بهزاد مرادی

چگونه با سپاسگزاری می‌توان فضای کسب‌وکار را بهبود بخشید؟

بهزاد مرادی مدرس، کپی‌رایتر و دولوپر

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی بهزاد مرادی می‌باشد.

چندی پیش از یک شرکت تجهیزات پزشکی در تهران یک دستگاه ونتیلاتور پرتابل خریداری کردم و برایم به شهرستان (اراک) ارسال شد و کلیهٔ پروسهٔ خرید به صورت تلفنی صورت گرفت که در نهایت نمایندهٔ شرکت گفت که در شهر مذکور یک نماینده دارن که می‌آید و دستگاه را نصب می‌کند، تست کرده و تحویل می‌دهد. همین اتفاق هم افتاد اما مهم‌تر از همه، تعامل با این خانم نمایندهٔ شرکت بود که منجر شد تجربهٔ خریدم از این شرکت رو به اشتراک بگذارم.

ایشون پس از نصب و آموزش، کاری کرد که تاکنون در عمرم ندیده بودم و آن‌ هم چیزی نبود جز اطمینان حاصل کردن از اتفاق افتادن فرایند آموزش بدین صورت که قبل از رفتن، از بنده تست گرفت که ببینه آیا یاد گرفته‌ام با اون دستگاه کار کنم یا خیر و این موضوع خیلی لذت‌بخش و البته شُکه‌کننده بود. پس از رفتن ایشان، زنگ زدم به همون شرکت در تهران که ابتدا به ساکن فکر کردند که مشکلی بوجود آمده؛ تا اینکه شروع به صحبت کردم بدین صورت که:

نمایندهٔ شما بسیار آدم خوبی بود و به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن دستگاه رو تحویل داد. فقط زنگ زدم که بدونید در شهرمان نیروی ارزشمندی دارید و تمام تلاش خود رو برای نگه داشتن ایشون به کار بگیرید.

کسی که پشت خط بود اول شکه شد چرا که شاید چنین تجربه‌ای خیلی برایش اتفاق نیفتاده بود اما در نهایت در حدود ۱۳ ثانیه داشت از من تشکر می‌کرد که این موضوع رو به اطلاعشون رسوندم.

هدف از بیان این داستان
وقتی کاری خوب از کسی، شرکتی، تیمی و یا جایی می‌بینیم، بایستی آن را بازگو کنیم چرا که بازگویی چنین داستانی چند اتفاق مثبت می‌اندازد:

- اول اینکه شرکت مذکور می‌فهمه هزینه کردن برای به استخدام درآوردن یک نیروی حرفه‌ای به عنوان نمایندهٔ شرکت، توسط مشتری دیده می‌شود و احتمال اینکه این رفتار شرکت تقویت گردد بالا می‌ره.

- دوم اینکه اگر مدیران شرکت از درک کافی برخودار باش، به نوعی این موضوع را به اطلاع کارمند مذکور می‌رسونن و یا به نوعی وی را تشویق می‌کنن و همین مسأله منجر به این خواهد شد که این رفتار توسط وی تقویت گردد و عزت نفس وی بالا رود و نیاز به توضیح نیست عزت نفس بالا در یک فرد می‌تواند کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهد و دنیا را به جای بهتری برای زندگی کردن دیگران تبدیل کنه.

جالب اینجا است که چندی پیش دوباره نمایندهٔ شرکت روی گوشی‌ام زنگ زد و گفت زنگ زدم ببینم که مشکلی ندارید و حال پدرتون خوبه؟ من هم گفت خیر دیگه مشکلی نیست چون پدرم شب عید ۱۳۹۷ فوت کرد!

خیلی از مدیران کسب‌وکارهای مختلف بر این باورند که تشکر و سپاسگزاری از اعضای تیم منجر به پُررو شدن ایشان می‌شود تا جایی که برخی دوستان به من می‌گفتن که اگه از نیرو تشکر کنی، دیگه از دست می‌ره!!!

ممنون که وقت گذاشتید. جای نظر، انتقاد و پیشنهاد شما در بخش کامنتینگ است.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
arshazm
arshazm برنامه نویس وب - علاقمند تدریس و استارتآپ
۱۳۹۷/۰۶/۰۴
سلام
فیلیپ کرازبی (کتاب کیفیت رایگان است) : کیفیت باعث کاهش هزینه و افزایش سود هم در کوتاه مدت (شهرت کیفیت باعث جذب مشتری) و
هم در درازمدت (موجب حفظ مشتری میشود).
برایات تریسی(100 اصل شکست ناپذیر موفقیت در زندگی وکار) : کیفیت علاوه برمحصول یا خدمات شامل نحوه فروش ، تحویل و خدمات پس از فروش نیز میشود (تجربه خرید بخشی از کیفیت است)
پس چرا که نه!
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
۱۳۹۷/۰۴/۰۳
تجربه ی شخصی ، روزی از روزها برای یکی از دوستانم از سایت دیجی کالا لب تاپ ـی خرید کردم تا اینکه یکماهی گذشت و آبها از آسیاب افتاد ، در یکی از همون روزها از این سایت به بنده زنگ زده بودند و گفته بودند : از لب تاپی که خریدیدراضی هستید یا خیر ؟ این واقعا واقعاً بنده رو به شگفت واداشت ! باور کنید پس از اون این داستان رو از بس شیرین بود برام برای چندین نفر تعریف کردم ، اینکه یک سایت با طیف وسیع کاربرانی که داره ، بعد از یکماه زنگ بزنه و از رضایت یک مشتری سوال بگیره ، واقعا سحر عجیبی داره این قضیه ، همونطور که شما هم تجربه ی شخصی خودتون رو ابراز داشتید ، بنده هم مثل شما از پشتیبانی این سایت شکه شده بودم ، این کار اونها باعث شد که از محصول کذا رضایت خیلی بیشتر و کاملتری داشته باشم و حتی از بابت خریدهای بعدی خودم اطمینان بیشتری داشته باشم .
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
۱۳۹۷/۰۴/۰۲
دوم اینکه اگر مدیران شرکت از درک کافی برخودار باش،
آرش نقدی
آرش نقدیکپی‌رایتر و محتوا‌دوست
۱۳۹۷/۰۴/۰۱
تشکر بابت مقاله خوبتون.😃
من مدتی است که این رفتار را سرلوحه کارم قرار دادم و نتایج خیلی رضایت بخش بوده. البته به نظرم اون طرف سکه هم نیازمنده بیان کردنه. اینکه درست موقعی که باید از کسی انتقاد کنیم، این کار و نمیکنم و اونم بخاطر اینکه میترسیم رابطه مون با اون طرف خراب شه و ما رو عوضی یا هرچیز دیگه ای در نظر بگیره. شاید این موضوع خیلی به مقاله مرتبط نباشه ولی این یکی از چالش های بزرگ برای من هست که بتونم نظر منفی خودم و به صورت صریح و بدون تعارف به کسی که مدتیه میشناسم بهش بزنم بدون اینکه نگران قضاوت شدن از جانب طرفم باشم.
بازم ممنون بابت مقاله آموزندتون.
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۳/۲۱
تسلیت عرض می‌کنم.
خیلی مقاله عالی‌ای بود.
GHM
GHM
۱۳۹۷/۰۳/۲۰
خداوند رحمت کنه پدرتون و جمیع رفتگان را. حرکت قشنگی کردی آقای مرادی هم بابت گزارش و تشکر از اون شرکت و هم نشر اون
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۰۳/۲۰
آقای مرادی عزیز
سلام
اول اینکه بابت فوت پدرتون متاسفم شدم و راستش برای من خواندن این تکه از یادداشت شما شوک کننده بود، تسلیت عرض می‌کنم و لطفاً همدردی ما را پذیرا باشید.
دوم اینکه در مورد اطلاع کار درست و تشکر، با شما موافق و هم نظر هستم، بخش بزرگی از فرهنگ ما شامل انتقاد و غر زدن شده، گاهی تعریف و تشویق انگار وجود ندارد، چند وقت پیش با یکی از روسای بانک شهر صحبت می‌کردم، تلفنش زنگ خورد، ظاهراً از مدیریت بالاتر بود، بابت شکایت یک مشتری از ایشان بود. بعد از تمام شدن تلفنش گفت: ما همه می‌دونیم چه حقی داریم، اما نمی‌خوایم بدونید در دیگران هم حقی دارند. وقتی انتقاد پیش میاد برای گرفتن حقمون یقه پاره می‌کنیم، اما وقتی قرار به تشویق هست، از الفاظی مثل وظیفه‌اش بود، پر رو می‌شه و غیره بهره می‌بریم.
دم شما گرم و موفق باشید
مجتبی دانشی
مجتبی دانشی
۱۳۹۷/۰۳/۱۹
به نام خدا
با سلام
خداوند پدرتان را رحمت کند، ان شالله که تربیت فرزندی که هدفش آموزش جامعه هست برای ایشان جزو باقیات و صالحات حساب میشود و همینطور برای شما.
با تشکر
omid_student
omid_student
۱۳۹۷/۰۳/۱۹
شوک 🙁
تشکر و قدردانی کلا به طرف انرژی و اعتماد به نفس میده که توی جامعه ما کمه و کار خوب رو بپای وظیفه ی طرف میذارن
و اما فوت پدر گرامی ایشون چقدر غمگینزه که در کنار پدر و مادرامون حواسمون نیست پیر میشن و میمیرن چقدر دنیای ظالمیه