Google App Maker: ابزاری برای ساخت اپ موبایل بدون کدنویسی

Google App Maker: ابزاری برای ساخت اپ موبایل بدون کدنویسی

یکی از ابزارهای مجموعهٔ G Suite گوگل، ابزاری است تحت عنوان App Maker که تمرکز اصلی این ابزار روی ساخت و طراحی اپ‌های سفارشی بدون برنامه‌نویسی سنگین و نیازهای زیرساختی است. 

App Maker نیاز به هرگونه کدنویسی برای ساخت اپ را از میان برداشته و بیشتر بخش‌های سورس‌کد با درگ & دراپ تکمیل می‌شوند. شاید App Maker اولین سرویس با این مشخصات نباشد، ولی مطمئناً از رقابت عقب نخواهد ماند چرا که می‌تواند داده‌های لازم را از دیگر ابزارهای جی‌سوئیت، مخاطبین، نقشه‌ها و غیره به کار بگیرد. همچنین در طراحی اپ‌ها می‌توان از متریال دیزاین گوگل سازگار با رابط‌های کاربری مختلف نیز بهره برد.

نکتهٔ مثبت دیگر این سرویس، عدم نیاز به داشتن زیرساخت جداگانه برای ساختن اپلیکیشن است؛ در عوض، از زیرساختی که توسط برنامه‌های جی‌سوئیت فراهم می‌شود استفاده خواهید کرد. بنابراین، کاربران بدون نیاز به یک برنامه‌نویس، قادر به لذت بردن از یک زیرساخت بدون سرور خواهند بود. همچنین، امکان مانیتور کردن اپلیکیشن فعال شده، توسط گوگل Analytics نیز فراهم شده است.

استفاده از این سرویس به دانش کدنویسی بالایی نیاز ندارد ولی نکتهٔ قابل‌توجه دیگر این است که گوگل شخصی‌سازی بیشتر را با زبان‌های JS ،CSS ،HTML و لایبرری jQuery امکان‌پذیر کرده است (همچنین باید گفت که خود شرکت گوگل نیز بیش از ۳۰۰ اپلیکیشن خود را با بهره‌وری از تکنولوژی‌های همین سرویس ساخته است).

همان‌طور که گفتیم، این سرویس اولین در نوع خود نیست و رقابتی تنگاتنگ با سرویس‌های متعددی همانند App Cloud ،PowerApps Mendix ،Appian ،OutSystems و … دارا است؛ اما با اطمینان می‌توان گفت که رقیب قدری برای تمام این سرویس‌ها محسوب می‌شود ولی در حال حاضر App Maker گوگل فقط برای اعضای اولیهٔ سری برنامه‌های جی‌سوئیت در دسترس است.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به نظر شما آیا اپ‌هایی که بدون کدنویسی و به صورت درگ & دراپ ساخته می‌شوند قابل مقایسه با اپ‌های نیتیوی که با زبان‌هایی همچون جاوا یا کاتلین ساخته می‌شوند از لحاظ پرفورمنس و ... قابل مقایسه‌اند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.