7 موردی که نشان می‌دهد محیط کاری شما سمی و ناسالم است!

7 موردی که نشان می‌دهد محیط کاری شما سمی و ناسالم است!

یکی از عواملی که مستقیماً روی کارمندان و نحوهٔ کار کردن آن‌ها تأثیر می‌گذارد، محیط کاری آن‌ها است؛ جو و اتمسفری که در هنگام کار کردن بر محیط حاکم است، می‌تواند تأثیر مستقیمی روی عملکرد کارمندان داشته باشد. در همین راستا، در این مقاله 7 موردی که نشان می‌دهد محیط کاری شما سمی و ناسالم است را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

یک مدیر کارآمد، توانایی این را دارا است تا شرایط را طوری برای کارمندان خود آماده کند که آن‌ها با آرامش و امنیت خاطر تنها روی کار خود و وظایفی که به آن‌ها محول شده تمرکز کنند نه مسائل حاشیه‌ای دیگر که در ادامه به بررسی ویژگی‌هایی خواهیم پرداخت که یک محیط کاری را مسموم و ناسالم جلوه خواهند داد.

اگر تمرکز مدیر شما به‌تنهایی روی این است که کارمندان چه کار اشتباهی انجام می‌دهند، احتمالاً شما برای یک شرکت سمی کار می‌کنید. برای اکثر افرادی که شاغل هستند زمان‌هایی به‌وجود می‌آید که نیاز دارند محیط کار خود و افرادی که با آن‌ها کار می‌کنند را ارزیابی کنند و به‌ این نتیجه برسند که آیا وضعیت فعلی به مسیر شغلی‌یی که مدنظرشان است آسیب می‌رساند یا در شرایط بدتر، حتی سلامتی جسم و روح‌شان را نیز تهدید می‌کند یا خیر.

به‌عنوان یک قانون کلی، یک محیط کاری سالم به رفتار و منش تک‌تک کارمندان بستگی دارد؛ افراد با هر سمت و وظایفی که دارند، می‌توانند در برطرف کردن عواملی که باعث ایجاد محیط کاری ناسالم می‌شود مؤثر باشند.

Ray Williams در کتاب خود تحت‌عنوان Eye of the Storm: How Mindful Leaders Can Transform Chaotic Workplaces مشخصات یک محیط کار سمی و ناسالم و نقش مدیران ناکارآمد در ایجاد چنین محیطی را توضیح داده است که از دید وی محیط‌های ناسالم به ۷ طریق خود را آشکار می‌کنند که عبارتند از:

1. پاداشی در کار نیست مگر ...
مدیریت بیشتر روی این مسئله که کارمندان چه کار اشتباهی انجام می‌دهند تمرکز کرده و هرزگاهی بازخورد مثبت به کارهایی که درست انجام شدند نشان می‌دهد و اکثر پاداش‌ها برای بهترین فرد است و برای بقیه افراد حتی خبری از یک پیام تشویق‌کننده در کار نیست!

2. بروکراسی ناخوشایند و تشریفات اداری افراطی
برای انجام و اتمام کارها، سطح‌های زیادی برای تصویب و تأیید وجود داشته باشد و مدیران مافوق روی ریزترین مسائل کاری پرسنل زیردست خود اظهارنظر می‌کنند (برای آشنایی بیشتر با اهمیت مدیران در موفقیت یا شکست یک سازمان، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ اهمیت مدیران میانی در موفقیت سازمان‌ها و استارتاپ‌ها مراجعه نمایید).

3. وقتی فاکتورهای اصلی نادیده گرفته شود
تنها روی فاکتورهایی مانند سود شرکت، موفقیت در رقابت‌ها و کاهش هزینه تمرکز شده و عوامل مهم دیگر -همچون سلامت پرسنل و انگیزهٔ ایشان- نادیده گرفته می‌شوند.

4. حرف، حرف من است چون ...
برای اکثر افراد اتفاق افتاده است که در شرایطی حق با آن‌ها بوده اما به دلیل این‌که طرف مقابلشان به هر نحوی قدرت بیشتری دارد -مثلاً تجربه، سمت و گاهی سن بیشتر- نتوانسته‌اند حق خود را بگیرند. 

