لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
مقایسهٔ دو رشتهٔ Computer Science و Computer Engineering

مقایسهٔ دو رشتهٔ Computer Science و Computer Engineering

تازه واردهای رشتهٔ کامپیوتر اغلب Computer Science (علوم کامپیوتر) و Computer Engineering (مهندسی کامپیوتر) را با هم اشتباه می‌گیرند؛ این دو رشته نقاط مشترک زیادی دارند اما درعین‌حال، تفاوت‌های بسیار زیادی هم با یکدیگر دارند. علوم کامپیوتر با پردازش، ذخیره‌سازی و انتقال دیتا و دستورالعمل‌ها سروکار دارد و مهندسی کامپیوتر ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر است. بنابراین باید در هنگام انتخاب رشته از بین این دو، به زمینهٔ مورد علاقه‌ٔتان توجه کرده و گزینهٔ مناسب‌تر را انتخاب کنید.

با خاص‌تر شدن و حرفه‌ای‌تر شدن نیازها و درخواست‌ها در صنعت فناوری اطلاعات، مدارک و گواهینامه‌هایی که به افراد در مقاطع بالاتر اعطا می‌شوند هم خاص‌تر و اختصاصی‌تر شده‌اند. این مسئله همچنین باعث ایجاد فرصت‌های شغلی بهتر و شانس بیشتری برای دانشجویان برای تحصیل در رشتهٔ مورد علاقه‌ٔشان شده و البته ناگفته نماند که انتخاب گزینهٔ درست برای ادامه تحصیل را هم چالش برانگیزتر کرده‌ است.

با استانداردتر شدن اسامی دوره‌های مخصوص به کامپیوتر، می‌توان ایده و فضای ذهنی بهتری نسبت به آنچه قرار است مطالعه و یاد گرفته شود پیدا کرد؛ اما با این‌حال افراد دقیقاً از تفاوت‌های میان دو رشتهٔ علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر اطلاع ندارند.

علوم کامپیوتر محدود به برنامه نویسی نیست
بزرگ‌ترین و رایج‌ترین تصور غلطی که در رابطه با علوم کامپیوتر وجود دارد این است که افراد تصور می‌کنند تمام واحدهای این رشته محدود به برنامه‌نویسی می‌شود،‌ اما این‌طور نیست و این رشته چیزی بیش از این‌ها را در برمی‌گیرد و درواقع این رشته مانند چتری است که ۴ حوزهٔ عمده را در رابطه با کامپیوتر پوشش می‌دهد که این زمینه‌ها شامل دروس تئوری، زبان‌های برنامه‌نویسی، الگوریتم‌ها و معماری نرم‌افزار می‌شوند.

در علوم کامپیوتر شما باید راجع به پردازش دستورالعمل‌ها و دیتا و نحوهٔ انتقال و ذخیرهٔ آن‌ها توسط دیوایس‌های کامپیوتری مطالعه کنید. با مطالعهٔ این مباحث، شما الگوریتم‌های پردازش دیتا، ریپریزنتیشن‌های سمبولیک، تکنیک‌های نوشتن نرم‌افزار، پروتکل‌های ارتباطی، سازماندهی دیتا در دیتابیس و مباحثی از این قبیل را می‌آموزید.

درواقع، به زبان ساده‌تر شما می‌آموزید که چه مشکلاتی توسط کامپیوتر قابل حل شدن هستند، الگوریتم می‌نویسید و بانوشتن برنامه‌ها، به‌کارگیری دیتابیس‌ها و سیستم‌های امنیتی، برای دیگر کاربران سیستم‌های کامپیوتری ایجاد می‌کنید.

در مورد واحدهای علوم کامپیوتری در مقطع کارشناسی باید گفت که این رشته طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد و به دانشجویان اجازهٔ کار و یادگیری در زمینه‌های گوناگون را می‌دهد. از سوی دیگر، در تحصیلات تکمیلی این رشته، تمرکز فقط معطوف به یک حوزه می‌شود و به به همین دلیل است که شما باید پیش از انتخاب رشته، به دنبال دانشگاه‌ها و رشتهٔ مناسب خود باشید.

مهندسی کامپیوتر سخت افزاری‌تر است
مهندسی کامپیوتر را می‌توان ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر در نظر گرفت؛ با ترکیب شدن دانش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مهندسین کامپیوتر تقریباً در تمام زمینه‌های مربوط به کامپیوتر مهارت پیدا می‌کنند. آن‌ها عملکرد میکروپروسسورها و نحوهٔ طراحی و بهینه‌سازی‌شان را نظارت می‌کنند، چگونگی اتفاق افتادن انتقال دیتا را تحت نظر و کنترل می‌گیرند و همین‌طور نحوهٔ نوشته شدن و کامپایل نرم‌افزار برای پلتفرم‌های سخت‌افزاری متفاوت و گوناگون را بررسی می‌کنند.

به زبان ساده‌تر، مهندسی کامپیوتر طراحی نرم‌افزار و مفاهیم پردازش دیتا را میسر می‌کند و یک مهندس کامپیوتر مسئول اجرای نرم‌افزاری است که توسط یک دانشمند علوم کامپیوتر ایجاد شده‌ است.

در انتها باید گفت که این دو رشته در برخی زمینه‌ها با هم دارای تداخل و وجه‌اشتراک نیز هستند و در کامپیوتر موضوعات و زمینه‌هایی وجود دارند که به مانند پلی میان این دو هستند و این دو رشته را به‌هم مرتبط می‌کنند. همچنین در زمینهٔ تحصیلی هم باید گفت که هر دو رشته شامل واحدهای برنامه‌نویسی، ریاضیات و علوم پایه‌ای کامپیوتر می‌شوند.

روی‌هم‌رفته، تمام این‌ها به ترجیح و علاقهٔ خودتان بستگی دارد؛ آیا بیشتر دوست دارید برنامه‌نویسی کنید و با الگوریتم‌ها سروکار داشته باشید یا این‌که بیشتر کارهای سخت‌افزاری دوست دارید؟ سعی کنید برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان این دو رشته را سبک‌سنگین کرده و موردی که برایتان مناسب‌تر بوده و بیشتر به آن علاقه دارید را انتخاب کنید.

منبع


نهال سهیلی‌فر