حسین قربانی

غرغرهای من بر سر مدرسه استارت آپ

حسین قربانی

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی حسین قربانی می‌باشد.

در ماه گذشته (آبان 97) بنده به عنوان سومین یوزر تاثیرگذار در سایت سکان آکادمی موفق شدم جایزه‌ی حضور در رویداد «راهنمای مسیر شغلی» که توسط مدرسه استارت آپ ایران برگزار می‌شد را کسب کنم. خدا را شکر که فقط رتبه را در صفحه مربوطه می‌نویسند و کمیت زحمت ما در رسیدن به جایزه را کسی نمی‌بیند. برای اینکه این جایزه را حلال کنم تصمیم گرفتم کمی در مورد آن صحبت کنم و اندکی از دینی که سکان بر گردن ما دارد را با این یادداشت جبران کنم. امیدوارم دینم را بیشتر نکرده باشم. (شکلک نیش باز تا بنا گوش)

اما من یک آدم غرغروی به تمام معنی هستم و تصمیم گرفتم کمی در مورد این رویداد هم غر بزنم. یک ایمیل به سکان آکادمی نوشتم و گفتم که چنین قصدی دارم، سکان عزیز هم با روی گشاده گفت هر چه می‌خواهی بنویس و ما هم بعد از انتشار مطالعه خواهیم کرد. رفتار حرفه‌ای بود و دمشان گرم.

1- اولین واکنش منفی من به رویداد در مورد ایمیلی بود که از یک شخص حقیقی (نه حقوقی) دریافت کردم، اطلاعات و راهنمایی‌هایی در مورد کارگاه ارسال کرده بودند و همین یک ایمیل می‌توانست به عنوان تعیین سطح رویدادی که قرار بود شرکت کنم شناخته شود. شما به ایمیلی که از جانب یک فرد دریافت می‌کنید در حالی که طرف شما یک موجودیت حقوقی دارد، چه عکس العملی نشان می‌دهید؟ فی‌المثل من برای مکالمه با سکان با ایمیل شخصی کسی ارتباط ندارم، حتی نمی‌دانم چه کسی پاسخ من را می‌دهم، با اینکه این همه با سکان ندار هستیم ولی باز ارتباط کاملاً رسمی و حرفه‌ای و در چهارچوب است.

2- نکته منفی دوم این بود که ایمیل‌ها یکی یکی در input box ی که روبروی عبارت to: است نوشته شده بود و من همین الان به تنهایی و به واسطه‌ی شرکت در این روایداد به ایمیل تمام شرکت کنندگان آن رویداد دسترسی دارم. آقا ایمیل که چیز مهمی نیست اینقدر بزرگش کردی حالا! من ممکن است در این رویداد، شماره تلفن و اطلاعات شخصی دیگرم از جمله محل کار و زندگی و حتی سطح درآمدم را بازگو کنم. اما تمام این اطلاعات مهم به خواست خودم در اختیار دیگران قرار می‌گیرد. نکته دوم اینکه من اطلاعاتم از جمله ایمیل را در اختیار مدرسه استارت آپ ایران قرار داده‌ام و مطمئناً امانت داری خوبی برای اطلاعات من نبوده‌اند. استفاده از Bcc اینقدرها هم سخت نیست، هست؟

3- اطلاعات تکمیلی کارگاه که در فرم ثبت نام نوشته می‌شود کافی نبوده است، برای چه کسی؟ برای من که خیلی در چنین رویدادهایی شرکت نمی‌کنم. برای منی که از شهرستان قرار است به تهران بیایم. از محدوده‌ی طرح ترافیک اطلاع ندارم، از امکان پارک نکردن در محوطه دانشگاه اطلاع ندارم. از برنامه ریزی جزئیات اطلاع ندارم. شاید مقایسه این رویداد با رویدادهای دیگری که شرکت کرده‌ام کار اشتباهی باشد ولی می‌توانم تقاضای نوشتن چنین اطلاعاتی را به عنوان پیشنهاد بدهم. مخصوصاً به کسی که به صورت حرفه‌ای کار برگزاری رویداد انجام می‌دهد.

4-استفاده از عبارت کارگاه در مواردی معنی دارد که من به عنوان شرکت کننده در آن نقشی داشته باشم و درگیر موضوع باشم. شما اگر فیلم این رویداد را تهیه کنید و تماشا کنید، احتمالاً چیزی از دست نداده‌اید.

5- البته اگر فیلمی موجود باشد، دو ساعت اول فیلم برداری کردند و دو ساعت دوم فیلمبردار رفت. کجا رفت؟ یعنی این کلاسی که بابتش از هر کسی حداقل شصت هزار تومان دریافت کرده‌اید، ارزش ضبط هم ندارد؟

پرداختن به نکات منفی تا همین جا به نظرم کفایت می‌کند، علت مطرح کردن این نکات منفی هم بیشتر این بود که احتمالاً کسانی که این مقاله را مطالعه می‌کنند، در آینده بانی رویدادی شوند و این بهانه‌ای بود برای نکاتی که شاید در اسکوپ خیلی‌ها نباشد. معنی این نکات منفی هم این نیست که مدرسه استارت آپ ایران کارش را خوب انجام نداده است. اتفاقاً می‌شود از استاد خوبی و مسلطی که انتخاب کرده بودند و کلاس را در موضوع مدیریت می‌کرد به عنوان مثبت‌ترین نکته رویدادشان نام برد. حالا درست که ناهار ندادند اما زمان استراحت و پذیرایی خدایی خیلی شیک، تمییز کار کردند. من خودم از خوردن کیک شکلاتی خوشمزه‌ای که سرو می‌کردند لذت بردم. زمانبندی را هم تا حد زیادی رعایت کردند و تمام سرفصل‌هایی که قرار بود برسند را پُر کردند. مشکلی هم در تحویل مدارک (به قول نقی معمولی سرتیفیکیت) وجود نداشت و در کل خوب بود.

تا یادم نرفته در مورد ایمیل هم بگویم که موضوع را به صورت ایمیل تذکر دادم، ظاهراً پنل ارسال ایمیل داشتند که مشکلی ناخواسته و ناگهانی دستشان را در پوست گردو گذاشته و یک جورهایی خارج از اختیارشان بوده. انتقاد بنده وارد است ولی معنی‌اش این نیست که قرار است دوباره تکرار شود. اصلاً همین پاسخگویی سریع به ایمیلم را هم می‌توانم از امتیازهای مثبتشان بدانم. به نظرم به اندازه‌ای کافی تعریف کردم که با نکات منفی برشمرده‌ام یر به یر بشود. شما اگر دوست داشتید از تجربیات مثبت و منفی سمینار، همایش و یا کارگاه‌های مشابه تعریف کنید.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
فرزانهمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۹/۱۳
سلام
من هم از شرکت کنندگان این رویداد بودم. برخی انتقادات شما کاملن بجاست. مثلن درمورد ارسال ایمیل و اینکه آدرس ایمیل سایرین، در دسترس دریافت کننده ایمیل قرار گرفت من هم متوجه موضوع شدم. اما یه نکته خیلی منفی که این رویداد برای شخص بنده داشت بحث گواهینامه دوره بود. گواهینامه من حاضر نبود چون سه روز قبل از روز رویداد ثبت نام نکرده بودم بلکه دو روز قبل ثبت نام کرده بودم (😐). به نظرم خیلی غیرمنطقی بود. مدرسه استارت آپ ایران میتونست ثبت نام رو از سه روز قبل از شروع دوره ببنده یا حداقل اعلام کنه اگر دیرتر ثبت نام بفرمایید مدرکتون یک هفته ده روز یا اصلن یک ماه بعد از اتمام دوره حاضر خواهد بود. چند ساعت بعد از ثبت نام در تلگرام از بنده خواسته شد نام و نام خانوادگی خودم رو به فارسی و انگلیسی برای صدور گواهینامه براشون ارسال کنم ( این هم با یک اکانت شخصی بود که برای شخص بنده خیلی جالب نبود اما قابل درکه) و مجدد بعد از سه روز پیامکی با این مضمون دریافت کردم اما هنوز خبری از گواهینامه نیست. خب من تهران هستم و نهایت با صرف وقت و یا هزینه پیک، میتونم گواهینامه رو دریافت کنم ولی در همون زمان متوجه شدم شخصی از شهرستان اومده و گواهینامه ایشون هم آماده نشده و وقتی ایشون پرسیدند من از شهرستان هستم برام پست می کنید خیلی صریح پاسخ دادند خیر (:| چرا خب؟). درمورد مکان برگزاری هم خوش مسیر بودنش نکته مثبت بود ولی چرا یه نمازخونه و سرویس بهداشتی ندیدم من؟!!!!! (:| مجددن چرا خب؟)


