10 نکته برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر در سال 2023

10 نکته برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر در سال 2023

1. کدنویسی، کدنویسی و کدنویسی

چرا کد نویسی را در بالای این لیست قرار داده ام؟ زیرا سخت ترین و در عین حال، بخش اصلی برنامه نویسی است. با انجام کدنویسی، شما متوجه اشتباهات خود در طراحی، مدیریت خطا می شوید.

2. کتاب خواندن

گفتن کدنویسی آسان تر از انجام آن است و تفاوت زیادی بین کد خوب و کد بد وجود دارد، اما چگونه بفهمید؟ تا زمانی که یک کد خوب را نبینید و ندانید چرا یک کد خوب است، نمی توانید تفاوت را درک کنید.
اینجاست که کتاب ها به کمک می آیند. اغلب نویسندگان، برنامه نویسان خوبی هستند. آنها تجربیات خود را در قالب یک کتاب ارائه می کنند. 

به یاد داشته باشید که بیشتر همیشه خوب نیست، به جای خواندن 5 کتاب، خواندن دو کتاب را پیشنهاد می کنم که چندین بار از خواندن آنها لذت بردید. 

3. تمرین ساختار داده ها، الگوریتم ها و مسائل طراحی سیستم

این تمرین ها مهم ترین کار برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر است. اکثر برنامه نویسان خوبی که من دیده ام و ملاقات کرده ام در ساختار داده ها ، الگوریتم ها و مبانی علوم کامپیوتر واقعا خوب هستند.

با یادگیری این موارد، از آنچه در دسترس است بهره بهتری می برید. از آنجایی که ساختار داده یک قطعه کلیدی از هر برنامه است، دانش کامل آنها در حل مسئله کمک می کند. به همین ترتیب، دانش اصول کلیدی برنامه نویسی، الگوریتم های جستجو و مرتب سازی و سایر الگوریتم های شناخته شده مهارت های برنامه نویسی را برای شما ایجاد می کند.

مورد دیگر، یادگیری در مورد طراحی سیستم و معماری نرم افزار است. این چیزی است که می تواند تفاوت بین یک برنامه نویس با 10 سال سابقه و یک برنامه نویس با تجربه باشد. باید با نحوه کار سیستم، نحوه همکاری بخش جداگانه آنها، معماری های مختلف مانند Microservices و Monolith، مزایا و معایب آنها و غیره آشنا باشید.

4. مشارکت اوپن سورس(منبع باز)

کمک به کد های اوپن سورس، به ویژه از Apache ، Google، و برخی پروژه های دیگر راه دیگری برای بهبود مهارت های برنامه نویسی شما و تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر است.

از آنجایی که بیشتر بحث ها بین برنامه نویسان خوب اتفاق می افتد، گوش دادن به آنها و درک مسئله و رویکرد، راه حل و دیدگاه آنها به طور خودکار عادات برنامه نویسی خوبی را ایجاد می کند. فقط غیرفعال ننشینید، سؤال بپرسید، دیدگاه خود را ارائه دهید، برای دیگران ارزش قائل شوید.

5. خواندن وبلاگ های خوب

خواندن وبلاگ های خوب بخش کوچکی از خواندن کتاب است. چگونه خواندن وبلاگ ها به شما کمک می کند تا برنامه نویس بهتری شوید؟ از آنجایی که وبلاگ ها بیشتر توسط خود برنامه نویسان نوشته می شوند و اکثر آنها نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذارند، بیشتر آنها را مرتبط می بینید.

همچنین، وبلاگ ها اطلاعات کوچکی هستند، بنابراین به خوبی هضم و درک می شوند. وبلاگ همچنین به یادگیری فناوری جدید و ویژگی های جدید زبان و API موجود کمک می کند.

6. خواندن کد

اگر خواندن وبلاگ کمک می کند تا یک برنامه نویس خوب شوید، پس خواندن کد بیشتر از این کمک می کند. اما در عین حال، خواندن یک وبلاگ آسان است، اما خواندن کد دشوار است. 

به کد پروژه های اوپن سورس، کد برنامه نویس همکار خود، کد اختصاصی موجود، کدهای Java SDK نگاه کنید و سعی کنید نحوه عملکرد آنها را درک کنید. سعی کنید ببینید چه کاری انجام می دهند و چرا این کار را انجام می دهند.

الگوها را پیدا کنید، مهارت های نویگیشن را توسعه دهید. در ابتدا، آن را خسته کننده و دشوار می بینید، اما با گذشت زمان، به شما کمک می کند اشتباهات، شکاف ها و بوی کد دیگران را تشخیص دهید.

7. نوشتن Unit tests (آزمون های واحد)

Unit test تکمیل کننده فرآیند تفکر و کدگذاری است و درنتیجه به شما در طراحی بهتر کمک می کند. هر چیزی که آزمایش آن سخت باشد، شانس بهبود دارد. همچنین، نوشتن Unite test ها کمک زیادی به یافتن نام‌های بهتر، برداشت بهتر، رابط بهتر، طراحی کلاس انتزاعی می‌کند و در کل کیفیت کد را بهبود می‌بخشد.

اما مانند کدنویسی و طراحی، Unite test نیز برای برنامه نویسان معمولی کار سختی است، در آنجا مقاومت زیادی خواهید دید. به یاد داشته باشید، هیچ جایگزینی برای فکر کردن در طول فرآیند وجود ندارد، پس از تجزیه و تحلیل و طراحی و توسعه، Unite test فرصت دیگری برای فکر کردن به سناریوها و شکاف‌های کدتان است. آن را به یک قانون تبدیل کنید، همیشه یک تست واحد برای کد خود بنویسید.

8. انجام بررسی کد (Code review)

مانند Unit testing، بررسی کد یکی دیگر از روش های توسعه است که به تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب کمک می کند. بررسی کد به بازبین و نویسنده کمک می کند. بازبین کد خود را بهبود می بخشد و توصیه های واقعی ارائه می دهد در حالی که نویسنده از اشتباهات خود درس می گیرد.

اگر خوش شانس هستید و فرصتی برای کار در شرکتی دارید که دارای    Unit testing هست، بررسی کد به عنوان یک نظم است، پس احتمالا برنامه نویس بهتری نسبت به بقیه خواهید بود. این دو مورد فوق العاده به بهبود مهارت های برنامه نویسی کمک می کند.

اگر متعجب هستین که در بررسی‌های کد چه چیزی را بررسی کنید، پیشنهاد می‌کنم بررسی کنید که آیا کد از نظر عملکردی درست است یا خیر، آیا از روش‌های استاندارد مانند    SOLID design principles و   Naming conventions پیروی می‌شود. نکته دیگری که می توانید بررسی کنید این است که آیا  Unit testها به اندازه کافی وجود دارد یا خیر، که اغلب نادیده گرفته می شوند.

9. صحبت با یک برنامه نویس همکار

صحبت کردن در مورد یک برنامه و بحث در مورد آن با یک برنامه نویس همکار به طور معمول به راه حل بهتری نتیجه می دهد. این طبیعی است چون ذهن شما بیشتر درگیر صحبت کردن و گوش دادن به دیگران است.

هنگام بحث با هم تیمی‌ها، شکاف‌ها، نیازمندی‌های از دست رفته، اشکالات و نقص‌های طراحی را پیدا کنید. در صنعت نرم افزار، جایی که برنامه نویسان تمایل دارند خود را با رایانه های خود منزوی کنند، صحبت کردن، اشتراک گذاری و انجام جلسات وایت بورد بسیار کمک می کند.

فقط ننشینید و کدنویسی کنید، صحبت کنید، گوش دهید، فکر کنید، و با برنامه نویسان دیگر معاشرت کنید، مطمئنا  شرکت در این رویداد نیز به شما کمک می کند. همچنین ممکن است نکات مفید و تمرینی را برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس بهتر  دریافت کنید.

10. شرکت در Stack Overflow و انجمن ها، اظهار نظر در وبلاگ ها

این شکل دیگری از فعالیت است که به شما کمک می کند تا دانش خود را اصلاح کنید. با به اشتراک گذاشتن دانش، اولین کسی که سود می برد، کسی است که به اشتراک می گذارد. از آنجایی که برنامه نویسی گسترده است، بیشتر مواردی را که بیش از سه ماه استفاده نمی کنید فراموش می کنید.

شرکت در StackOverflow  و پاسخ دادن به سوالات دیگران، نظر دادن در وبلاگ ها و انجمن ها یک راه کوچک خوب برای تجدید نظر در دانش و اصلاح تصور اشتباه شما است.

با قرار دادن دانش خود در برابر دیگران، به دیگران کمک می کنیم و آنها را مورد تست قرار می دهیم. بسیاری از اوقات می بینید که فردی از دانش شما بهره می برد، اما شما در حال تصحیح تصور اشتباه خود هستید.

هر برنامه نویسی دوست دارد برنامه نویس بهتری شود، اما همه موفق نمی شوند. جدای از استعداد طبیعی برنامه نویسی و حل مسئله، برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر نیاز به تلاش زیاد، یادگیری مداوم و پشتکار دارد.

هرچه کارهای واقعی مانند کدنویسی، طراحی، Unit testing و بررسی کد را بیشتر انجام دهید، بهتر خواهید شد. اگر در این لحظه فقط می خواهید یک کاری را انجام دهید، می گویم بروید و  clean code (کد تمیز) را بخوانید.

منبع:  https://medium.com/javarevisited/10-tips-to-become-a-better-programmer-and-software-developer-a48037519182

 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس