهٔ وب فعال نباشید.

کانال Sean Allen
شاید آقای Allen اسم هوشمندانه‌ای برای کانال یوتیوب خود انتخاب نکرده باشد، اما ویدئوهایش کاملاً مبتکرانه‌اند؛ برای کدنویسی حرفه‌ای، این کانال به‌روزتر از بعضی کانال‌های دیگر یوتیوب است. او برای توسعه‌دهندگان iOS آموزش‌های خیلی خوبی با Swift ارائه می‌دهد. همچنین در حوزهٔ مصاحبه‌های فنی هم ویدئوهایی ارائه شده و تجربهٔ او در مصاحبه با شرکت‌های بزرگ تکنولوژی قابل‌فهم و آموزنده است.

کانال Learncode.academy
اگر دولوپر وب هستید، از این کانال حتماً خوشتان می‌آید مخصوصاً برنامه‌نویسانی که به لایبرری React علاقمند هستند؛ در این کانال همه‌چیز از جاوااسکریپت گرفته تا کار با Docker و غیره پوشش داده می‌شود اما بیشتر انرژی کانال صرف نود‌جی‌اس و برنامه‌نویسی ریئکت می‌شود (در این کانال در مورد داکر زیاد صحبت می‌شود و یک بخش ۳ قسمتی خیلی خوب به‌نام Demystifying Docker دارد؛ باتوجه به این‌که داکر کمی عجیب است و به‌نظر می‌رسد کمتر کسی آن‌را به‌طور کامل درک کند، در این کانال توجه ویژه‌ای به داکر شده است.)

آنچه نام بردیم، صرفاً نمونه‌هایی هستند از دنیای یوتیوب و فقط به این خاطر انتخاب شدند که در حال‌ حاضر، کانال خود را به‌طور منظم آپدیت می‌کنند اما بسیاری کانال دیگر هم هستند که حاوی اطلاعات گسترده‌ای می‌باشند که شاید برایتان مفید باشد که از آن جمله می‌توان به  The New Boston ،Dev Tips و Net Ninja اشاره نمود.

اگر شما هم کانال یوتیوب خوبی برای دولوپرها می‌شناسید، می‌توانید در بخش کامنت‌های این مقاله معرفی کنید چراکه هرچه بیشتر اشتراک بگذاریم، بیشتر یاد می‌گیریم.

منبع