ولی در مجموع به نظرم رویداد مفیدی بود. برای من که کلاس های طولانی مدت خارج از حوصله ام هست، مدت رویداد خیلی خوب بود. از نظر زمان برگزاری هم خوب بود. کیفیت پذیرایی هم به نسبت خودشون خوب بود (من رویدادی رفتم که به شدت کیفیت پذیرایی شون پایین بوده، شماهم نباید توقع ناهار میداشتید کجا دیدید برای یه کلاس چهار ساعته با این شهریه ناهار بدند؟!🍕)
از نکات مثبت دیگه اینکه مدرس دوره قبل از همه در کلاس حضور داشتند و این وقت شناسی شون (با توجه به شرایطی که این روزها در جامعه میبینیم) قابل تقدیره. البته که وقار و مدل تدریس ایشون هم برای بنده لذتبخش بود.


در مجموع اگر بخوام بطور کلی نتیجه گیری کنم، از این رویداد لذت بردم چرا که علاوه بر نکاتی که از استاد دوره یادگرفتم، نظرات و مدل تفکر سایر شرکت کنندگان هم برام جالب بود و نکاتی رو بهم یاد داد. جا داره از استاد تشکر کنم که اجازه صحبت و بحث به شرکت کنندگان دادند و صرفن بدنبال تعدادی گوش شنوا برای صحبت هاشون نبودند. از تیم استارت آپ هم ممنونم و امیدوارم در رویدادهای بعدی کیفیت و نظم بیشتری رو شاهد باشم.
امیر
امیر امیر هستم. یک توسعه‌دهنده فرانت‌اند
۱۳۹۷/۰۹/۱۲
البته در مورد نکته اول یعنی دریافت ایمیل از شخص حقیقی، در واقع روشی جدید در ارتباط با مخاطب هست که به این شکل سعی میشه، مخاطب حس تعامل بهتری با اون شرکت داشته باشه. یعنی مثلا زمانی که شما در سرویسی ثبت‌نام می‌کنید، ممکنه از طرف اون سرویس براتون یه ایمیل بیاد با محتوایی از طرف یک شخص (که معمولا نام و عکس شخص توی ایمیل موجوده) و مضمونی داره تحت این عنوان که: من فلانی هستم با فلان سمت، میتونم کمکتون بکنم؟

البته میدونیم که ایمیلی که از این رویداد دریافت کردین زیاد با این مسئله همسو نبوده ولی به هرحال عموم مردم ایمیل‌هایی رو مورد توجه خودشون قرار میدن که به نظر خودکار ارسال نشده و انگار یه نفر واقعا اون ایمیل رو برای شخص خودشون نوشته و ارسال کرده.

در کل نقد خوبی بود. ممنون
ادمین
ادمین اکانت رسمی ادمین سایت سکان آکادمی
۱۳۹۷/۰۹/۱۲
جناب آقای قربانی سلام،
با تشکر از شما بابت بازخوردتان از این رویداد، از آنجا که سکان آکادمی نیز خود را بخشی از این پروسه می‌داند، به خاطر مواردی که تجربهٔ کاربری خوبی برای‌تان رقم نخورد پوزش می‌طلبیم و امیدواریم که بخش‌های مثبت کارگاه از اثربخشی لازم در موفقیت شغلی حضرتعالی برخوردار بوده باشد.

با تشکر
ارادتمند
تیم سکان آکادمی
کاربر میهمان
سینامن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۹/۱۲
میشه توضیحی هم در مورد محتوای کارگاه بدید
اینکه بالاخره چه کار کنیم شغل مناسب رو پیدا کنیم