masih it

کدام یک برای یک برنامه نویس بهتر است؟ اسم واقعی یا مستعار

masih it توسعه‌دهنده وب و علاقه‌مند به یادگیری ماشینی

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی masih it می‌باشد.

به نام خدا

این اولین پستم در سکان‌پلاس هست. لطفا اشتباهات بدیهی من رو در نوشتار به بزرگی خودتون ببخشید و برای بهبود نوشته‌های بعدی، من‌رو یاری کنید.

توی این مطلب میخوام صرفا نظر شخصیم رو بگم، تحقیق علمی انجام ندادم و حرفام، تجربه و تفکر شخصی خودم هستند. طبیعیه که ممکنه ۱۰۰٪ غلط باشند.

ادامه سوالی که در توییتر قرار داده شده بود، حول این موضوع بود که برای برندسازی اسم واقعی بهتره یا اسم مستعار؟
توی این مطلب قرار هست که به برندسازی از دید اسم و فامیل خودتون نگاه کنم و قطعا به بقیه جنبه‌ها، دوستان و اساتید دیگه میپردازند.

به نظر من دو نوع اسم برای برندسازی شخصی وجود داره
یکی اسم‌ها (و نام خانوادگی‌هایی) که خیلی مشترک (common) هستند و سخته که روشون برندسازی شخصی انجام بدید. این گروه درصد بالایی از اسم‌هارو تشکیل میدند. مثل: محمدی، رضایی، ابراهیمی و ...

وقتی میخواید روی این اسامی برندسازی انجام بدید تعدادی چالش روبروتون هست:
۱ - افراد خیلی زیادی این اسم رو دارند و در ذهن مخاطب چنین اسم و فامیل‌هایی به وفور یافت میشه. بنابراین سخته که خودتون رو از بقیه جدا کنید و در ذهن مخاطب برند کنید.
۲ - در اینترنت هم افراد زیادی همین فامیل‌هارو داشتند و روی این اسم و فامیل‌ها برندینگ انجام دادند، توی موتور های جستجو بالا اومدند و سخته که بین اون همه افرادی که برای اسمشون برندینگ کار کردند، خودتون رو توی موتور های جستجو متمایز کنید.

و یک سری اسم‌ها (و نام‌خوانوادگی‌های) دیگه هم هستند که یجورایی خاص تشریف دارند. اونقدر متدوال و مشترک نیستند، اشخاص کمتری روی برندیگ این نام‌ها کار کردند و همچنین افراد، کمتر این اسامی به ذهنشون خورده. برندینگ روی این اسم‌ها چالش های بالا رو کمتر داره و راحت‌تر اسمتون توی ذهن مخاطب و موتورجستجو جای می‌گیره.

بنابراین اگر اسمتون جزو گروه اول هست، بهتر هست از اسامی مستعاری استفاده کنید که براحتی در ذهن مخاطب جای بگیره و برای خودتون خاص و منحصر به فرد باشه.

من خودم روی اسم مستعار ترجیح دادم که کار کنم. اسم کوچیکم خاص هست، ولی فامیلیم یک اسم متداول هست و همینطور که میبینید اسم مستعار Masih IT رو برای خودم انتخاب کردم که ترکیبی از اسمم و حرفه‌ای هست که کار میکنم.
البته این رو هم بگم که این انتخابم تقریبا برمیگرده به دو یا سه سال قبل که تجربه و سنم کمتر بود. و اگر برگردیم به گذشته احتمالا بیشتر روی اسم مستعارم فکر میکنم و کلمه بهتری رو انتخاب میکنم.
همچنین این رو اضافه کنم که این اسم مستعار رو فقط برای شبکه‌های اجتماعی استفاده میکنم و هنوز روی موتور های جستجو براش کاری انجام ندادم و صرفا در ذهن اشخاص کمی شناخته‌شده هست.

پس موقع خوبیه که بگم روی اسم مستعارتون خیلی فکر کنید، اگر یک اسم رو انتخاب کردید و اون‌رو جا انداختید، عوض کردنش و ساخت یک برند جدید خیلی سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.

اگر از یک دید دیگه هم بخوایم به قضیه نگاه کنیم، باید ببینیم شما برای چه کاری میخواید برندسازی کنید. قطعا یک سرمایه‌گذار نمیاد از اسم مستعار استفاده کنه ولی به عنوان یک دولوپر طبیعیه این کار.
روی این موضوع بیشتر فوکوس نمیکنم و در همینجا مطلب رو به پایان میرسونم.
ممنون از اینکه وقت ارزشمندتونو صرف خوندن این متن کردید. در بخش کامنت‌ها منتظر نظرات مفیدتون هستم.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
علی حسینیمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
به نظرم کاملا سلیقه ای هست مثلا خود من نام واقعی رو دوست دارم
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۵/۲۴
ممنون تحلیل جالبی بود
فکر می‌کنم که این یک انتخاب هست مهم اینه که پس از انتخاب رویکردمون،‌ بچسبیم به پرسونال برندینگ و ارتقا بدیمش
بهزاد مرادی
بهزاد مرادیبرنامه‌نویس پی‌اچ‌پی
۱۳۹۷/۰۵/۲۳
سلام
ممنون از تحلیل خوبتون. با اجازتون در ادامه نظرم رو عرض می‌کنم.
برندسازی شخصی مقوله‌ای‌ است که در موردش می‌شه ساعت‌ها صحبت کرد و مقالات نوشت. در مورد اینکه ما به عنوان یک برنامه‌نویس از اسم واقعی خود استفاده کنیم تا نام مستعار، باید دید که آیا دوست داریم برندسازی کنیم یا اینکه چون Trend شده ما هم دنباله‌رو بقیه باشیم!
چند مثال می‌زنم در حوزه‌های مختلف به جز برنامه‌نویسی که ثابت کنم اسم واقعی هم می‌تونه در ذهن آدم‌ها جا خوش کنه حتی اگر جزو اسامی Common باشه:
- دکتر علی‌رضا شیری (روانشناس)
- محمدرضا شعبان‌علی (استاد مذاکره و مدیریت)
- سروش رضایی (روانشناس)
- شهریار شفیعی (پدر برندسازی ایران)
- علی‌اکبر جلالی (پدر فناوری ایران)
- و ...
می‌بینید که از بُعد Common بودن، کلیهٔ اسامی فوق وضعیت افتضاحی دارند اما در حوزهٔ خود و حتی در میان کسانی که فالور ایشان نیستند به خوبی شناخته شده‌اند.

حال چند مثال بزنیم از حوزهٔ IT:
- صادق علی‌اکبری (استاد جاوا)
- شاهین طبری (مدیرعامل چارگون)
- ناصر غانم‌زاده (فعال اکوسیستم استارتاپی ایران)
- محمدرضا محسنی (مربی)
- سعید رحمانی (مدیرعامل سرآوا)
- حمید و سعید محمدی (بنیان‌گذاران دیجی کالا)
- محسن ملایری (فعال اکوسیستم استارتاپی ایران)

اینها هیچ‌کدام دنبال نام مستعار نرفته‌اند اما برند هستند. اما برسیم به مثال جادی معروف. امیر میرمیرانی تخلص جادی رو برای خودش انتخاب کرد که الان اکثرا وی رو به نام جادی می‌شناسند و بعضی‌ها هم مثل من به هر دو اسم اما ...
اما شک ندارم که ایشون اگر نام مستعاری همچون جادی رو برای خودش انتخاب نمی‌کرد، باز هم در اکوسیستم نرم‌افزاری ایران فردی شناخته‌شده می‌شد حال ممکنه بپرسید که چرا؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که دانش، رفتار، منش و ... ایشون باعث شده که به یک برند تبدیل بشه نه اینکه چون یک نام مستعار چهارحرفی داره!!!

به نظرم به عنوان یک جمع‌بندی، ما به جای اینکه به Form توجه کنیم، باید به Content بیشتر توجه کنیم. منظورم از Form همون ظواهری مثل نحوهٔ لباس پوشیدن، انتخاب نام مستعار، ریش بلند گذاشتن و ... هست و منظورم هم از Content خصوصیات درونی است.
نکتهٔ دیگر اینکه آدم در کوتاه مدت هرگز نمی‌تونه برندسازی شخصی کنه بلکه نیاز به یک پلن حداقل ده ساله هست!!!
در پایان باید عرض کنم که اینها فقط نظرم هستم که می‌تونه اشتباه باشه چون اساساً هیچ وقت به این قضیه فکر نکرده بودم که کدام‌یک بهتره شاید چون اصلاً برام مهم نبوده
سپاس