آنچه لازم است راجع به Botها بدانید!

آنچه لازم است راجع به Botها بدانید!

بواسطهٔ پیشرفت‌های اخیر در حوزهٔ هوش مصنوعی، بهینه‌‌سازی ارتباط مابین کاربر و نرم‌افزار و به طور کلی ارتباطات مابین کاربران، Botها بوجود آمده‌اند. به عبارت دیگر، بات‌ها رویکردی جدید بواسطهٔ پیاده‌سازی هوش مصنوعی برای تعامل با کاربران در محیط‌های مختلف هستند. همان‌طور که هوش مصنوعی پیشرفت می‌کند، کاربران از اپ‌های تک‌منظوره دور می‌شوند و به سمت رابط‌های پیام‌رسانی می‌روند؛‌ در همین راستا، بات‌ها می‌توانند انقلابی در خدمات به مشتریان، بهره‌وری و ارتباطات به راه اندازند. کار با بات‌ها به سادگی با استفاده از یکی از چند پلتفرم رباتی که هدفشان آسان ساختن ایجاد ارتباط مابین کاربران و نرم‌افزار است شروع می‌شود اما این در حالی است که بات‌های پیچیده نیاز به درک درستی از پردازش زبان طبیعی (NLP) و دیگر زمینه‌های هوش مصنوعی دارند. بات‌ها از هوش مصنوعی برای گفت‌وگو در شرایط شبیه به گف‌وگوی انسان‌ها استفاده می‌کنند که معمولا از طریق یک رابط پیام‌رسان سبک مانند Slack یا Facebook Messenger و یا یک رابط صوتی مانند Amazon Echo یا Google Assistant است. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی کلی در مورد Botها و کاربردهای آن‌ها را بازگو کنیم؛ در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

از اواخر سال ۲۰۱۵، این بحث به میان آمد که ممکن است بات‌ها جای اَپ‌های موبایلی را در بسیاری از حوزه‌ها بگیرند و رابطی طبیعی و قابل‌انعطاف برای تمام تکنولوژی‌های پیشرفتهٔ ساخته شده با هوش مصنوعی ارائه کنند. به طور کلی، گفته‌ می‌شود که بات‌ها برای شماری از موارد استفاده که در حال حاضر توسط برنامه‌های موبایلی ارائه می‌شوند و همچنین بسیاری از موارد استفاده که هیچ‌وقت به‌خوبی توسط برنامه‌های موبایلی ارائه نشده‌اند کاربرد دارند که عبارتند از:

مدیریت ارتباط با مشتریان
بات‌های در دسترس مشتریان می‌توانند به ایشان در کاربردهای دشوار، ارائهٔ پیشنهادات و جمع‌آوری داده‌ها کمک کنند؛ برای مثال، ربات یک شرکت هواپیمایی فرضی می‌تواند به سوالات راجع به هزینه‌ها، دوباره رزرو کردن پروازها، و پیشنهاد موارد اضافه راجع به هتل و رزرو ماشین پاسخ بدهد. بات‌ها می‌توانند با سینک شدن با زیرساخت داده‌کاوی نرم‌افزار، پروفایل مشتریان را ساخته و شرکت فرضی هواپیمایی می‌تواند از آن برای عرضه کردن سفرهای تعطیلاتی، معاملات گردشگری و خدمات اضافی استفاده کند.

بهره‌وری
بات‌ها می‌توانند بسیاری از کارهایی که به آهستگی انجام می‌شوند را با یک رابط زبان طبیعی ساده جایگزین کنند؛ به عنوان مثال، رباتی که به یک سیستم الکترونیکی مدارک پزشکی متصل باشد، می‌تواند اطلاعات را سریع‌تر از یک منشی معمولی بازیابی کند و فقط کافی است که بپرسید «فشار خون فلان بیمار در ویزیت دیماه سال ۱۳۹۵ چند بود؟» ربات‌ها در حال حاضر قادر به برنامه‌ریزی جلسات از طریق ایمیل، بازیابی گزارش‌ها از طریق سیستم‌های تجزیه‌وتحلیل، و تسهیل ارتباطات میان تیم‌های مختلف کاری هستند.

چاپ‌و‌نشر و سرگرمی 
ربات‌ها قابلیت ایجاد یک رابط بسیار پویا و جذاب برای طیف گسترده‌ای از محتوا هستند. برای مثال، New york Times و Quartz، هر دو ربات‌هایی را که مقالات را در یک فرمت محاوره‌ای نمایش می‌دهند پیشنهاد داده و این در حالی است که ناشران دیگر ، رمان‌های محاوره‌ای، ویدیو و محتواهای مجله‌ای را که از طریق پلتفرم‌های پیام‌رسانی محبوب به کاربران ارسال می‌شوند را تجربه و آزمایش کرده‌اند.

ربات‌ها منحصرا یک راه نویددهنده برای دسترسی به کاربران جوان‌تر -که بسیاری از آن‌ها وقت بسیار زیادی را در برنامه‌های پیام‌رسانی مانند فیسبوک مسنجر صرف می‌کنند- هستند و می‌توانند راهی قابل توجه برای ارتباط موثرتر با کاربران باشند. 

علاوه بر این،‌ بات‌های محاوره‌ای پاسخی به چند پیشرفت عمده‌تر هستند که درصدد دگرگون ساختن رویکردهای ارتباطی و موبایلی می‌باشند که عبارتند از:

اکثر نرم‌افزارهای موبایلی، از فروش خوبی برخوردار نیستند! 
متقاعد کردن مشتریان برای دانلود و استفاده از برنامه‌های جدید روز‌به‌روز سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. همان‌طور مجلهٔ اکونومیست اشاره کرده است: «۲۰ توسعه‌دهندهٔ موفق، تقریبا نصف درآمد اَپ‌استور اپل را به خود اختصاص داده‌اند.» ساختن برنامه‌های جدید و ترویج آن‌ها روزبه‌روز هزینه‌برتر می‌شود و در همین حال، شوروشوق کاربران بیش از گذشته رو به کاهش است به‌طوری‌که گشت‌زنی در بین اپ‌های موبایل را همچون یک دردسر بزرگ می‌بینند (لازم به ذکر است که تحقیقات حاکی از آن است که یک چهارم از تمام برنامه‌های دانلود شده توسط کاربران، تنها بعد از یک‌بار استفاده رها می‌شوند!)

مشتریان رابط‌های محاوره‌ای را دوست دارند
شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان هوشمند آن‌هایی هستند که حضور خود را در پلتفرم‌هایی پررنگ‌تر می‌کنند که مشتریان از استفادهٔ آن‌ها بیشتر لذت می‌برند. فیسبوک مسنجر به عنوان محبوب‌ترین نرم‌افزار اندرویدی حال حاضر دنیا است و توسعه‌‌دهندگان موفق به خوبی از نفوذ این پلتفرم در میان کاربران مطلع هستند (فیسبوک مسنجر و واتس اَپ -یکی دیگر از برنامه‌های پیام‌رسانی فیسبوک- هرکدام بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارند.)

پیشرفت‌های اخیر هوش مصنوعی
هوش مصنوعی به طور قابل ملاحظه‌ای در ۳ سال گذشته پیشرفت کرده است و در حال رسیدن به نقطه‌ای است که در آن کامپیوترها می‌توانند مکالمات نسبتا پیچیده‌ای با کاربران به زبان طبیعی داشته باشند. به علاوه این که روز‌به‌روز استفاده از هوش مصنوعی توسط توسعه‌دهندگان راحت‌تر شده به طوری که بدون تخصص و یادگیری مسائل پیچیده، ایشان می‌توانند هوش مصنوعی را در نرم‌افزارهایشان پیاده‌سازی کنند.

Botها در یک نگاه
چت‌بات‌ها حداقل از دههٔ ۱۹۶۰ در دسترس بوده‌اند اما در شش ماههٔ اول سال ۲۰۱۶ که شرکت‌های بزرگی همچون فیسبوک، مایکروسافت، اسلک ،گوگل و اپل پلتفرمی‌های قدرتمندی را که تشویق به توسعهٔ ربات‌های جدید می‌کردند اعلام کردند، کمتر و کمتر شدند تا این که در نهایت درصد قابل‌توجهی از آن‌ها کنار گذاشته شدند. لازم به ذکر است که چند مورد از شرکت‌های فوق‌الذکر دست به ساخت استکی از بات‌ها زده‌اند که متشکل است از یک پلتفرم پیام‌رسانی، یک سرویس هوش مصنوعی، و یک فریم‌ورک محاوره‌ای که از آن جمله می‌توان به Siri ،Google Now یا Alexa اشاره کرد که این امکان را فراهم می‌سازند تا سرویس‌های مختلف را بهم متصل کرده به طوری که می‌توان آن‌ها را به اصطلاح «ارباب بات‌ها» تلقی کرد به طوری که وظایفی را به دیگر ربات‌ها تفویض می‌کنند (برای مثال، فعال‌سازی بات اختصاصی شرکت Uber زمانی که می‌گویید: Alexa، یک ماشین برایم خبر کن).

منبع


نهال سهیلی‌فر