آشنایی با برخی از ویژگی‌های جذاب زبان برنامه‌نویسی Kotlin

آشنایی با برخی از ویژگی‌های جذاب زبان برنامه‌نویسی Kotlin

باتوجه به اعلام اخیر گوگل مبنی بر امکان استفاده از زبان برنامه‌نویسی Kotlin برای نوشتن اپ‌های اندرویدی، بسیاری از دولوپرها به این زبان ابراز علاقمندی کرده‌اند (جهت آشنایی بیشتر با جزئیات این خبر، به مقالهٔ گوگل رسماً از Kotlin در برنامه‌­نویسی اندروید پشتیبانی می­‌کند مراجعه نمایید.) در همین راستا، لازم دانستیم به معرفی برخی از جالب‌ترین ویژگی‌های این زبان بپردازیم.

1. Kotiln اوپن‌سورس است
قبل از هر چیزی خوب است بدانید که زبان Kotlin، یک زبان Open Source (متن‌باز) است؛ این زبان توسط Jetbrains، خالق IntelliJ ساخته و توسعه داده می‌شود. جدای از ماهیت اپن‌سورس بودن این زبان، قابلیت تبدیل کد‌های فعلی جاوا به این زبان بدون نیاز به تغییر در سورس‌کد، آن‌را جذاب‌تر هم کرده است به‌طوری‌که با یک کلیک، می‌توانید از جاوا به کوتلین مهاجرت کنید. 

2. سازگاری کامل Kotlin با Java
یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب زبان Kotlin سازگاری عمیقش با زبان Java است و همین قابلیت بسیاری از دولوپر‌های جاوا را به آموختن کوتلین تشویق می‌کند. Kotlin روی ماشین مجازی جاوا (JVM) اجرا شده و از ابزار‌ها و لایبرری‌های جاوا می‌تواند استفاده کند. کوتلین همچنین قابلیت پشتبانی از جاوای نسخه‌های 6 و 7 را نیز دارا می‌باشد (برای شروع یادگیری زبان جاوا می‌توانید به دوره‌ٔ آموزش آنلاین و رایگان جاوا در سکان آکادمی مراجعه نمایید.)

3. Kotlin بایت‌کدهای جاوا و JS را می‌تواند کامپایل کند
این ویژگی برای بسیاری از دولوپر‌های جاوا و جاوااسکریپت وسوسه‌انگیز است که این زبان را فرا بگیرند (درواقع، دولوپرهایی که از Garbage Collected Runtime استفاده می‌کنند، بیش از سایرین به این قابلیت علاقمندی نشان می‌دهند.)

4. استفاده از کلاس‌های دیتا در Kotlin
الزام وجود کلاس‌ها، همیشه برای طراحان زبان‌های برنامه‌نویسی موضوع مهمی بوده است. در جاوا، برای متوجه شدن کارکرد یک کلاس دیتا، نیاز است کلی کد اضافی را بررسی کرده تا متوجه اصل کاربرد کلاس شویم. در زبان برنامه‌نویسی Kotlin می‌توانید کدی با همان کاربرد بنویسید که دقیقاً همان کار را برایتان انجام می‌دهد اما بسیار ساده‌تر و خیلی کوتاه‌تر و خلاصه‌تر و این یکی از بهترین ویژگی‌های زبان Kotlin است.

5. پارامتر های پیش‌فرض
پارامترهای پیش‌فرض Kotlin بسیار کاربردی‌اند زیرا به‌جای دریافت ایندکس، خیلی راحت می‌توان نام پارمتر را مورد استفاده قرار داد. این ویژگی زمانی کاربرد خود را نشان می‌دهد که فانکشنی با چندین پارامتر می‌نویسید.

6. Kotlin اجباری به Runtime Overhead ندارد
لایبرری استاندارد Kotlin، هیچ کد اضافی ندارد؛ بسیار خلاصه و مختصر است و شامل افزونه‌های متمرکز بر لایبرری استاندارد جاوا است. بسیاری از توابع تک‌خطی هستند و این بهبود‌ها کمک بزرگی به سرعت بیشتر در برنامه‌نویسی اندروید می‌کند.

7. رفع مشکلات همیشگی Nullها در Kotlin
نوع متغیرها در Kotlin در پی از بین بردن مشکلات ناشی از ارجاعات به Nullها است که معمولاً تحت‌عنوان The Billion Dollar Mistake (خطای میلیارد دلاری) شناخته می‌شود. مثلاً در جاوا، ارجاع به یک Null باعث بروز اکسپشن مرتبط با Null Reference می‌شود. Kotlin کدهایی که باعث وجود Null شده یا نتیجه‌ٔ nNull دارند را کامپایل نمی‌کند.

8. فانکشن‌هایی از جنس Extension 
با کمک Extension Function که در زبان کوتلین تعبیه شده است، بدون تغییر در سورس‌کد می‌توان به کلاس‌ها متد اضافه کرد (شبیه به قابلیت Implicit Methodها در زبان Scala ، به‌سادگی می‌توان متدهایی مختلف به کلاس‌ها افزود.)

9. زبان Kotlin شبیه به Swift است
یکی از ویژگی‌های کوتلین این است که سینتکسی مشابه زبان سوئیفت اپل دارد. برای مثال:

fun max(a: Int, b: Int) = if (a > b) a else b

10. با Kotlin کمتر کد بزنید و درعین‌حال کارایی بیشتری داشته باشید
برخلاف جاوا که دولوپر را وادار به کد‌ زدن برای همه چیز می‌کند، کامپایلر Kotlin کد را بررسی می‌کند و خودش کدهایی که باید افزوده شود را اضافه می‌کند. به‌طور مثال، خودش انواع داده‌ها را تشخیص می‌دهد و کدهای لازم را اضافه می‌کند که این مسئله خودش باعث افزایش سرعت توسعهٔ نرم‌افزار خواهد شد.

منبع