۴ نکته برای یادگیری برنامه‌نویسی

۴ نکته برای یادگیری برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی، کاری زیبا و خلاقانه است که توصیه می‌شود در عصر فناوری، افراد از همهٔ سنین با این مهارت آشنا شوند. بعضی افراد بر این باورند که یادگیری برنامه‌نویسی کاری پیچیده است؛ اگرچه این افراد حق دارند که بگویند برنامه‌نویسی کاری دشوار است و یادگیری این مبحث می‌تواند چالش برانگیز باشد، ولی اگر راه یادگیری آن را بلد باشیم، به طور حتم می‌توان با تمام پیچیدگی‌هایش کنار آمد. در این مقاله قصد داریم ۴ راه‌کاری را ارائه دهیم که در صورت به کارگیری صحیح آن‌ها، می‌توان به راحتی بر یادگیری هر زبان برنامه‌نویسی فائق آمد. با سکان آکادمی همراه باشید.

۱. صبر و حوصله داشته باشید
یادگیری برنامه‌نویسی، مانند هر رشتهٔ دیگری، یک فرایند مداوم است که مدتی طول می‌کشد تا در آن به جایی برسید. اگر قصد یادگیری یک زبان‌ برنامه‌نویسی را دارید، به خاطر داشته باشید که روی یادگیری مباحث مختلف زبان انتخابی خود به اندازهٔ کافی وقت بگذارید. به هر حال، همواره کسانی هستند که اصول، مبانی و مهارت‌های برنامه‌نویسی را سریع‌تر از بقیه فرا می‌گیرند؛ از این که احساس می‌کنید از اطرافیان عقب مانده‌اید ناراحت نباشید؛ باید توجه داشته باشید که یادگیری برنامه‌نویسی، به تعهد بسیاری نیاز دارد. تمام سعی خود را بکنید و صبور باشید؛ در فرایند یادگیری کدنویسی، هر چه جلوتر روید، برایتان سرگرم کننده‌تر خواهد شد. 

۲. یادگیری خود را زمان بندی کنید
یادگیری هر چیزی در زندگی، در کنار زمان، به تعهد و تمرین مکرر هم نیاز دارد. درست همانند رسیدگی به یک گیاه، یادگیری برنامه‌نویسی نیز به توجه و دقت، به شکلی زمان بندی شده نیاز دارد. پس، زمان خود را برای یادگیری مهارت‌های کامپیوتری و اصول برنامه‌نویسی، طبقه‌بندی کنید. زمان‌هایی از اوقات خود که در آن‌ها حوصلهٔ یادگیری چیزی جدید را دارید، پیدا کرده و دور از هر گونه حواس پرتی (تلویزیون، موبایل، کنسول‌های بازی)، دست به کار شوید. به عبارت دیگر، خود موظف کنید تا مثلا روزی ۴ ساعت به تمرین کدنویسی بپردازید و در آن بازه، تحت هیچ عنوان حواس خود را به چیز دیگری پرت نکنید.

۳. یک سورس آموزشی خوب انتخاب کنید
یادگیری برنامه‌نویسی از زمان‌های قدیم تا به امروز تغییرات بسیاری کرده است به طوری که امروزه به سادگی، به صورت آنلاین دسترسی گسترده‌ای به منابع آموزشی در وب سایت‌های مختلفی فراهم شده است تا بتوانید با شیوه‌هایی خوب و حرفه‌یی، به آخرین منابع برنامه‌نویسی دسترسی داشته باشید. امتاز مثبت دیگر این است که برخی از این وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌های جذابی را برای سیستم عامل‌های مختلف (iOS، Windows، Android)، برای استفادهٔ راحت‌تر توسعه داده‌اند. مهم این است که یک وب سایت معتبر، انتخاب نموده و همگام با آموزش‌هایش پیش رویم.

۴. از بازی‌های برنامه‌نویسی استفاده کنید
برای اغلب افراد، بازی‌های برنامه‌نویسی، شروعی ایده‌آل به حساب می‌آید. بازی‌هایی را انتخاب کنید که به غیر از سادگی، فرایند یادگیری را برای شما جذاب می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که بازی‌هایی که شما به آن‌ها علاقه دارید، ممکن است پروژهٔ بزرگی به همراه نداشته باشند. تکمیل یک بازی ساده، بسیار رضایت بخش‌تر از تلاش زیاد برای یک پروژهٔ پیچیده است.

منبع