Google App Maker: ابزاری برای ساخت اپ موبایل بدون کدنویسی

Google App Maker: ابزاری برای ساخت اپ موبایل بدون کدنویسی

گوگل برای افزایش محبوبیت مجموعه ی نرم افزار بهره وری خود (G Suite) در میان بیزینس های مختلف، به تازگی App Maker را معرفی کرده است؛ تمرکز اصلی این برنامه روی ساخت و ساز برنامه های سفارشی بدون برنامه نویسی سنگین و نیازهای زیرساختی است. اگر از اعضای اولیه جی سوییت هستید، دسترسی به این ابزار برای شما فراهم شده است. برای آشنایی بیشتر با این ابزار، با سکان آکادمی همراه باشید.

گوگل، App Maker را معرفی کرده است؛ سرویسی جدید که بخشی از «جی سوییت» یا همان گوگل اپس قدیمی خودمان است. با استفاده از این ابزار توسعه، گوگل در واقع اجازه ساخت برنامه های سفارشی با توجه به نیازهای متفاوت را به کسب و کارهای اقتصادی می دهد.

با استفاده از این سرویس جدید، نیازی به کدنویسی برای ساخت اپ ندارید و بیشتر لاین های کد با درگ اند دراپ قابل تکمیل می باشند. شاید App Maker اولین سرویس با این مشخصات نباشد ولی مطمئنا از رقابت عقب نخواهد ماند! چرا که می تواند داده های لازم را از اپ های جی سوییت، مخاطب ها، گروپ ها، نقشه ها و غیره به کار بگیرد. همچنین در طراحی اپ ها می توان از متریال دیزاین گوگل سازگار با رابط های کاربری مختلف نیز بهره برد.

نکته ی مثبت دیگر این سرویس، عدم نیاز به داشتن زیر ساخت جداگانه برای ساختن اپلیکیشن است. در عوض، از زیرساختی که توسط برنامه های جی سوییت فراهم می شود استفاده می خواهید کرد. بنابراین، کاربران بدون نیاز به یک برنامه نویس، قادر به لذت بردن از یک زیرساخت بدون سرور خواهند بود. همچنین، امکان مانیتور کردن اپلیکیشن فعال شده، توسط گوگل Analytics نیز فراهم شده است.

استفاده از این سرویس به دانش کدنویسی بالایی نیاز ندارد ولی نکته ی قابل توجه دیگر این است که گوگل، شخصی سازی بیشتر را با زبان های HTML، CSS، JS و لایبرری jQuery را امکان پذیر کرده است. همچنین باید گفت که خود شرکت گوگل نیز بیش از ۳۰۰ اپلیکیشن خود را با بهره وری از تکنولوژی های همین سرویس ساخته است.

همان طور که گفتیم، این سرویس اولین در نوع خود نیست و رقابتی تنگاتنگ با سرویس های متعددی همانند App Cloud، PowerApps Mendix، Appian، OutSystems و … دارد. اما با اطمینان می توان گفت که رقیب قدری برای تمام این سرویس ها محسوب می شود ولی در حال حاضر App Maker گوگل فقط برای اعضای اولیه ی سری برنامه های G سوییت قابل دسترس است. در پایان بد نیست بدانید که گوگل ۷ اپ جدید را برای برنامه ی جی سوییت با نام های Asana،  DocuSign، Freshdesk، LumApps، Virtru، Xero و Zoho Invoice، منتشر کرده است.

حال نوبت به نظرات شما می رسد. به نظر شما آیا اپ هایی که بدون کدنویسی و به صورت درگ اند دراپ ساخته می شوند قابل مقایسه با اپ های نیتیوی که با زبان هایی همچون جاوا ساخته می شوند از لحاظ پرفورمنس و ... قابل مقایسه اند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع