مصطفی صالحی پور

دلایل کمرنگ بودن حضور خانم ها در صنعت نرم افزار

مصطفی صالحی پور بنیان گذار مجموعه نرم افزاری

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی مصطفی صالحی پور می‌باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوستان مصطفی صالحی پور هستم و در این مقاله سعی دارم ، دلایلی که باعث می‌شوند حضور خانم ها در برنامه نویسی کمتر از آقایون باشد رو بررسی کنم .

این سوال زمانی به وجود آمد که قصد داشتم با خانم اثنا عشری مدرس برنامه نویسی کودکان مصاحبه کنم ، با خودم فکر کردم که دلیل این که اکثر مخاطبین سایت ما آقایون هستن چیه ؟( تقریبا 80 درصد با توجه به آمار گوگل آنالیتیکس و اینستاگرام ) .

از ایشون ( خانم اثنا عشری ) در خواست کردم که در مصاحبه توضیحاتی رو در رابطه با این مسئله ارائه بدن ، بعد از اون بیشتر در رابطه با این مقوله تحقیق کردم و نظر بقیه‌ی دوستان رو هم شنیدم و تصمیم گرفتم که مقاله‌ای رو در رابطه با این موضوع در یکی از وبسایت های خوب برنامه نویسی ارائه بدم .

امیدوارم بتونم از نظرات شما دوستان عزیز متخصص هم برای ادامه تحقیقات استفاده کنم .

البته فکر می‌کنم اگر شما مخاطب آقا باشید ممکنه که با این دید به این مسئله نگاه کنید که ، خوب چه فرقی میکنه اصلا مهم نیست ، یا این که حتی نسبت به این موضوع خوشحال بشید که تعداد آقایان از خانم ها در زمینه برنامه نویسی بیشتر است .

اما بنده دیدی که نسبت به این موضوع دارم شاید کمی متفاوت باشد که در انتها به اون اشاره خواهم کرد ، دوستان حتما در انتهای این مقاله نظر خودتون و دیدتون رو نسبت به این موضوع کامنت کنید .

اعتماد به نفس پایین تر ، خودشان را دست کم می‌گیرند
اکثر کسانی که برنامه نویسی میکنند و خانم هستند زمانی که این سوال از آن ها پرسیده می‌شود این که چرا تعداد شما خانم ها در این حیطه کمتر از آقایان است ، تقریبا اکثر آن ها این جواب را می‌دهند که خانم ها اعتماد به نفس کمتری نسبت به آقایون دارند .

در زمینه مدیریت مالی هم می‌شود گفت این مورد مشترک هست ، یعنی مدیریت مالی و عقل معاش ( هوش مالی ) خانم ها نسبت به آقایون خیلی بهتر و قوی تر هست اما اون ها از قدرت ریسک کمتری بر خوردار هستن .

شاید قدرت ریسک ، اعتماد به نفس و موارد از این دست یکی از مهم ترین عوامل دور بودم خانم ها از این حیطه باشد .

دوستانی هستن که ممکنه این نظر رو داشته باشند ، که بله در ایران از اون جایی که به خانم ها میدان داده نمیشود باید هم این نتیجه رو شاهد باشیم اما موضوعی که ما شاید آن هستیم موضوعی است که حتی در کشور های جهان اول و کمپانی های بزرگ هم اتفاق می‌افتد در صورتی که در آن جا هیچ صحبتی از تبعیض جنسیتی نیست .

طی جست‌وجویی که در این رابطه داشتم به مصاحبه‌ی انجام شده‌ی دیجی کالا و خانم نسترن نیک پرتو برخوردم نظر ایشون در این رابطه این بود که ، نه فقط در ایران بلکه در گوگل هم خانم ها از اعتماد به نفس کمتری از آقایون بر خوردار هستن .

یکی از تجربه های شخصی من در سازمانی که در اون فعالیت میکردم این بود ، این که خانم ها در مصاحبه های شغلی حقوق پیشنهادی کمتری را به نسبت آقایون می‌نویسند .

ترس از برنامه نویسی
این مورد شاید در اکثر کسانی که قصد دارن برنامه نویسی را شروع کنند قابل مشاهده است ، وقتی در رابطه با برنامه نویسی صحبت می‌شود ، اکثرا فردی را تصور می‌کنند که کلاه سیاه به سر کرده و در یک زیر زمین تاریک در حال کار با کامپیوتر هست و کد های 0 و 1 می‌نویسد .

این ذهنیتی که فیلم های سینمایی در رابطه با برنامه نویسی ایجاد کرده‌اند میتواند عامل بسیار مؤثری در زمینه عدم شروع برنامه نویسی باشد .

شاید به دلیل اینکه خانم ها اعتماد به نفس کمتری نسبت به انجام برنامه نویسی دارند لذا نسبت شروع برنامه نویسی خانم ها به نسبت شروع برنامه نویسی آقایان کمتر است .

مشکل بسیاری از افراد ناموفق داشتن ذهنیت اشتباه در رابطه با آن حیطه است شاید ترس از شروع برنامه نویسی یکی از آن ذهنیت های غلط باشد .

