حسین قربانی

هوش مصنوعی: پایان انسان

حسین قربانی

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی حسین قربانی می‌باشد.

هوش مصنوعی از آن مقولات جالب و البته مبهمی است که این روزها به قول معروف وایرال شده و هر جایی که پا بگذاریم یک صحبتی از آن به میان می‌آید. این صحبت‌ها اغلب آمیخته با نگرانی در مورد آینده است و این نگرانی نه تنها برای الان بلکه از وقتی با کامپیوتر و قابلیت‌های آن آشنا شدیم، برای ما به وجود آمد. نمونه بارزش هم در اواسط قرن گذشته می‌توان سراغ کرد، کجا؟ آزمایش تورینگ.

آلن تورینگ از هفتاد سال پیش تا الان چیزی رو پیش‌بینی می‌کرد و در مورد صحبت کرده بود که ما از همیشه به اون نزدیک تر هستیم، شروع داستان هم از اینجاس که ما به عنوان هوش طبیعی نتوانیم تشخیص بدهیم که با چه کسی صحبت می‌کنیم، یک آدم یا ماشین؟ حتماً تماس گوگل اسیستنت با آرایشگاه را دیده‌اید.

https://www.youtube.com/watch?v=D5VN56jQMWM

بیائید با اطلاعات الانمان در زمان کمی به عقب برویم، مثلا بیست و دو سه سال پیش، خاطرم هست آن وقت‌ها مجله دانشمند را خریده بودم و مطالعه می‌کردم، در مطلبی از یک ساعت مفهومی صحبت کرده بود که به زودی ساخته خواهد شد. با این ویژگیها: ماشین حساب دارد، چراغ قوه دارد، امکان تماس تلفنی دارد، می‌تواند عکس بگیرد و در نهایت می‌تواند ساعت را هم نشان بدهد. دیدگاه ما در بیست و خورده‌ای سال به آینده را داشتید؟ آن وقت که زیاد هم دور نیست، اصولا به ساعت به عنوان آینده تکنولوژی نگاه می‌کردند، شما و من می‌دانیم که گجت اصلی برای ما تبدیل به موبایل شده و به راحتی به آپشن‌های ساعت‌های مثلاً هوشمند آن موقع می‌خندیم. نه تنها این مقاله، بلکه بارها دیده یا شنیده بودم که آینده هوشمند دنیا را در گجتی شبیه ساعت یا مچبند جستجو می‌کردند، حداقل تا الان می‌توانیم بگوئیم که گجت اصلی موبایل بوده است و نه ساعت.

حرفم این است که بخشی از مشکل و موانع را زمان حل می‌کند، زیاد نباید برای‌اش جوش بزنیم، اما در عین حال باید بپذیریم که هر چند دید ما به ساعت‌های آینده خنده دار بود، اما گریز از تغییر در آینده امکان پذیر نبود و نیست. چون ما تشنه رسیدن به آن بودیم، دوست داشتیم همراهمان ساعت باشد، ماشین حساب باشد، تماس در لحظه و مکان باشد و در واقع دوست داریم خودمان را تواناتر از قبل کنیم، حالا به هر وسیله‌ای، ساعت، موبایل یا هوش مصنوعی.

شاید کسی که طراح آن ساعت کذایی بود، تصوری از امکانات موجود الان بر روی گوشی‌ها نداشته باشد، دلیلش هم ساده است، با امکانات زمان خود و کمی پیشرفته‌تر به موضوع نگاه کرده، اتفاقی که الان برای ما صادق است، شاید تصور ما از هوش مصنوعی اشتباه باشد، به جای دیدگاهی شبیه فیلم‌های Her و Terminator که هوش مصنوعی و طبیعی را از هم جدا کرده‌اند، هوش طبیعی و مصنوعی یکی شوند و نسل جدیدی از نوع بشر را پدید آوردند که چیزی بین ماشین و انسان باشند، نه از لحاظ جسمی بلکه از لحاظ فکری. چه بسا حتی روزی نیازمند همین جسم و شکل و ظاهر هم نباشیم، خودمان را تبدیل به موجودی دیگر، شکلی دیگر و حتی انرژی‌ای دیگر کنیم.

واقع‌بینانه نگاه کنیم، این اتفاق خواهد افتاد، در واقع افتاده است، ما نه تنها آخرین نسل Pure از انسان‌ها نیستم، بلکه از وقتی برای بقا از واکسن استفاده کردیم و برای دیدن از عینک بهره بردیم، قدم در راهی گذاشتیم که تجهیزات را بخشی از خودمان کنیم، نه جدا از ما، بلکه بخشی از تعریف ما از خودمان شدند. در واقع بیشتر از هوش مصنوعی منتظر تغییر خودمان باشیم.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۰۱
مقالات قبلی شما رو خونده بودم ولی این رو ندیده بودم
الحق نگاهتون خوشکل بود
ممنون
arshazm
arshazm برنامه نویس وب - علاقمند تدریس و استارتآپ
۱۳۹۷/۰۶/۰۷
با نظر شما موافقم ، "هوش مصنوعی + هوش طبیعی" امکان پیشرفت رو به ما میده ، اما اگه انسان از بدو تولد گیت هایی وابسته به هوش مصنوعی بهش وصل بشه و یکسری اطلاعات رو بهش دیکته کنه ، عملا پیشرفتی صورت نخواهد گرفت و یا حداقل پیشرفت کند تر خواهد شد ، اون موقع هست که یک انسان pure میتونه کار های خارق العاده ای انجام بده ،
بازهم مثل بیشتر نظراتی که در رابطه با هوش مصنوعی دادم اینجا هم میگم که: پیشرفت "کنترل شده" و با سرعت هوش مصنوعی خیلی خیلی به راحت تر شدن زندگی و ... کمک خواهد کرد.
محمد
محمد
۱۳۹۷/۰۳/۲۷
سلام علیکم
آقا قربانی نظرات و دیدگاههای شما به دلم میشینه و ذهن تحلیلی شما رو دوس دارم
بیشتر بنویس برادر
👏👏👏
Danyal H.D
Danyal H.Dعلاقه مند به برنامه نویسی و iot
۱۳۹۷/۰۳/۲۷
سلام.
به نظر من هیچ کس نمیتونه آینده رو پیش بینی کنه حداقل ما انسان ها نمیتونید. چون ما نمیتونید در زمان سفر کنید.
من چند تا عکس دیدم که فکر کنم مال سال 1800 بود که سال 2000 رو پیش بینی کرده بودن . متاسفانه اون عکس ها الان در دسترسم نیست که بخوام منتشرش کنم اما چند نکته جالب داشت که الان میگم.تو ذهنشون پیش بینی میکردن که درسال 2000 پست چی نامه ها رو با یه دوچرخه پرنده میبره و به این و اون میرسونه. حتی لباس های مردم هم توی عکس مربوط به زمان خودشون بود.
این نشون میده که بشر هیچ وقت نمیتونه آینده رو به طور دقیق پیش بینی بکنه(به طور دقیق!).
M_Rafi
M_Rafi
۱۳۹۷/۰۳/۲۶
هوش مصنوعی به باور من یک شگفتی است به گونی ای که من هوش مصنوعی را میتوانم با چنین جمله ای توضیف کنم : هوض مصنوعی یعنی ساخت یک انسان مصنوعی به دست یک انسان طبیعی و در نتیجه انسان مصنوعی انسان طبیعی را خدای خود میپندارد حال چنین تصور کنین انسان مصنوعی از دستور سرپیچی میکند حتما میدانید که توانایی اینجام این کار را هم دارد حال من یک فیلم درباره هوش مصنوعی به شما پیشنهاد میکنم فیلم (تعالی) و به انگلیسی (Transcendence) امیدوارم این فیلم را ببینید تا به صحبت هایی که من در اینده میگویم به درک درستی دست یابید خب ادامه دهیم هنگامی که این فرد یا هوش مصنوعی از دستور سرپیچی کند و خودفرمان شود هوش مصنوعی تنها با یک تجریه و تحلیل میتواند اقتصاد اینترنتی و بازار سهام را دگرگون کند (یا نابود کند یا بهتر ) هوش مصنوعی ماننده ما انسان ها چیزی جلوی پیشرفتش را نمیگیرد و هنگامی که که تمام بازار جهان دستش بود چه کار کنیم هیچ کاری نمیتوانیم بکنیم من برای شما اقتصاد را مثال زدم در حالی که این هوش مصنوعی با هک ها و قابلیت هایی که دارد ممکن است باعث شروع جنگ جهانی شود به طور کلی من مخالف هوش مصنوعی نیستم ولی طرفدار هوش مصنوعی تحت کنترل ماننده اپ هایی که یک برنامه نویس میسازد برنامه نویس میتواند ان را ویرایش کند و غیره و حتی نابود کند هستند بعضی طرفداران افراطی هوش موصنوعی که کنترل تمام را به هوش مصنوعی میدهند من بسیار مخالف این کار هستم. امید وارم جهان از استفاده های مفید هوش مصنوعی بهره مند شود و میترسم از ان روزی که هوش مصنوعی بر ما چیره شود