موجودی همواره جویای نام و کار به نام برنامه‌نویس!

موجودی همواره جویای نام و کار به نام برنامه‌نویس!

چشم‌هایتان را ببندید و شرایط شغلی ایده‌آل خود را متصور شوید؛ شغلی خوب، قبض‌هایی که به موقع پرداخت می‌شوند و کلا احساس آرامش می‌کنید اما هنوز هم دوست دارید چالشی جدید را تجربه کنید و به شرایطی متفاوت و شاید بهتر دست پیدا کنید. شاید شما هم جزو آن دسته از برنامه‌نویسانی هستید که به دنبال پیدا کردن شغل رویایی‌تان دقیقا زمانی که در شرکت فعلی خود مشغول به کار هستید، شروع به ارسال رزومه می‌کنید. به محض پیدا کردن آنچه که به نظر ایده‌آل می‌رسد، نامهٔ استعفا را تحویل جناب مدیرعاملی که بی‌خبر از همه جا است می‌دهید و پس از دو هفته با آن شرکت خداحافظی می‌کنید و به شرکت جدید می‌روید. اما همه چیز در واقعیت آنقدر ساده نیست! گاهی پیش می‌آید که زمانی که همهٔ شرایط برای کار کردن به دلخواه شما است اما شما اخراج می‌شوید. زمانی دیگر ممکن است شما یک فریلنسر خوشحال و موفق باشید اما خیلی اتفاقی شغلی به شما پیشنهاد شود که یک عمر منتظرش بودید. بیشتر شرکت‌های نرم‌افزاری همواره قسمت استخدام برنامه‌نویس سایت‌شان را باز نگه می‌دارند و رزومه می‌پذیرند حتی اگر فرصت شغلی بازی نداشته باشند چرا که خیلی روی قول و قرار تیم برنامه‌نویسی خود نمی‌توانند حساب باز کنند. این موضوع در مورد برنامه‌نویسان نیز صادق است، بدین معنی که آن‌ها نیز از هر فرصتی برای جهش به شرایط بهتر آماده‌اند. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا برنامه‌نویسان و توسعه‌دهنگان دائما شغل عوض می‌کنند. با سکان آکادمی همراه باشید.

غیر قابل پیش‌بینی، غیر قابل پیش‌بینی است
انتظار هر چیزی را داشته باشید؛ امکان این‌ که شرکت واگذار شود و رئیس جدید ترتیب یک خانه تکانی را بدهد یا این که دپارتمان شما راه‌حل یک مشکل را در اخراج شما ببیند یا حتی این که رئیس شما احساس کند صندلی شما برای برادرزاده‌اش مناسب‌تر است، به هیچ وجه دور از ذهن نیست. موضوع اینجا است که پیش‌بینی غیرممکن است و اتفاق دقیقا زمانی می‌افتد که شما منتظرش نیستید و حتی کسانی که شغل‌های ثابت و بی‌خطری داشته‌اند هم با وجود سابقهٔ کاری کافی، در تغییر شغل با مشکلاتی مواجه می‌شوند. به طور مثال کارمندی که به مدت 11 سال برای یک شرکت مشغول به کار بوده است و ناگهان تصمیم به تغییر شغل می‌گیرد با شرایطی غیرقابل تصور مواجه می‌شود چرا که حتی پروسهٔ کاریابی نیز در طول این 11 سال به شکل عجیب‌وغریبی فرق کرده است.

حال راه حل چیست؟
در سایت محبوب برنامه‌نویسان یعنی استک‌اورفلو بخشی تحت عنوان Developer Story اضافه شده است که به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد که پیشرفت‌های شغلی خود را در آن با دیگران به اشتراک بگذارند؛ حتی اگر به دنبال شغل جدید نیستید و فکر می‌کنید جایگاه شغلی فعلی‌تان تا ابد شما را راضی نگه می‌دارد، سعی کنید وقتی را به نوشتن کارهایی که در زمینهٔ برنامه‌نویسی انجام می‌دهید پیش از آن‌که فراموش شوند در این بخش ثبت کنید چرا که هیچ کس از آینده خبر ندارد. به گفته کسری راهجردی، یکی از توسعه‌دهندگان فعال در استک‌اورفلوک 

زمانی که از کار بی‌کار شدید دیگر برای چنین کاری دیر است. بهترین وقت برای انجام چنین کاری زمانی است که شما مشغول به کار و در حال لذت بردن از موفقیت‌های خود هستید.

برای شغلی که همیشه در آرزویش بودید آماده می شوید
زمانی که در نهایت رضایت از همه چیز کد می‌زنید و فکر می‌کنید بهترین شغل دنیا را دارید و تیمی که با آن کار می‌کنید و پولی که به دست می‌آورید شما را خوشحال می‌کند با خود فکر کنید که چه چیزی می‌تواند باعث شود که شما قید این همه خوشی را بزنید؟ تحت چه شرایطی حاضر به ترک کار خود هستید؟ این اتفاق اصلا غیر ممکن نیست و افراد بسیاری بدون آن که انتظارش را داشته باشند با شغلی جدید مواجه شده‌اند که آن‌ها را وسوسه کرده و این وسوسه منجر به تغییر شغل شده است. داشتن یک روزمهٔ قوی و به روز شده و مهارت‌های مطابق با نیازهای روز به شما کمک می‌کند که هر لحظه به شغل رویایی‌تان نزدیک شدید، آمادگی یک جهش شغلی درست و حسابی را داشته باشید.

دیوید هنی، مدیر مهندسی استک‌اورفلو، بر این باور است که خود شما بهترین گزینه برای برداشتن موانع کاری از سر راهتان هستید؛ همواره مراقب برند شخصی و حرفه‌ای خود باشید و چنان در به روز رسانی آن بکوشید که اگر همین فردا شغل مورد نظرتان از راه رسید، بتوانید برای تصاحب آن دست به کار شوید.

یک عادت معمول جدید
فضای کسب‌وکار همواره در حال تغییر است و دنیای امروز 30 سال کار و بازنشستگی و دریافت مستمری 30 ساله را دیگر نمی‌پسندد. در عصر حاضر، تغییر شغل امری طبیعی است و مانند سال‌های گذشته که برای این‌ کار جوانب احتیاط رعایت می‌شد سخت به نظر نمی‌رسد و طبق تحقیقات انجام گرفته، تعداد افرادی که بین سال‌های اول تا سوم تغییر شغل می‌دهند رو به افزایش است. در دنیای گیک‌ها، داشتن شغل‌های کوتاه‌مدت و تغییرات شغلی گاه‌و‌بیگاه به یک رویهٔ متداول تبدیل شده است و به روز نگه داشتن مهارت‌ها نیز به همان اندازه مهم و حیاتی است.

توسعه‌دهندگان وب و برنامه‌نویسان معمولا به دنبال انجام پروژه‌های جانبی در کنار کارشان می‌باشند و سعی می‌کنند در همه حال در صفحات اجتماعی یا بلاگ خود فعال باشند تا از پیشنهادات کاری جدیدی که ممکن است به دردشان بخورد مطلع شوند. همچنین با این حضور پررنگ، شما علاوه بر دیدن، دیده نیز می‌شوید و افرادی که به دنبال مهارت‌های شما هستند از نعمت داشتن‌تان بهره‌مند می‌شوند.

در نهایت باید گفت که با تغییر اوضاع اقتصادی و عوض شدن نگرش افراد به ماندن در یک وضعیت شغلی برای مدتی طولانی، ایشان می‌بایست همیشه در حالت شکار برای کار دلخواه‌شان باقی بمانند و هر لحظه آماده پرش از یک شغل به شغلی دیگر باشند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به نظر شما آیا تغییر شغل پس از ۲ الی ۳ سال کار در یک شرکت، کمکی به بهبود شرایط برنامه‌نویسان ایرانی چه از لحاظ درآمدی و چه از لحاظ مهارتی می‌کند یا خیر؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع