لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
معنی و مفهوم توسعه‌ دهنده Full-stack چیست؟

معنی و مفهوم توسعه‌ دهنده Full-stack چیست؟

طراح، توسعه دهنده، برنامه نویس و بسیاری عناوین دیگر گاهی اوقات اشتباهاً به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و این در حالی است که هر یک از این عناوین وظایف مشخصی را شامل می گردد. علاوه بر موارد فوق الذکر، اصطلاح دیگری نیز وجود دارد تحت عنوان Full-stack Developer که معانی مختلفی برای آن در نظر گرفته می شود: برخی افراد به توسعه‌دهنده ای Full-stack می‌گویند که هم به Front-end و هم به Back-end تسلط داشته باشد اما برخی دیگر چنین لقبی را به کسی اطلاق می‌کنند که دارای یک دانش عمومی در تمامی زمینه‌های آی تی داشته باشد. برخی دیگر هم می‌گویند که یک توسعه‌دهنده فول استک، یک گیک به معنای واقعی کلمه است. در ادامه با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید تا با مهارت هایی که یک Full-stack Developer می بایست از آن‌ها برخوردار باشد آشنا شویم.

به طور کلی، یک توسعه‌دهنده فول استک می بایست در زمینه‌های زیر اگر نگوییم حرفه‌ای، حرفی برای گفتن داشته باشد:

1- سرور، شبکه و هاستینگ
2- انواع دیتابیس ها و مدیریت آن‌ها
3- کار با API های مختلف
4- آشنایی با UI و UX
5- کنترل کیفیت
6- هک و امنیت
7- درک نیازهای جاری و آتی کاربران
8- بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO)
9- آشنایی با فناوری های کنترل ورژن مثل GIT و SVN
10- ماشین مجازی مثل VirtualBox و Vagrant
11 - وب سروهایی مثل آپاچی و انجین ایکس
12 - لینوکس و اسکریپت نویسی Shell
13 - آشنایی با مفهوم Agile
14 - تکنولوژی های مرتبط با ابزارهای هوشمند مثل موبایل و تبلت و بسیاری چیزهای دیگر

واقعیت امر این است که کسب مهارت -آن هم در سطح بالا- در هر یک از موارد فوق اگر نگوییم غیر ممکن است، کار بسیار دشواری است و اگر چنین تعریفی را برای یک توسعه‌دهنده فول استک در نظر بگیریم، بدون اغراق بایستی گفت که در دنیای برنامه نویسان تعداد اندکی از افراد خواهند بود که بتوانند چنین لقبی را به خود اختصاص دهند لذا بهتر است بگوییم که یک توسعه‌دهنده فول استک کسی است که درک قابل قبولی از موارد فوق الذکر داشته، می‌داند یک نرم‌افزار چگونه کار می‌کند و همچنین این توانایی را دارا است تا یک نرم‌افزار را از صفر تا صد طراحی و به بازار عرضه کند. علاوه بر این، یک توسعه‌دهنده فول استک کسی است که واژگانی نظیر «نبود، نیست، نمی شه، امکان نداره، سخته، کار من نیست و ...» را بر زبان نمی‌آورد و اگر هم چیزی را نداند تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا بدون نیاز به کمک شخص دیگری، خود از عهده مشکلات بوجود آمده برآید.

نکته اینجا است که شاید در سال‌های گذشته می‌شد تا خود را به یک فول استک مبدل ساخت، اما امروزه که دنیای آی تی بسیار نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت کرده و مفاهیمی همچون هوش مصنوعی، داده‌های عظیم، گجت های پوشیدنی، واقعیت مجازی، رایانش ابری و … بوجود آمده اند، کار را به مراتب دشوار تر ساخته اند. امروزه استارتاپ ها به دنبال یک توسعه‌دهنده فول استک یا بهتر بگوییم یک توسعه‌دهنده همه فن حریف می‌گردند اما همین استارتاپ ها به محض اینکه به شرکت های بزرگی مبدل می‌شوند ترجیح می‌دهند تا به جای یک توسعه‌دهنده فول استک، یک کارشناس حرفه‌ای در تک تک زمینه‌هایی که توسعه‌دهنده فول استک آشنایی دارد به استخدام گیرند تا کیفیت کار ایشان ارتقاء یابد. با تعاریفی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، آیا شما خودتان را یک توسعه‌دهنده فول استک تلقی می کنید؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی