اگر می‌خواهید بهترین اعضای تیم خود را برای همیشه نگاه دارید، پاسخ به این ۵ سؤال ساده را بیابید!

اگر می‌خواهید بهترین اعضای تیم خود را برای همیشه نگاه دارید، پاسخ به این ۵ سؤال ساده را بیابید!

مدیران حرفه‌ای منتظر نمی‌مانند تا به چشم خود ببینند چه‌طور بهترین کارمندان خود را یکی پس از دیگری از دست بدهند و سپس جویای «دلیل رفتن» آن‌ها شوند‌؛ در عوض تلاش این مدیران این است که تا قبل از این‌که نارضایتی برای کارمندان‌شان ایجاد شود، به دلیل ماندن آن‌ها پی‌ ببرند و بفهمند که چرا این کارمندان همچنان به کار در شرکت یا استارتاپ شما علاقمندند.

کارمندانی که از کار خود رضایت دارند،‌ می‌توانند کلید موفقیت شرکت یا استارتاپ باشند؛ از این رو باید دلایل رضایت‌مندی کارکنان مشخص شده و از اطلاعات به‌دست آمده در جهت تغییر حس کارمندان ناراضی استفاده شود. در ادامه ۵ سؤال ساده را مطرح نموده‌ایم که باید با هدف کشف دلیل ماندن کارمندان، در یک گفتگوی صادقانه و صمیمی از تک‌تک آن‌ها پرسیده شود.

۱. چه چیزی را در کار خود دوست داری؟
با مطرح کردن این سؤال ذهن کارمند به سمت نکات مثبت کار کشیده شده و بخش‌های مورد علاقهٔ‌ کارکنان و تجربیات آن‌ها در این‌ زمینه را برای مدیر آشکار می‌کند.

۲. می‌توانی یکی از روزهای خوب کاری که اخیراً‌ داشته‌ای را توصیف کنی؟
با انگشت گذاشتن روی خاطرات کارکنان،‌ با نمونه‌های عملی زیادی از تجربیات مثبت آن‌ها آشنا خواهید شد؛ به این ترتیب درمی‌یابید که کارمندان در چه شرایطی بیشتر احساس رضایت می‌کنند. بنابراین از یک سو سعی می‌کنید این شرایط را حفظ و تقویت نمایید و از سوی دیگر برای راضی کردن کارمندان ناراضی نیز شرایط مشابهی را فراهم آورید.

۳. فکر می‌کنی در حال حاضر از مهارت‌های خود به‌طور کامل استفاده می‌کنی؟
طرح این سؤال و کشف توانایی‌های شخصی و مهارت‌هایی که شاید تا پیش از این هرگز از وجود آن‌ها اطلاع نداشتید، یک بازی برد-برد است؛ هم کارمند برنده است که نقاط قوت خود را مطرح نموده و فرصت‌های متناسب با آن‌را به‌دست ‌خواهد آورد و هم مدیر برنده است که با قرار دادن شخص درست در موقعیت درست می‌تواند به پیشبرد اهداف و پروژه‌های تیم به شکل مؤثرتری کمک کند.

۴. فکر می‌کنی در موقعیت شغلی مناسبی قرار داری؟
پرسیدن این سؤال از سوی یک لیدر نیاز به شجاعت دارد زیرا در صورتی که پاسخ آن منفی باشد،‌ این لیدر است که باید در مورد انتصاب آن فرد پاسخگو بوده و نارضایتی کارمندی که احساس می‌کند در جایگاه مناسبی قرار نگرفته را برطرف نماید. شاید گاهی لازم باشد واقعاً اشتباه بودن تصمیم خود را پذیرفته و در مورد راه‌حل‌های احتمالی با کارمند ناراضی به بحث و تبادل نظر نشست.

۵. آیا احساس می‌کنی محترمانه با تو رفتار می‌شود؟
لیدرها برای سنجش میزان سلامت گروه حتماً باید این سؤال را بپرسند؛ با این سؤال می‌توان دریافت که آیا اعضای تیم به جای رفع مشکلات، تنها به دنبال سرزنش کردن یکدیگر و بی‌تقصیر جلوه دادن خود هستند و انگشت اتهام را به سوی یکدیگر می‌گیرند یا خیر؟ آیا افرادی در گروه هستند که تقریباً در هر موردی مقصر شناخته شده و همواره تحت فشار گروه قرار دارند؟ این‌ها همه نشانهٔ عدم رعایت احترام متقابل در گروه است و این در حالی است که بررسی‌ها نشان داده است که بی‌احترامی به کارمندان، یکی از مهم‌ترین دلایل نارضایتی آنان است که می‌تواند ایشان را از ادامهٔ‌همکاری با شرکت منصرف کند.

دیدگاه شما چیست؟‌ شما به‌عنوان یک کارمند و یا یک مدیر چه عواملی را موجب رضایت و یا نارضایتی اعضای تیم می‌دانید؟‌ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


رائفه خلیلی