تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می‌سازد؟

تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می‌سازد؟

Myers-Briggs Type Indicator که به اختصار MBTI خوانده می‌شود، یک تست ارزیابی شخصیت است که بر اساس آن مشخص می‌شود هر فردی دارای چه خصوصیاتی است و در شرایط مختلف چگونه تصمیم‌گیری می‌کند و بر اساس این تست که از یکسری سؤال تشکیل شده است، مشخص خواهد شد که از میان 16 تیپ شخصیتی مختلف کدام‌یک در ما پررنگ‌تر است.

در مقاله‌ای تحت عنوان آزمون DISC (دیسک) چیست؟، به بررسی آزمونی تحت عنوان دیسک پرداختیم که بر اساس این آزمون مشخص می‌شود که افراد در زمینهٔ کاری خود دارای چه خصیصه‌هایی هستند اما این در حالی است که آزمون MBTI، که توسط موسسهٔ The Myers & Briggs Foundation طراحی شده است، بیشتر روی خصوصیات روانشناختی افراد متمرکز است ولی در عین حال می‌توان از نتایج آن برای محیط کار نیز استفاده نمود.

مزیت‌های تست MBTI
برخی تیپ‌های شخصیتی هستند که برای برخی مشاغل، موقعیت‌ها و غیره مناسب‌تر می‌باشند که با شرکت در آزمون ام‌بی‌تی‌آی مشخص خواهد شد که ما کدام‌یک از این ۱۶ تیپ هستیم و پس از مشخص شدن تیپ‌مان، با دید بازتری خواهیم توانست به کنترل شرایط و اوضاع بپردازیم.

علاوه بر این، خیلی از افراد هستند که همواره با خود فکر می‌کنند که «من یک هنرمند بالفطره هستم!» یا برخی از ما آدم‌ها بر این باوریم که «من یک آدم خلاق هستم که کسی قدر من را نمی‌داند!» که پس از شرکت در این تست، ذهنیت ما نسبت به خودمان سندیت پیدا خواهد اما به شرطی که در حین پاسخ‌گویی به سؤالات حتماً با خود روراست باشیم!

به طور کلی، این تست به ما نشان می‌دهد که چه نقاط ضعفی داریم و چگونه با کار کردن روی آن‌ها می‌توانیم زندگی شخصی خود را بهبود بخشیم. جالب است بدانیم که از این تست برای رهبری شرکت‌ها، تیم‌سازی، شبکه‌سازی، جلسات مصاحبه، انتخاب شغل و پیشرفت فردی در شرکت‌های و سازمان‌های مختلف در سراسر دنیا استفاده می‌شود. 

نقاط ضعف تست MBTI
گرچه تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز سال‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همواره منتقدینی داشته که صحت اطلاعات آن را زیر سؤال می‌برند. به عبارتی، اگر در شرایطی تحت فشار روانی در این تست شرکت کنید، مثلاً روزی که چند بار بدشانسی آورده‌اید یا صبح همان روز با مدیر خود بحث و مشاجره کرده‌اید یا با همسر خود قهر کرده‌اید، مسلماً نتایج تست با روزی که از صبح تا شب آن برای شما سرشار از موفقیت، شانس و پیشرفت بوده از زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود و از همین روی برای شرکت در این تست باید در شرایط روحی عادی به سر ببرید و همین مسئله است تا حدودی اعتبار تست را زیر سؤال می‌برد.

آنچه مسلم است اینکه تست ام‌بی‌تی‌آی در سراسر دنیا شناخته شده است و به نظر می‌رسد که نقاط قوتی که دارا است از نقاط ضعفش به مراتب بیشتر بوده که توانسته به چنین جایگاه دست یابد. ابزارهای زیادی برای شرکت در این آزمون به صورت آنلاین وجود دارند که برخی از آن‌ها رایگان و برخی دیگر پولی هستند که جهت شرکت در این تست به صورت رایگان، می‌توانید به لینک تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز مراجعه نمایید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. فکر می‌کنید که نتایج این تست در تیم‌سازی و منابع انسانی سازمان‌ها چه‌قدر می‌تواند مفید واقع گردد و منجر به تصمیمات به مراتب بهتری در جذب نیروی انسانی گردد اما در عین حال این سؤال مطرح می‌گردد که چنانچه فرد در حین پاسخگویی به سؤالات روراست نبود چه می‌شود و چه‌طور باید به این موضوع پی برد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس