Root: حساب بانکی قابل برنامه‌نویسی برای دولوپرها

Root: حساب بانکی قابل برنامه‌نویسی برای دولوپرها

Root یک حساب بانکی قابل برنامه‌نویسی برای دولوپرهای نرم‌افزار است که اجازه می‌­دهد برای حساب بانکی خود کدنویسی کنند و این پروژه به‌طور رسمی در ماه ژوئن امسال -۲۰۱۷- راه‌اندازی شده‌ ­است.

Root چیست؟
Root یک حساب بانکی شامل یک کارت اعتباری قابل برنامه‌نویسی، اینترفیس بانکداری آنلاین، اپ موبایل و API می‌‌شود؛ مدیریت این حساب‌های بانکی از طریق برنامه‌نویسی قابل‌کنترل بوده و کارت‌های اعتباری هم بسیار به‌اصطلاح دولوپرپسند هستند چراکه این حساب‌ها به دولوپرها اجازه می‌دهند که برای تراکنش‌های خود، کدنویسی کنند (کدی که توسط دولوپرها نوشته می‌شود -که RootCode نام دارد- به‌صورت کاملاً امن توسط این کمپانی در فضای کلود میزبانی می‌شود).

بااستفاده از RootCode و دیگر APIهای این حساب بانکی، کاربران می‌توانند به‌سرعت ویژگی‌های مورد علاقه و مورد نیازشان را ایجاد کرده و به‌آسانی برای توسعهٔ عملکرد حساب بانکی خود، آن ویژگی‌ها را با دیگر سرویس‌ها ادغام کنند. در اصل، سرویس Root به افراد اجازه می‌دهد که حساب بانکی‌ای با ویژگی‌های دلخواه خود داشته باشند. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرده:

روت یه حساب بانکیِ کارآمده که طراحی شده تا از طریق کدنویسی قابل دسترس باشه؛ با APIهای ما شما می‌تونین اینترفیس خودتون رو بسازید و پول‌تون رو از طریق برنامه‌نویسی کنترل کنین.

Offerzen که تیم سازندهٔ این حساب‌های بانکی است، درواقع یک پلتفرم استخدام برای دولوپرهای نرم‌افزار است و سرمایه‌گذاری این شرکت در صنعت بانکداری از طریق سرویس Root کمی تعجب‌برانگیز است! اما با ایجاد روت، این کمپانی توانسته محصولی ایجاد کند که هر دولوپر خلاقی در آفریقای جنوبی که سرویس‌های بانکداری معمول نمی‌توانند نیازش را برآورده سازند، بتواند از آن استفاده کرده و ایده‌هایش را پیاده‌سازی کند. به گفتهٔ ژوبرت، یکی از بنیانگذاران Offerzen:

خیلی از دولوپرها می‌تونن شهادت بدن که ایدهٔ یک حساب بانکی قابل برنامه‌نویسی همیشه جذاب و وسوسه‌کننده بوده!

مثال‌هایی از کاربرد سرویس Root
ایجاد نوتیفیکیشن‌های سفارشی: مثلاً می‌خواهید در هزینه‌ای که صرف خرید قهوه می‌کنید صرفه‌جویی کنید؛ برای این کار می‌توانید یک سری کدنویسی انجام دهید که هربار بااستفاده از کارت‌تان قهوه می‌خرید، یک SMS به‌عنوان نوتیفیکیشن برای شما بیاید و به شما اعلام کند که مثلاً در هفتهٔ گذشته چقدر پول صرف خرید قهوه کرده‌اید (گرچه سرویس روت در ایران در دسترس نیست، اما واحدهای پولی برای سهولت درک در مثال‌های آتی، به تومان درنظر گرفته شده‌اند).

بودجه‌بندی: مثلاً می‌خواهید بدانید که در هفتهٔ گذشته کلاً چقدر پول صرف چیزهای مختلف کرده‌اید؛ فقط کافی است یک سری کدنویسی انجام دهید که تراکنش‌های شما را به Google Sheets بفرستد و سپس در آنجا می‌توانید نمودار بسازید و هزینه‌های هفتگی خود را مقایسه کنید.

حساب پس‌انداز: مثلاً می‌خواهید به یک کشور دیگر سفر کنید و درحال تلاش هستید که کمی پول برای این سفر ذخیره کنید؛ می‌توانید یک سری کد بنویسید که هر تراکنشی که انجام می‌دهید را به‌صورت افزایشی به نزدیک‌ترین مضرب ۵ روند کند و آن میزان را به‌حساب پس‌انداز شما برای سفرتان اضافه کند (مثلاً ۲۲۰۰۰ تومان خرید می‌کنید، ۳ هزار تومان برای سفرتان کنار می‌گذارد).

اوبر کارت: فرض کنید مثلاً ماهیانه به دخترتان ۵۰ هزارتومان پول توجیبی می‌دهید، اما نگران هستید که این پول یک موقعی زودتر از پایان ماه تمام شود و دخترتان نتواند با اوبر از هرجایی که هست به خانه برگردد (اوبر عملکردی مانند اسنپ یا تپسی در ایران دارد).

پس به‌همین دلیل یک روت کارت برای او تهیه می‌کنید که همان میزان ۵۰ تومان را به‌عنوان پول توجیبی ماهیانه به او بدهد و از طرفی هم برای استفاده از اوبر محدودیت مالی نداشته باشد؛ یعنی اگر پول تو جیبی‌اش هم تمام شد، بتواند به‌صورت نامحدود از اوبر استفاده‌کند.

پروژهٔ روت توسط بانک استاندارد آفریقای جنوبی ساپورت شده و با این‌که به‌طور دقیق بیان نشده، اما احتمالاً فقط از داخل آفریقای جنوبی می‌توان از آن استفاده‌ کرد.

حال ممکن است این سؤال پیش بیاید که پس معرفی چنین سرویسی که برای کاربران ایرانی دست‌نیافتنی است چه لزومی دارد؟ در پاسخ به این سؤال و سؤالات مشابه بایستی گفت که هدف بیشتر ایده‌ دادن به کارآفرینان و کسانی است که علاقمند به راه‌اندازی استارتاپ‌های نوین و خلاقانه‌اند و ما امیدواریم که این‌گونه پروژه‌ها خیلی زود گسترش یافته و بانک‌های دیگر در سراسر دنیا -و همچنین ایران- هم چنین پروژه‌هایی را لانچ کنند.

نظر شما دربارهٔ حساب‌های بانکی قابل برنامه‌نویسی چیست؟ اگر امکان استفاده از آن در ایران وجود داشت، آیا از آن استقبال می‌کردید؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر اعضای سکان آکادمی به اشتراک بگذارید!

منبع


نهال سهیلی‌فر