هوش مصنوعی ابداعی گوگل یاد می‌گیرد که چگونه نرم‌افزارهای یادگیری ماشینی بنویسد!

هوش مصنوعی ابداعی گوگل یاد می‌گیرد که چگونه نرم‌افزارهای یادگیری ماشینی بنویسد!

تیمی از محققان هوش مصنوعی گوگل سیستم AIیی ایجاد کردند که خود این سیستم واحد یادگیری ماشینی‌اش را طراحی کرد. این واحد طراحی شده یادگیری ماشینی با استفاده از توان پردازشی 800 جی پی یو (واحد پردازش گرافیکی) ساخته شده و نکتهٔ جالب توجه اینجا است که کارایی سیستم طراحی شده توسط هوش مصنوعی به مراتب بهتر از کدنویسی انسانی بود. برای آشنایی بیشتر با این سیستم، با سکان آکادمی همراه باشید. 

روند تصاعدی افزایش نگرانی‌های مربوط به نابود شدن شغل‌های تولیدی که به‌ وسیلهٔ هوش مصنوعی نابود می‌شوند، این‌ بار به سراغ برنامه‌نویسان آمده است؛ به گفتهٔ MIT Tech Review، آقای Jeff Dean که رهبری تیم تحقیقات Google Brain را عهده‌دار است اظهار داشته که تلاش‌های این‌ چنینی می‌تواند سرعت استفاده از سیستم‌های ماشین لرنینگ را در زمینهٔ اقتصاد افزایش دهد. البته این مسئله هم باید مورد توجه قرار گیرد که شرکت‌ها حقوق و مزایای ویژه‌ای را به متخصصان یادگیری ماشینی می‌پردازند (متخصصانی که در مقایسه با تقاضای بازار، تعدادشان بسیار اندک است.)

محققان در آزمایش‌های‌شان، این نرم‌افزار را برای ایجاد یک سیستم ماشین لرنینگ به چالش کشیدند و نتیجه این بود که سیستمی طراحی شد با توانایی‌ درک این این موضوع که چگونه یاد بگیرد. نکتهٔ دیگری که در ارتباط با این تحقیقات گوگل وجود دارد این است که همچنین این سیستم‌ها نیاز به داده‌های زیاد برای ایجاد نتیجه خوب را کاهش می‌دهند.

با استفاده از این نرم‌افزار، تیم تحقیقات Google Brain توانست سیستم‌های ماشین لرنینگی برای حل مسائل مرتبط را ایجاد نماید به طوری که این سیستم نشان داد توانایی تعمیم و انتخاب وظایف جدید را دارا است و برای این که این کار به نتیجه برسد، محققان از 800 جی پی یو قدرتمند استفاده نمودند.

به نظر شما آیا پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینهٔ هوش مصنوعی به معنای واقعی کلمه تهدیدی برای آدم‌ها حساب می‌شود؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع