آموزش نصب Composer روی سیستم عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو

آموزش نصب Composer روی سیستم عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو

Composer یک ابزار مدیریت وابستگی‌ها یا اصطلاحاً Dependency Management Tool برای زبان پی‌اچ‌پی است که هدف از طراحی آن، سهولت بخشیدن به فرایند نصب و به‌روزرسانی وابستگی‌های پروژه‌های نوشته شده با زبان پی‌اچ‌پی است؛ به عبارت دیگر، کامپوزر چک می‌کند ببیند که یک پروژه چه «وابستگی‌هایی» به سایر پروژه‌ها دارد، سپس بسته به نسخهٔ مد نظر، آن‌ها را به سادگی روی سیستم توسعه‌دهنده نصب می‌کند (برای آشنایی بیشتر، به مقالهٔ کامپوزر (Composer) چیست؟ مراجعه نمایید.) در این آموزش، قصد داریم ببینیم که به چه شکل می‌توان ابزار کامپوزر را روی سیستم عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو نصب کرد. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

نیاز به توضیح نیست که برای نصب یک پکیج روی سیستم عامل گنو/لینوکس، نیاز به سطح دسترسی سوپر ادمین خواهیم داشت؛ لذا برای ادامهٔ این آموزش، داشتن امکان اجرای دستور sudo ضروری است. پیش از هر چیز، می‌بایست کش ابزار مدیریت پکیج های لینوکس را با دستور زیر به‌روزرسانی کنیم:

$ sudo apt-get update

حال با فرض این که از قبل ابزار curl را نصب شده روی سیستم داریم، صرفاً با استفاده از یک کامند اقدام به دانلود و نصب Composer در مسیر usr/local/bin/ می‌کنیم:

$ curl -sS https://getcomposer.org/installer | sudo php -- --install-dir=/usr/local/bin --filename=composer

به خاطر داشته باشیم که کامند فوق، ابزار کامپوزر را به گونه‌‌ای روی سیستم عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتوی شما نصب می‌کند که در سراسر سیستم قابل دسترسی باشد. برای تست کردن صحت نصب این پکیج، به سادگی دستور زیر را در کامندلاین اجرا می‌کنیم:

$ composer

و خروجی دستور فوق هم به صورت زیر خواهد بود:

Composer version 1.2.3 2016-12-01 14:33:53

این بدان معنا است که ابزار مدیریت وابستگی‌های زبان پی‌اچ‌پی تحت عنوان Composer با موفقیت روی سیستم‌عامل شما نصب شده است و از این پس می‌توانید از آن استفاده نمایید.

در پایان، چنانچه علاقمند به فراگیری گام به گام زبان برنامه‌نویسی PHP هستید، می‌توانید به دورهٔ آموزش PHP در سکان آکادمی مراجعه نمایید.