Robert Taylor: مرد تاثیرگذار در شکل‌گیری اینترنت درگذشت

Robert Taylor: مرد تاثیرگذار در شکل‌گیری اینترنت درگذشت

دانشمند کامپیوتر معروف Robert Taylor در سن ۸۵ سالگی درگذشت؛ وی کسی بود که امروزه باید از او به دلیل خدماتش برای ما و جامعه بسیار ممنون و سپاسگزار باشیم زیرا کسی که پروژهٔ ARPANET که سال‌‌ها پیش توسط دولت آمریکا سرمایه‌‌گذاری شد و پایه‌‌های اینترنت عظیمی که امروزه استفاده می‌شود را شکل داد، کسی جز رابرات تیلور نبوده‌‌ است (ARPANET مخفف واژگان Advanced Research Projects Agency Network به معنی «شبکهٔ پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته» است که اولین سوئیچیگ شبکهٔ بسته‌‌های دیتا در دنیا بود و پس از مدتی تبدیل به اینترنت جهانی که امروزه می‌شناسیم شد؛ بودجهٔ مالی این شبکه در ابتدا توسط سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتۀ دفاعی آرپا، در وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا تامین شد که از این پروژه در دانشگاه‌‌ها و آزمایشگاه‌‌های تحقیقاتی در ایالات متحده آمریکا استفاده‌‌ شود.) در این مقاله قصد داریم اجمالا به بررسی فعالیت‌‌های این دانشمند فقید در حوزهٔ اینترنت بپردازیم. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

تیم برنرزلی کسی بود که شبکهٔ جهانی وب (WWW) را ساخت اما این‌که هم‌اکنون می‌توانیم از دنیای پهناور وب بهره ببریم را مدیون دانشمند کامپیوتر آمریکایی رابرت تیلور -با نام مستعار باب تیلور- هستیم که به دنیا برای ایجاد اینترنت امروزی کمک بسیار شایانی کرده‌‌ است. این پیشگام صنعت اینترنت در ۱۳ آوریل ۲۰۱۷ در سن ۸۵ سالگی در منزلش در وودساید کالیفرنیا از دنیا رفت.

نیاز به توضیح نیست که اینترنت امروزی که ما می‌شناسیم به‌نوعی همان پروژهٔ آرپانت که زاییدهٔ افکار رابرت تیلور بوده است می‌باشد؛ او مدیریت سازمان ARPA آن زمان را متقاعد به سرمایه‌‌گذاری در پروژهٔ شبکه‌‌ای کرد که پروژه‌‌های آرپای مختلف را که از لحاظ فیزیکی از هم جدا بودند باهم ترکیب می‌کرد و یک محصول واحد از دل آن‌‌ها بیرون می‌کشید.

تیلور بین سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۹ ناظر بر توسعهٔ آپارنت بود و پس از آن وارد شرکت زیراکس شد (شرکت زیراکس که در سال ۱۹۰۶ توسط جوزف سی. ویلسون تأسیس شده طیف وسیعی از پرینترهای رنگی و سیاه و سفید، سیستم‌های چند منظوره، دستگاه‌های کپی عکس و چاپ دیجیتال را تولید و به فروش می‌رساند.) در ابتدا او به‌عنوان دانش‌یار یک مجموعهٔ تحقیقاتی در Xerox Parc در پالو آلتوی کالیفرنیا شروع به کار کرد. در طول زمان تصدی تیلور، زیراکس توانست شبکهٔ اینترنت را به آپارنت وصل کند و این مهم به کمک کامپیوترهایی که یوزر اینترفیس‌‌های گرافیکی داشتند انجام‌‌ شد.

در طول مدت فعالیت خود در این شرکت تجهیزات دیجیتالی، تیلور با همکاری دانشمندان دیگر تیمی تشکیل داد که پس از آن به کمک هم System Research Center (مرکز تحقیقات سیستمی) را ایجاد کردند و در آن مرکز این تیم تحقیقاتی می‌توانست ایستگاه‌‌های مالتی پروسسور و سیستم‌‌های یونیکس با قابلیت‌‌های Multi-Threading (چند رشته‌‌ای) بسازند.

تیلور نه‌تنها شکل‌‌دهندهٔ پایه‌‌های اینترنت امروزی است، بلکه پیش‌بینی‌‌هایی هم راجع به آیندهٔ اینترنت کرده بود که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به ظهور بات‌نت‌‌ها اشاره‌‌ کرد.

تیلور از رشد و پیشرفت سریع اینترنت شگفت‌‌زده نمی‌‌شد بلکه می‌‌گفت این مسئله را از قبل پیش‌‌بینی کرده‌‌ بوده‌‌ است؛ با این حال، او نگران استفادهٔ آزادانهٔ همه از اینترنت بود و نمی‌‌خواست که استفادهٔ آن فقط به گروه‌های خاصی محدود شود و همواره این سوال را از خود می‌پرسید که «آیا اینترنت به رایگان در دسترس همه قرار خواهد گرفت؟ اگر این‌طور نشود، مطمئنا ناامیدی بزرگی خواهد بود!»

منبع


نهال سهیلی‌فر