مقایسهٔ دو رشتهٔ Computer Science و Computer Engineering

مقایسهٔ دو رشتهٔ Computer Science و Computer Engineering

تازه واردهای رشتهٔ کامپیوتر اغلب Computer Science (علوم کامپیوتر) و Computer Engineering (مهندسی کامپیوتر) را با هم اشتباه می‌گیرند؛ این دو رشته نقاط مشترک زیادی دارند اما درعین‌حال، تفاوت‌های بسیار زیادی هم با یکدیگر دارند. علوم کامپیوتر با پردازش، ذخیره‌سازی و انتقال دیتا و دستورالعمل‌ها سروکار دارد و مهندسی کامپیوتر ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر است. بنابراین باید در هنگام انتخاب رشته از بین این دو، به زمینهٔ مورد علاقه‌ٔتان توجه کرده و گزینهٔ مناسب‌تر را انتخاب کنید.

با خاص‌تر شدن و حرفه‌ای‌تر شدن نیازها و درخواست‌ها در صنعت فناوری اطلاعات، مدارک و گواهینامه‌هایی که به افراد در مقاطع بالاتر اعطا می‌شوند هم خاص‌تر و اختصاصی‌تر شده‌اند. این مسئله همچنین باعث ایجاد فرصت‌های شغلی بهتر و شانس بیشتری برای دانشجویان برای تحصیل در رشتهٔ مورد علاقه‌ٔشان شده و البته ناگفته نماند که انتخاب گزینهٔ درست برای ادامه تحصیل را هم چالش برانگیزتر کرده‌ است.

با استانداردتر شدن اسامی دوره‌های مخصوص به کامپیوتر، می‌توان ایده و فضای ذهنی بهتری نسبت به آنچه قرار است مطالعه و یاد گرفته شود پیدا کرد؛ اما با این‌حال افراد دقیقاً از تفاوت‌های میان دو رشتهٔ علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر اطلاع ندارند.

علوم کامپیوتر محدود به برنامه نویسی نیست
بزرگ‌ترین و رایج‌ترین تصور غلطی که در رابطه با علوم کامپیوتر وجود دارد این است که افراد تصور می‌کنند تمام واحدهای این رشته محدود به برنامه‌نویسی می‌شود،‌ اما این‌طور نیست و این رشته چیزی بیش از این‌ها را در برمی‌گیرد و درواقع این رشته مانند چتری است که ۴ حوزهٔ عمده را در رابطه با کامپیوتر پوشش می‌دهد که این زمینه‌ها شامل دروس تئوری، زبان‌های برنامه‌نویسی، الگوریتم‌ها و معماری نرم‌افزار می‌شوند.

در علوم کامپیوتر شما باید راجع به پردازش دستورالعمل‌ها و دیتا و نحوهٔ انتقال و ذخیرهٔ آن‌ها توسط دیوایس‌های کامپیوتری مطالعه کنید. با مطالعهٔ این مباحث، شما الگوریتم‌های پردازش دیتا، ریپریزنتیشن‌های سمبولیک، تکنیک‌های نوشتن نرم‌افزار، پروتکل‌های ارتباطی، سازماندهی دیتا در دیتابیس و مباحثی از این قبیل را می‌آموزید.

درواقع، به زبان ساده‌تر شما می‌آموزید که چه مشکلاتی توسط کامپیوتر قابل حل شدن هستند، الگوریتم می‌نویسید و بانوشتن برنامه‌ها، به‌کارگیری دیتابیس‌ها و سیستم‌های امنیتی، برای دیگر کاربران سیستم‌های کامپیوتری ایجاد می‌کنید.

در مورد واحدهای علوم کامپیوتری در مقطع کارشناسی باید گفت که این رشته طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد و به دانشجویان اجازهٔ کار و یادگیری در زمینه‌های گوناگون را می‌دهد. از سوی دیگر، در تحصیلات تکمیلی این رشته، تمرکز فقط معطوف به یک حوزه می‌شود و به به همین دلیل است که شما باید پیش از انتخاب رشته، به دنبال دانشگاه‌ها و رشتهٔ مناسب خود باشید.

مهندسی کامپیوتر سخت افزاری‌تر است
مهندسی کامپیوتر را می‌توان ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر در نظر گرفت؛ با ترکیب شدن دانش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مهندسین کامپیوتر تقریباً در تمام زمینه‌های مربوط به کامپیوتر مهارت پیدا می‌کنند. آن‌ها عملکرد میکروپروسسورها و نحوهٔ طراحی و بهینه‌سازی‌شان را نظارت می‌کنند، چگونگی اتفاق افتادن انتقال دیتا را تحت نظر و کنترل می‌گیرند و همین‌طور نحوهٔ نوشته شدن و کامپایل نرم‌افزار برای پلتفرم‌های سخت‌افزاری متفاوت و گوناگون را بررسی می‌کنند.

به زبان ساده‌تر، مهندسی کامپیوتر طراحی نرم‌افزار و مفاهیم پردازش دیتا را میسر می‌کند و یک مهندس کامپیوتر مسئول اجرای نرم‌افزاری است که توسط یک دانشمند علوم کامپیوتر ایجاد شده‌ است.

در انتها باید گفت که این دو رشته در برخی زمینه‌ها با هم دارای تداخل و وجه‌اشتراک نیز هستند و در کامپیوتر موضوعات و زمینه‌هایی وجود دارند که به مانند پلی میان این دو هستند و این دو رشته را به‌هم مرتبط می‌کنند. همچنین در زمینهٔ تحصیلی هم باید گفت که هر دو رشته شامل واحدهای برنامه‌نویسی، ریاضیات و علوم پایه‌ای کامپیوتر می‌شوند.

روی‌هم‌رفته، تمام این‌ها به ترجیح و علاقهٔ خودتان بستگی دارد؛ آیا بیشتر دوست دارید برنامه‌نویسی کنید و با الگوریتم‌ها سروکار داشته باشید یا این‌که بیشتر کارهای سخت‌افزاری دوست دارید؟ سعی کنید برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان این دو رشته را سبک‌سنگین کرده و موردی که برایتان مناسب‌تر بوده و بیشتر به آن علاقه دارید را انتخاب کنید.

منبع


نهال سهیلی‌فر