5. توجه نکردن به اهمیت «انسان بودن»
به‌جای آن‌که منابع انسانی به‌عنوان سرمایه و دارایی باارزش تلقی شود، به آن‌ها به‌عنوان شیٔ و یا هزینه نگاه می‌شود و توجه کمی به خوشحالی و حس‌و‌حال خوب کارمندان می‌شود و مدیر برای کارمندان خود همدلی و شفقت کمی نشان می‌دهد؛ درنتیجه، کارمندان با استرس شدید، کارگریزی، نداشتن انگیزه، فشار روحی و بی‌میلی به کار روبه‌رو می‌شوند.

6. رقابت‌های داخلی سازمان
کارمندان به دلیل سیستم ارزیابی داخلی شرکت باید با یکدیگر رقابت کنند و به‌جای تمرکز روی اجرا و کارآیی کل تیم، روی نمایش میزان توانایی‌های فردی و کارآیی خود متمرکز شوند.

7. توجه نداشتن به تعادل بین زندگی و کار  
زندگی شخصی یا زندگی خانوادگی کارمندان باید وقف شغل آن‌ها شود؛ کار بیش از حد 50 ساعت به بالا در هفته، زمان بسیار کم و گاهی نداشتن زمان برای تعطیلات و در دسترس بودن شبانه‌روزی برای مسائل کاری باعث ایجاد محیطی سمی می‌شوند.

حال چگونه می‌توان جلوی این موارد را گرفت؟
بهترین نقطه برای شروع این است که اطمینان خاطر ایجاد شود که هر فرد در سازمان نقش مهمی دارد و به او اهمیت داده می‌شود تا بتواند کاری که به او محول شده است را به بهترین نحو انجام دهد تا این ترس موجود در محیط کاری کم‌کم از بین برود. در ادامه چند استراتژی برای زمان‌هایی که چنین رفتارهای ناسالمی در محیط وجود دارند را بررسی می‌کنیم که بایستی حتماً اعمال گردند:

- یک نظرسنجی در مورد کارایی مدیران مافوق انجام شود و اگر مدیریت دارای نقص است، منابع انسانی سازمان وارد عمل شود.

- منابع انسانی مدیرهای کارآمد داشته باشد و با انجام مصاحبه‌هایی حرفه‌ای، افراد کارآمد و باارزش را که قصد ترک سازمان را دارند برای سازمان نگاه دارند.

- برای کاهش رفتارهای ناسالم کارمندان، در سیستم ارزیابی و کارآیی پرسنل آیتم‌هایی مانند احترام، کار تیمی و تشویق پرسنل را هم اضافه کنید.

- برای آموزش کارمندان و مدیران سرمایه‌گذاری کنید.

- وقتی با همکاری سروکار دارد که رفتار ناسالم دارد و بحث‌ها را به سمت غیبت کردن پشت سر دیگر همکاران می‌برد، سعی کنید جلوی این کار را بگیرید.

- همهٔ کارمندان باید یاد بگیرند به حد و مرزها احترام بگذارند و آن‌ها را رعایت کنند؛ رفتارهای مورد قبول و رفتارهایی که مورد قبول نیستند را مشخص کنید و سپس بر طبق آن حدود را رعایت کرده و با دیگران ارتباط برقرار کنید.

- اگر مشکلی وجود داشت، آن‌ها را آشکار کنید و در سازمان ارزش‌های مشترک را رعایت کنید و از مواردی مانند غیبت و بی‌احترامی، زورگویی، کارشکنی و خرابکاری دوری کنید. هرچه تعداد افراد در کمپین مخالفت با رفتارهای ناسالم بیشتر باشد، این رفتارها زودتر در سازمان ریشه‌کن می‌شوند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ آیا تاکنون تجربهٔ کار در محیطی سمی و ناسالم را داشته‌اید؟ به‌نظر شما با دنبال کردن چه استراتژی‌هایی می‌توان میزان مسمومیت چنین محیط‌های کاری را به حداقل رساند؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع