۷ دلیل قانع‌کننده که چرا باید جاوا اسکریپت یاد گرفت!

۷ دلیل قانع‌کننده که چرا باید جاوا اسکریپت یاد گرفت!

JS از دید برخی بنچمارک‌ها، محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی دنیا است؛ این زبان بر روی پلتفرم‌ها و دستگاه‌های زیادی قابل استفاده است و همچنین برای برنامه‌نویسی گجت‌های مرتبط با IoT یا Blockchain هم می‌توان از آن استفاده کرد. علاوه بر این، زمینه‌های کاری و موقعیت‌های شغلی فراوانی برای برنامه‌نویسان جاوااسکریپت وجود دارد و این در حالی است که یادگیری آن هم خیلی سخت نیست. در همین راستا در ادامه، ۷ دلیل قانع‌کننده که چرا باید جاوااسکریپت یاد گرفت را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

1. جاوا اسکریپت حضور پررنگی در مرورگرها دارد

جاوااسکریپت پراستفاده‌ترین زبان در محیط وب است؛ این بدین معنا است که توسط تمامی مرورگرهای مدرن پشتیبانی می‌شود و به همین دلیل هم شما به راحتی و بدون نیاز به ادیتورهای پیشرفته و تنظیمات محیط توسعهٔ نرم‌افزار، می‌توانید هرچه می‌خواهید بنویسید و لایبرری‌های مختلفی دانلود کنید و آن‌ها را امتحان کنید تا بهترین‌شان را پیدا کنید (شاید این مورد را بتوان یکی از مهم‌ترین دلایل برای یادگیری جاوااسکریپت در نظر گرفت).

2. محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی دنیا است

این زبان، محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در جهان است و بیشتر دولوپرها با آن آشنایی دارند (حتی آن‌هایی که زبان اصلی‌شان JS نیست، یک آشنایی نسبی با این زبان دارند). دلیل این موضوع این است در زمانی که مرورگرها محبوبیت امروز خود را نداشتند، جاوااسکریپت جای پای خود را در توسعۀ مرورگرها محکم کرد.

3. ردپای جاوااسکریپت همه‌جا هست

شاید بتوان علت این مورد را در یکی سخنان معروف Jeff Atwood، یکی از مؤسسان Stack OverFlow یافت:

هر وقت که این امکان وجود داشته باشه که چیزی با جاوااسکریپت نوشته بشه، قطعاً با جاوااسکریپت نوشته خواهد شد!

گزارهٔ فوق را امروزه با عنوان قانون اَتوود می‌شناسند. جاوااسکریپت از سال 1995 به مرورگرها اضافه شد و این در حالی است که کاربرد این زبان آن‌قدر گسترده است که می‌توان در تلویزیون‌های هوشمند، ساخت موسیقی، ساخت اپلیکیشن‌های مالتی‌پلتفرم، تولید آثار هنری مدرن، اینترنت اشیاء و به طور کلی با استفاده از اکوسیستم Node.js در وب، هرچیزی را نوشت. همۀ این‌ها دلایلی برای یادگیری جاوااسکریپت هستند.

4. یادگیری آن آسان است

خیلی از دولوپرها که برنامه‌های موفقی با جاوا اسکریپت نوشته‌اند، بعد از گذشت چندین سال ادعا کرده‌اند که حتی ساده‌ترین و پایه‌ای‌ترین اصول کدنویسی جاوااسکریپت را بلد نبودند! این موضوع در گذشته برای توسعه‌دهندگان مشکلی به‌وجود نمی‌آورد و آن‌ها با وجود عدم تسلط به این زبان، اقدام به کدنویسی می‌کردند اما امروزه یادگیری و تسلط بر این زبان یکی از ملزومات کدنویسی است. هروقت هم که نیاز به کمک و راهنمایی داشتید، می‌توانید به وب‌سایت‌هایی مانند Stack OverFlow و چت‌روم‌های IRC مراجعه کنید. این‌ را نیز فراموش نکنید که سخت‌ترین گام در یادگیری یک موضوع جدید، گام اول است!

5. فراوانی مشاغل مربوط به کدنویسی جاوا اسکریپت

به این دلیل که جاوااسکریپت یکی از پرطرفدارترین موضوعات حوزۀ تکنولوژی است و در حال حاضر نیاز روزافزون بازار کار به این زبان احساس می‌گردد، فضای کاری خوبی برای توسعه‌دهندگان جاوااسکریپت به‌وجود آمده است.

در تأیید این گزاره بایستی گفت که امروزه با حضور لایبرری‌های موفقی همچون ریئکت و محبوبت روزافزون آن، محیط کدنویسی بک‌اند نود‌جی‌اس، توسعهٔ هیبریدی اپ‌های موبایل و بسیار مسئلهٔ دیگر، JavaScript به زبان قابل‌اتکایی برای دولوپرها مبدل گردیده است.

6. خلق جلوه‌های بصری

حتماً تا به‌ حال وب‌سایت‌هایی را دیده‌اید که تصاویر متحرک و انیمیشنی زیبایی را در خود جای داده‌اند. این انیمیشن‌ها با استفاده از مجموعه کدهای استاندارد جاوااسکریپت که برای ساخت انیمیشن و کارهای گرافیکی و اجرایی در نظر گرفته شده‌اند طراحی شده و به اجرا درآمده‌اند. باتوجه به اینکه به منظور ایجاد یک تجربهٔ کاربری بهتر وب‌مسترها بیش از پیش به فرانت‌اند وب‌سایت‌ها اهمیت می‌دهند، روزبه‌روز نیاز به برنامه‌نویسان جاوااسکریپت نیز بیشتر خواهد شد.

7. توسعۀ گیم

کارهای بسیار زیادی با مرورگرها می‌توان انجام داد. اگر به جاوااسکریپت مسلط باشید و فرآیند یادگیری آن‌ را دوست داشته باشید، می‌توانید به یک توسعه‌دهندۀ بازی‌های کامپیوتری تبدیل شوید. با یادگیری HTML5 و JS، شما می‌توانید بازی‌های مختلفی بسازید؛ از بازی‌های ساده‌ گرفته تا بازی‌های پیشرفته‌تری مانند 2048.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس