هک چیست ؟ + انواع هک

هک چیست ؟ + انواع هک

هک به فعالیت هایی اطلاق می شود که به دنبال به خطر انداختن دستگاه های دیجیتال مانند رایانه ها، تلفن های هوشمند، تبلت ها و حتی کل شبکه ها هستند. و در حالی که هک ممکن است همیشه برای اهداف مخرب نباشد، امروزه بیشتر ارجاعات به هک و هکرها، آن را به عنوان فعالیت غیرقانونی توسط مجرمان سایبری توصیف می کنند – با انگیزه منفعت مالی، اعتراض، جمع آوری اطلاعات (جاسوسی) و حتی فقط برای “تفریح” چالش

هکر ها انواع مختلفی دارند که امروز در کندو آنها را مورد برسی قرار خواهیم

هک به معنی سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل یک مشکل در رایانه است. در علوم مربوط به رایانه معنی هک گاه مترادف کرک (به انگلیسی: Crack) که رمزگشایی است نیز در نظر گرفته می‌شود. در گفتگوهای امروزی هک به معنی نفوذ به یک سیستم رایانه‌ای است؛ و کرک نیز به معنی رمزگشایی است، و کرَکر (به انگلیسی: Cracker) به فرد گشاینده رمز می‌گویند. ( ویکی پدیا)

 

  1. هکرهای کلاه سفید
  2. هکرهای کلاه سیاه
  3. هکرهای کلاه خاکستری
  4. Kiddies اسکریپت
  5. هکرهای کلاه سبز
  6. هکرهای کلاه آبی
  7. هکرهای کلاه قرمزی

1) هکرهای کلاه سفید

هکرهای کلاه سفید انواعی از هکرها هستند که در زمینه امنیت سایبری متخصص هستند. آنها مجاز یا دارای مجوز برای هک سیستم ها هستند. این هکرهای کلاه سفید با ورود به سیستم برای دولت ها یا سازمان ها کار می کنند. آنها سیستم را از خلأهای موجود در امنیت سایبری سازمان هک می کنند. این هک برای آزمایش سطح امنیت سایبری در سازمان آنها انجام می شود. با این کار نقاط ضعف را شناسایی کرده و آنها را برطرف می کنند تا از حملات منابع خارجی در امان بمانند. هکرهای کلاه سفید طبق قوانین و مقررات تعیین شده توسط دولت کار می کنند. هکرهای کلاه سفید به عنوان هکرهای اخلاقی نیز شناخته می شوند.

انگیزه ها و اهداف: اهداف این نوع هکرها کمک به کسب و کارها و اشتها برای تشخیص شکاف در امنیت شبکه ها است. هدف آنها محافظت و کمک به شرکت ها در نبرد مداوم علیه تهدیدات سایبری است. هکر کلاه سفید هر فردی است که به محافظت از شرکت در برابر افزایش جرایم سایبری کمک می کند. آن‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا دفاعی ایجاد کنند، آسیب‌پذیری‌ها را شناسایی کنند و قبل از اینکه مجرمان سایبری بتوانند آن‌ها را پیدا کنند، آن‌ها را حل کنند.

در واقع امنیت رو حفظ می کنن

2) هکرهای کلاه سیاه

هکرهای کلاه سیاه نیز متخصصان کامپیوتری آگاه هستند اما با نیت اشتباه. آنها به سیستم‌های دیگر حمله می‌کنند تا به سیستم‌هایی دسترسی پیدا کنند که در آن‌ها مجوز ورود ندارند. به محض ورود، ممکن است داده ها را بدزدند یا سیستم را نابود کنند. شیوه های هک مورد استفاده توسط این نوع هکرها به ظرفیت هک و دانش افراد بستگی دارد. همانطور که نیت هکر از هکر یک جنایتکار می سازد. قصد اقدام مخرب فرد را نمی توان اندازه گیری کرد و همچنین نمی توان میزان نقض را در حین هک سنجید.

انگیزه ها و اهداف: هک کردن شبکه های سازمان ها و سرقت داده های بانکی، وجوه یا اطلاعات حساس. به طور معمول، آنها از منابع دزدیده شده برای کسب سود، فروش آنها در بازار سیاه یا آزار شرکت مورد نظر خود استفاده می کنند.

3) هکرهای کلاه خاکستری

هنگام دسته بندی هکر، قصد پشت هک در نظر گرفته می شود. هکر کلاه خاکستری بین هکرهای کلاه سیاه و هکرهای کلاه سفید قرار می گیرد. آنها گواهینامه ندارند، هکرها. این نوع هکرها با نیت خوب یا بد کار می کنند. هک ممکن است به نفع آنها باشد. هدف پشت هک، نوع هکر را تعیین می کند. اگر قصد منفعت شخصی باشد، هکر یک هکر کلاه خاکستری در نظر گرفته می شود.

انگیزه ها و اهداف: تفاوت این است که آنها نه می خواهند مردم را غارت کنند و نه می خواهند به طور خاص به مردم کمک کنند. در عوض، آنها از آزمایش کردن سیستم‌ها برای یافتن حفره‌ها، دفاع از کرک و به طور کلی یک تجربه سرگرم‌کننده هک لذت می‌برند.

ساده تر بخواهم بگم این نوع هکر ها در هر موقعیتی هر چه که به سودشان باشد آن هستن !! گاها سفید گاها سیاه 🙂

نکته : هکر ها به سه دسته اصلی بالا تقسیم بندی می شن که حالا برای اینکه این دسته ها تکمیل تر بشه می تونیم دسته بندی یر هم اضافه کنیم پس در اصل ما سه نوع هکر داریم :کلاه سفید – سیاه – خاکستری

4) Script Kiddies

Script Kiddies انواع آماتوری از هکرها در زمینه هک هستند. آنها سعی می کنند سیستم را با اسکریپت های دیگر هکرها هک کنند. آنها سعی می کنند سیستم ها، شبکه ها یا وب سایت ها را هک کنند.! هدف پشت هک فقط جلب توجه همتایان خود است. Script Kiddies نوجوانانی هستند که دانش کاملی از فرآیند هک ندارند.

انگیزه ها و اهداف: یک حمله استاندارد Kiddie Script یک حمله DoS (انکار سرویس) یا DDoS (انکار سرویس توزیع شده) است. این به سادگی به این معنی است که یک آدرس IP با ترافیک بیش از حد زیادی پر شده است که از بین می رود. به عنوان مثال چندین وب سایت خرید جمعه سیاه را در نظر بگیرید. این باعث سردرگمی می شود و از استفاده شخص دیگری از این سرویس جلوگیری می کند.

5) هکرهای کلاه سبز

هکرهای کلاه سبز انواعی از هکرها هستند که در حال یادگیری طناب هک هستند. هدف این است که تلاش کنید و یاد بگیرید که به هکرهای تمام عیار تبدیل شوید. آنها به دنبال فرصت هایی برای یادگیری از هکرهای با تجربه هستند.

6) هکرهای کلاه آبی

هکرهای کلاه آبی انواعی از هکرها هستند که شبیه به Script Kiddies هستند. آنها از هک به عنوان یک سلاح برای به دست آوردن محبوبیت در بین همنوعان خود استفاده می کنند. آنها از هک برای تسویه حساب با دشمنان خود استفاده می کنند. هکرهای کلاه آبی به دلیل هدف هک کردن خطرناک هستند و نه دانش آنها.

7) هکرهای کلاه قرمزی

هکرهای کلاه قرمزی . آنها انواع هکرهایی هستند که شبیه به هکرهای کلاه سفید هستند. هکرهای کلاه قرمزی قصد دارند جلوی حمله هکرهای کلاه سیاه را بگیرند. تفاوت بین هکرهای کلاه قرمزی و هکرهای کلاه سفید در فرآیند هک از طریق قصد یکسان است. هکرهای کلاه قرمزی در برخورد با هکرهای کلاه سیاه یا مقابله با بدافزارها کاملا بی رحم هستند. هکرهای کلاه قرمزی به حمله خود ادامه می دهند و ممکن است مجبور شوند کل سیستم را جایگزین کنند.

در بالا 7 نوع هکر وجود دارد که به طور گسترده در دنیای امنیت سایبری به آنها اشاره می شود.

سه نوع هکر ذکر شده در زیر در ظرفیت های مختلف کار می کنند.

8) هکرهای تحت حمایت دولت/کشور

دولت هکرها را برای کارهای امنیتی سیاسی استخدام می کند. این نوع هکرها به عنوان هکرهای تحت حمایت دولت/ملت شناخته می شوند. آنها در واقع برای دولت کار می کنند

9) Hacktivist

این نوع هکرها قصد هک وب سایت های دولتی را دارند. آنها خود را به عنوان یک فعال معرفی می کنند که به عنوان یک هکتیویست شناخته می شود. Hacktivist می تواند یک فرد یا تعدادی هکر بی نام باشد که قصد آنها دسترسی به وب سایت ها و شبکه های دولتی است. داده‌های به‌دست‌آمده از پرونده‌های دولتی که به آنها دسترسی پیدا می‌کند برای منافع شخصی سیاسی یا اجتماعی استفاده می‌شوند.

10) خودی یا افشاگر مخرب

این نوع هکرها شامل افرادی می شود که در یک سازمان کار می کنند و می توانند اطلاعات محرمانه را افشا کنند. هدف از افشای ممکن است کینه شخصی با سازمان باشد یا ممکن است فرد با فعالیت های غیرقانونی در سازمان مواجه شده باشد. دلیل قرار گرفتن در معرض، هدف پشت پرده قرار گرفتن را مشخص می کند. این افراد به عنوان افشاگر شناخته می شوند. .

نتیجه

اطلاعات به طور گسترده از طریق اینترنت در دسترس است. افراد مشتاق می توانند بلافاصله یاد بگیرند و با آنها سازگار شوند. هدف پشت هک چیزی است که هکرها را متمایز می کند. این دانش برای آسیب رساندن به افراد یا دولت ها یا برای منافع شخصی استفاده می شود که هکرها را خطرناک می کند. انواع حملات هکری از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است. شدت و نوع حمله به توانایی هکرها برای یافتن حفره و نفوذ به سیستم امنیتی بستگی دارد. این امر چالش بزرگی را برای سازمان‌ها و دولت‌ها ایجاد کرده است که باید به‌روزرسانی شوند

© تهیه شده در پاراگراف توسط امیررضا کریمی منتشر شده در سکان آکادمی

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس