تمام مشخصات پردازنده نسل چهاردم اینتل Meteor Lake افشا شد

تمام مشخصات پردازنده نسل چهاردم اینتل Meteor Lake افشا شد

در حالی که حدود یکسال تا عرضه پردازنده‌های سری نسل چهاردهم اینتل Meteor Lake باقی‌مانده، به تازگی بخش مهمی از مشخصات این پردازنده به بیرون درز کرده است.

پردازنده‌های نسل چهاردهم اینتل Meteor Lake سال آینده عرضه می‌شوند، اما به نظر می‌رسد که سری Raptor Lake اینتل تا نیمه اول سال 2023 وظیفه خدمت رسانی را دارد، زیرا پردازنده‌های نسل بعدی در نیمه دوم سال جاری و ابتدا برای پلتفرم موبایل عرضه خواهند شد.

پردازنده‌های نسل چهاردهم Meteor Lake از هسته هیبریدی سه‌گانه بهره می‌برند. این معماری شامل هسته‌های P-Cores، E-Cores، و LP E-Cores خواهد بود.

به نظر می‌رسد هسته‌های LP شبیه هسته‌های E اما با هدف اجرای برنامه‌هایی با توان بسیار پایین‌تر عمل می‌کنند. همچنین احتمال دارد هسته‌های LP همان هسته‌های Atom باشند که در واحد پردازش بصری VPU روی تراشه‌های Meteor Lake قرار دارد.

هسته‌های P پردازنده‌های Meteor Lake اینتل بر اساس معماری Redwood Cove ساخته شده در حالی که هسته‌های E از معماری Crestmont استفاده می‌کنند.

علاوه بر این پیکربندی پردازنده‌های نسل چهاردهم فقط تا 14 هسته (6+8) را برای تراشه‌های سری P و H را نشان می‌دهد در حالی که تراشه‌های سری U دارای حداکثر 12 هسته در (4+8) هستند. تمام هسته‌های این پردازنده بر اساس فناوری Intel 4 ساخته خواهند شد که یک لیتوگرافی 7 نانومتری EUV از تیم آبی است.

GPU این پردازنده‌ها بر اساس معماری Battlemage ساخته شده و با برچسب Xe2 نشان داده شده است. پردازنده‌های گرافیکی موجود در Meteor Lake از معماری نسل بعدی و حداکثر 128 واحد اجرایی برای مجموع 1024 ALU استفاده می‌کنند.

این مشخصات با کارت گرافیک Arc A380 برابر است. بنابراین با توجه به به‌روزرسانی معماری و سرعت کلاک بالاتر می‌توان انتظار عملکردی در همان محدوده را داشت.

پردازنده‌های موبایلی Meteor Lake از هر دو حافظه LPDDR5/X با سرعت حداکثر 7467 مگابیت در ثانیه و DDR5-5600 مگابایت در ثانیه تا حداکثر ظرفیت 96 گیگابایت پشتیبانی خواهند کرد.

پشتیبانی این پردازنده‌ها از استاندارد PCIe Gen 5.0 و HDMI 2.1 و eDP 1.4B هم تایید شده است. در واقع می‌توان مشخصات پردازنده نسل چهاردم اینتل Meteor Lake را به صورت زیر بیان کرد:

معماری CPU هیبریدی سه‌گانه شامل هسته‌های P و E و LP-E
معماری کاملاً جدید Redwood Cove برای هسته‌های P-Cores
معماری Crestmont جدید برای هسته‌های E-Cores
حداکثر 14 هسته (6+8) برای سری H/P و حداکثر 12 هسته (4+8) برای سری U
فناوری Intel 4 برای CPU و فناوری TSMC 3nm برای GPU
پردازنده گرافیکی Xe-LPG با حداکثر 128 واحد EU
پشتیبانی از LPDDR5X-7467 و DDR5-5200 تا حداکثر ظرفیت 96 گیگابایت DDR5 و 64 گیگابایت LPDDR5X
VPU اینتل برای پردازش‌های هوش مصنوعی با هسته های اتم
X8 PCIe Gen 5.0 برای کارت گرافیک (فقط سری H)
پشتیبانی از SSD Triple x4 M.2 Gen 4
چهار پورت تاندربولت 4

 

منبع: مجله فناوری شهر سخت افزار

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon