یک تیر و دو نشان: بازی کردن و یادگیری هم‌زمان برنامه‌نویسی

یک تیر و دو نشان: بازی کردن و یادگیری هم‌زمان برنامه‌نویسی

یادگیری برنامه‌نویسی نه تنها مختص به برنامه‌نویسان نیست بلکه سن‌وسال هم نمی‌شناسد و می‌تواند در هر سنی شروع شود یا پایان یابد. مهارت‌هایی که یاد می‌گیرید ممکن است منجر به ارتقا یا حتی تغییر شغل‌تان شود و یا باعث شود فقط‌وفقط مهارت‌های فردی‌تان افزایش یابد، اما فراموش نکنید که کدزنی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشد حتی اگر برنامه‌نویس نباشید. بهتر است بدانید که صاحبان مشاغل -حتی آن دسته که هیچ ارتباطی به برنامه‌نویسی ندارند- این روزها به دنبال استخدام افرادی‌اند که دارای مهارت کدزنی هستند چرا که معتقدند آن‌ها قادر هستند با تدبیر بیشتری به جنگ مشکلات زندگی و کاری بروند. فردی که دستی بر کدنویسی داشته باشد، در مقابل چالش‌های به وجود آمده ساکت ننشسته و به جای فرار کردن از آن‌ها در مقابل‌شان قد علم می‌کند چرا که به این‌کار عادت دارد! با سکان آکادمی همراه باشید تا شما را با بازی‌هایی آشنا کنیم که می‌تواند فرایند ورود شما به دنیای برنامه‌نویسی را تسهیل کند.

Code Monkey
این بازی بسیار مهیج توجه بسیاری از معلمان را به خود جلب کرده  است و از آن به عنوان یک منبع آموزشی برای آموزش برنامه‌نویسی به شاگردان خود استفاده می‌کنند. در این بازی بچه‌ها به راحتی و با به دست آوردن موز، کدنویسی یاد می‌گیرند که علاوه بر سادگی، برای‌شان مفرح هم هست. شما می‌توانید تنها با ثبت‌نام در سایت شروع به بازی کنید و برنامه‌نویسی را از سطح خیلی ابتدایی تا سطوح حرفه‌ای یاد بگیرید. برای شروع نیازی به هیچ اطلاعات قبلی در زمینهٔ کدزنی ندارید و این بدان معنا است که همه چیز برای یادگیری مهیا است و آن‌چنان شما را درگیر می‌کند که پس از چند بار بازی متوجه تغییر قابل توجهی در مهارت‌های خود خواهید شد. 

Coding Game
اگر می‌خواهید بازی کنید، هیجان را تجربه کنید و همزمان برنامه‌نویسی یاد بگیرید، این بازی را از دست ندهید. این گیم به شما این امکان را می‌دهد که با حل کردن چالش‌های ساده و جالب، به مهارت کدنویسی تسلط پیدا کنید. این بازی در 25 زبان زندهٔ دنیا موجود است و بسیاری از مفاهیم مهم برنامه‌نویسی را پوشش می‌دهد بنابراین می‌تواند شما را به یک برنامه‌نویس خوب تبدیل کند. این بازی توسط جمعی از بهترین توسعه‌دهندگان طراحی شده است. کدنویسی با این گیم بسیار راحت بوده و به گونه‌ای طراحی شده است که اجازهٔ رفتن به مرحلهٔ بعد را به شما نمی‌دهد مگر این‌که در مرحلهٔ پیشین کارنامهٔ درخشانی داشته باشید.

Check io
این بازی که مبتنی بر موتورهای جستجوگر است نیز می‌تواند از شما یک برنامه‌نویس بسازد. برای پیش‌روی در هر مرحله، می‌بایست مسائلی را با استفاده از زبان پایتون حل کنید و همزمان از تجربیات سایر کاربران نیز بهره خواهید برد. در این بازی، می‌توانید فضاسازی کنید به این معنی که برای خودتان قلمرو بسازید و اگر به درجهٔ خوبی از برنامه‌نویسی برسید، قادر خواهید بود به قلمروهای دیگران دست درازی کنید. 

Cyber Dojo
این بازی برای شما شرایطی فراهم می‌کند که بتوانید برنامه‌نویسی تمرین کنید و میزان پیشرفت خود را بسنجید. زبان های JavaScript, Python, PHP, Java, Ruby و همچنین تعدادی زبان شناخته شدهٔ دیگر توسط این بازی ساپورت می‌شوند. این پلتفرم که کاملا رایگان است، فضای مناسبی را برای علاقمندان به برنامه‌نویسی ایجاد کرده است و با هربار لاگین کردن، می‌توانید تا هرچقدر که دوست دارید تمرین کنید و از بازی خود نهایت لذت را ببرید.

Code Combat
این پلتفرم نیز برای آن طراحی شده است تا کسی که علاقمند به برنامه‌نویسی است بتواند آن را به بهترین شکل ممکن از طریق یک بازی واقعی و هیجان‌انگیز بیاموزد. Code combat در حقیقت توسط کاربران پیش برده می‌شود و خود ایشان مراحل بازی را برای سایرین طراحی می کنند. زبان های Java, JavaScript, Coffee Script, Lua و Python به عنوان زبان‌های اصلی این گیم جذاب هستند. بر خلاف دیگر بازی‌ها، این گیم را می‌توان به صورت گروهی نیز بازی کرد و همین موضوع به جذاب‌تر شدن آن کمک می‌کند و همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد هیچ یک از بازی‌های معرفی شده محدودیت سن و سال و زمان ندارند و این بازی نیز از این قائده مستثنی نیست.

در انتها باید گفت که یادگیری یک مهارت مفید مانند برنامه‌نویسی هیچ ضرری برای زندگی شما یا فرزندانتان نخواهد داشت و از آنجا که کد زدن می‌تواند ذهن شما را برای رویارویی با مشکلات زندگی قوی‌تر کند، جزو مهارت‌هایی است که یادگیری آن به همه توصیه می‌شود. همچنین با وجود دسترسی گسترده‌ای که این روزها به اینترنت وجود دارد، آموختن این مهارت به هیچ عنوان سخت و ناممکن به نظر نمی‌رسد. پس همین حالا برای تبدیل شدن به یک انسان هوشمند‌تر و شاید هم یک کارمند حرفه‌ای‌تر، شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کنید.

منبع