talent-campaign-ads-banner
انواع مطالعه - چطور درست مطالعه کنیم؟

انواع مطالعه - چطور درست مطالعه کنیم؟

همیشه اهل کتاب هستم، ولی یه مدت بود که دیدم با این طرز خوندن شاید نتونم مطالب درسی رو بخونم، یا مطالب مهم از یادم بره، پس رفتم سراغ انواع روش های مطالعه، در این مقاله به بررسی اونها می پردازیم.

اول از همه چند تا روش مطالعه عادی و پس از آن روش مطالعه برای حفط(کنکور، امتحان...) را بررسی میکنیم.

مطالعه صحیح برای دانش آموزان - دانشجویان

دانش آموزان و دانشجویان  گروهی هستند که باید مطالب زیادی را به خاطر بسپارند و  آنها را یاد بگیرند، اینان علاوه بر کار های عادی که باید انجام دهند مانند خواب کافی، صبحانه سالم و به موقع و...  باید از روش های مطالعه درستی استفاده کنند. پس از خواندن این مقاله، یکی از راه های مطالعه را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید

1 - متد SQ3R

این متد از 5 بخش تشکیل میشود که هر کدام از آن ها باید برای یک فصل به ترتیب اجرا شوند، نه اینکه ترتیب به هم بخورد یا کل این بخش ها برای کل کتاب اجرا شود :

 1. Survey: در این مرحله باید درکتاب دنبال عناوین، تیتر ها و مطالب مهم باشید و بدون توجه به مطالب اصلی، آنها را بنگرید تا یک تصویر سازی ذهنی قبل از شروع مطالعه برای شما ایجاد شود، این کار به حفظ و به خاطر سپردن مطالب در ذهن کمک می کند.
 2. Question: در این مرحله باید حدس بزنید، پس از دیدن نام ها و تصاویر، سعی کنید موضوع اصلی این فصل / درس را بفهمید و حدس بزنید که چه چیزی را یاد میگیرید تا بهتر در ذهن شما ثبت شده باشد.
 3. Read: در این مرحله باید فصل را بخوانید،  تطبیق دادن متن خوانده شده با حدسی که در مرحله قبل زدید، باعث تثبیت محتوا می شود و  این درس  چون قبلا خودتان حدسش را زده اید بهتر یادتان می ماند.
 4. Recite: پس خوانی! این یک بخش مهم است، در این بخش باید نگاهی کلی به محتوای خوانده شده انداخته و یادداشت برداری کنید، این یادداشت ها هم باعث این می شوند که مطالب بهتر در ذهن شما بماند، هم برای مروری در انتهای کل کتاب مناسب هستند، نوشتن مطالب، باعث حک شدن آن ها در مغز می شود
 5. Review: و اما مرور... در این بخش باید مطالبی را که خوانده اید در ذهنتان سازماندهی کنید و ببینید آیا میتوانید آنها را از حفظ بگویید؟ و سپس به سراغ یادداشت هایتان بروید و آنها را برای تمرین بیشتر بخوانید

2 - متد THIEVES

این متد برای حفظ مطالب خیلی مهم خوب نیست، اما در صورتی که مطالب زیادی و وقت کمی دارید، این متد حسابی به شما کمک میکند، در این متد ما 7 مرحله (T, H, I, E, V, E, S) را داریم:

 1. تیتر(T): تیتر مطالب را بخوانید و آنها را به خاطر بسپارید.
 2. عنوان (H): به مطلب نگاه نکنید و فقط سرخط پاراگراف ها را بخوانید، پس از کمی مکث، سراغ مرحله سوم بروید
 3. مقدمه (I):به مقدمه نگاه کنید و در آن بیاندیشید(به نظرتون بنگرید بهتر بود؟)
 4. اولین جمله هر بخش (E): به اولین جمله هر بخش نگاه کنید و کمی به آن فکر کنید.
 5. کلمه‌ها و تصاویر (V): به کلمات بولد(برجسته!) بنگرید و به آنها فکر کنید، همچنین نگاهی به تصاویر نیز خوب است.
 6. سوالات آخر فصل (E): سوالات آخر فصل را (در صورت وجود!) بخوانید و به آن ها پاسخ دهید(میتوانید از نمونه های آنلاین استفاده کنید)
 7. خلاصه (S): سعی کنید خودتان خلاصه ای بسازید و سپس آن را با خلاصه های موجود مقایسه کنید.

این ها فقط 2 راه برای مطالعه درست بودند، میتوانید برای بیشتر خواندن، به منابع اینترنتی مراجعه کنید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon