لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
شما به کدام گروه از برنامه‌نویسان تعلق دارید؟

شما به کدام گروه از برنامه‌نویسان تعلق دارید؟

برنامه‌نویسان افراد بسیار خلاقی هستند و در حین کار، در اکثر مواقع باید به پرسش‌هایی مثل چگونه، چرا، چه وقت و … پاسخ دهند؛ همان‌طور که افراد جامعه را بر اساس تست استاندارد MBTI می‌توان به ۱۶ گروه مختلف تقسیم‌بندی کرد به‌طوری که افراد متعلق به هر گروه از خصایص و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود برخوردارند، یک محقق خوش‌ذوق نیز طی همکاری با گروهی از برنامه‌نویسان نتایج جالبی به دست آورده و بر آن اساس، برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان را به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرده است! برای این‌که ببینید شما به کدام گروه از برنامه‌نویسان تعلق دارید، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

پیش از مطالعهٔ ادامهٔ این مقاله، توصیه می‌کنیم در صورتی که با تست MBTI آشنایی ندارید، به مقالهٔ‌ تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می‌سازد؟ مراجعه نمایید و اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. حال بهتر است بپردازیم به اصل مطلب؛ این محقق خلاق چندین دسته‌بندی مختلف ایجاد کرده که هر توسعه‌دهنده و کدنویسی معمولاً به یکی از آن‌ها گرایش دارد. پیش از مشاهدهٔ دسته‌بندی‌های مختلف، اجازه دهید به برخی ویژگی‌های کلی برنامه‌نویسان نگاهی بیاندازیم:

- طرز فکر تجزیه و تحلیل‌کننده
- کنجکاوی
- همدلی
- انعطا‌ف‌پذیری
- عاشق یادگیری
- عمل‌گرایی
- کار تیمی
- طرز فکر فنی

حال دسته‌بندی‌های مختلف برنامه‌نویسان را با هم مرور می‌کنیم:

1. کمال‌گرا
سر موقع حاضر می‌شود، وظایفش را انجام می‌دهد و سر وقت هم می‌رود؛ مشکلات بی‌شماری را حل می‌کند و هرگز در ددلاین‌های کاری با تأخیر مواجه‌تان نمی‌کند.

2. باهوش و همه فن حریف
بیشتر چیزهای مورد نیازش را از وب کپی‌/پیست می‌کند؛ اگرچه قواعد پشت هر چیزی را نمی‌داند اما آن‌ها را همان‌طور که انتظار دارید سر هم می‌کند.

3. تئوری‌دان
تئوری پشت علوم کامپیوتری و کدزنی را می‌داند اما در کدنویسی آن‌طور که بایدوشاید قوی نیست! و بلافاصله با هر فردی که از لحاظ نظری با او مخالف باشد دعوا و مرافعه راه می‌اندازد.

4. شلخته
مشکل را می‌داند، راه‌حل آن را هم بلد است، ولی به دلیل نداشتن تمرکز، همه چیز را به هم می‌ریزد و سپس سیستم را تحویل‌تان می‌دهد.

5. پلیس کدنویسی
مامور بررسی و مشکل‌پسند تا می‌تواند باگ پیدا می‌کند ولی به دیگران می‌گوید تا آن‌ها را رفع کنند، و در ضمن، همیشه دربارهٔ تو رفتگی یا Indentation خطوط سورس‌کد بحث می‌کند.

6. کشف‌کننده
همیشه در حال امتحان کردن چیزهای جدید است، که گاهی نیز باعث پیشرفت می‌شود.

اخیراً نظرسنجی‌ای هم دربارهٔ این دسته‌بندی‌ها انجام شده تا برنامه‌نویسان خودشان اعلام کنند به کدام گروه تعلق دارند. نتایج حدود 100 برنامه‌نویس که در این نظرسنجی شرکت کردند به شرح زیر است:

بیشتر افراد خود را جزو گروه باهوش و همه فن حریف می‌دانستند (42٪)
پس از آن به کمال‌گرا بودن خود رأی دادند (33٪)
برخی خود را شَلخته می‌دانستند (17٪)
باقی افراد نیز خود را جزو تئوری‌دان‌ها حساب کردند (8٪)

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ شما چطور؟ فکر می‌کنید جزو کدام‌یک از دسته‌بندی‌های بالا باشید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و یا گروه جدیدی از دسته‌بندی برنامه‌نویسان مد نظر خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


مرتضی صمدی