انجام کار های ظریف و تمیز
شاید یکی از دلایل کمرنگ بودن حضور خانم ها این باشد که بیشتر به کار های ظریف و تمیز عادت کرده باشند و نشستن های طولانی پشت کامپیوتر را خیلی نپسندند .

شاید فکر میکنند که کار نسبتا خشک و زمختی مانند کامپیوتر در شأن یک خانم نیست .

دوستان این جملات را با شاید شروع می‌کنم چرا که ممکن است غلط باشد البته این ها صحبت های برخی از برنامه نویسان خانم بوده که به عنوان دلیل بیان کردن ، حتما نظرتون رو درباره این مورد بنویسید .

ورودی زیاد ، خروجی کم
سالانه تعداد متقضیان کنکور خانم بیشتر از آقا است و تعداد زیادی از این افراد وارد رشته آی تی و یا کامپیوتر می‌شوند .

اما در دروس تخصصی آقایان فعالیت بیشتری نسبت به خانم ها دارند و علاقه‌ی آن ها نسبت کامپیوتر و تکنلوژی محسوس تر است .

شاید یکی از عوامل را بتوان عدم علاقمندی خانم ها نسبت به کامپیوتر دانست که به احتمال زیاد این عدم علاقمندی ریشه روانشناسانه دارد .

آموزش غلط از دوران کودکی و فرهنگ جامعه
عده‌ای از دوستان که در رابطه با این مسئله اظهار نظر کرده‌اند ، یکی از دلایل کمرنگ بودن حضور خانم ها در جوامع برنامه نویسی را آموزش های غلط و فرهنگی می‌دانند .

این که از کودکی به دختر خانم ها گفته شده ، شما باید رنگ صورتی را انتخاب کنید ، شما باید عروسک به دست بگیرید .

نری تو کوچه بازی کنی ، مگه تو پسری ، این ها کار های دخترانه است ، این کار ها مخصوص پسر هاست .

شاید بشود این موارد را در ایران مشاهده کرد و این نوع آموزش ها و رفتار ها در فرهنگ غرب کمتر دیده می‌شود ولیکن نتیجه که همان کم تر بودن تعداد برنامه نویسان خانم است ، همان است.

یا این که زن باید فقط بچه بزرگ کند و کار های خانه را انجام دهد شاید این مورد را بتوان در زندگی خانم های متأهل و صاحب فرزند به عنوان یکی از مهم ترین علل دانست .

این که آیا خانه دار بودن این خانم ها چقدر در برنامه نویس نشدن آن ها مؤثر است ؟

همچنین بسیاری از خانواده ها اجازه‌ی فعالیت و حضور خانم ها را به این شکل در اجتماع نمی‌دهند .

نداشتن الگو
اگر کسی بخواهد برنامه نویس شود و برای خود الگو تعریف کند شاید به چند شخصیت بازر و معروف فکر کند ، استیو جابز ( که خیلی ها فکر می‌کنند برنامه نویس است ) ، بیل گیتس ، مارک زاکر برگ ، لینوس توروالدز و ... خب همان طور که مشاهده می‌کنید اکثر آن ها آقا هستند .

پس خانمی که قصد داشته باشد برای انگیزه بهتر به دنبال الگو باشد نمی‌تواند الگوی موفقی را در نگاه اول بیابد .

غلبه احساسات به منطق ، نیم کره سمت راست قوی تر
همان طور که اطلاع دارید مغز از دو نیم کره سمت راست و چپ تشکیل شده که اکثر خانم ها نیم کره سمت راست آن ها قوی تر از نیمکره سمت چپشان فعالیت می‌کند .

اموری که مربوط به برنامه نویسی میشوند بیشتر مربوط به سمت چپ کره میشوند و میتوان یکی از دلایل را همین تفاوت مغز بین اکثر خانم ها و آقایان بیان کرد .

البته این موضوع کلی است و طبیعتا مردانی هستند که نیم کره سمت راست آن ها قوی تر باشد .

جالب است که ایده و ها و نوآوری ها ، ساخته و پرداخته‌ی نیمکره سمت راست هستند پس حضور خانم ها در صنعت نرم افزار ولو در بخش توسعه نرم افزار نباشد بسیار می‌تواند کمک کننده باشد .

دید من نسبت به این موضوع
در کل حضور خانم ها در صنعت نرم افزار نمی‌تواند مضر باشد بلکه می‌تواند مفید هم باشد .

کد نویسی ، طراحی وب ، علی الخصوص فرانت اند میتواند شغل جذابی برای خانم ها باشد که براحتی بدون حضور در فضای خارج از خانه آن را انجام دهند .

خیلی در این زمینه اظهار نظر نمی‌کنم و هدف اصلی من از ارائه این مقاله جمع آوری اطلاعات برای یافتن بهترین پاسخ برای سوال " چرا اکثر برنامه نویسان آقایان هستند ؟ " بود .

تا به این جای کار فقط دلایل و مسائل را مورد بررسی قرار دادیم از این بعد آن را به شما محول میکنم نظر شما چیست ؟ و چه راهکاری هایی وجود دارد ؟

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
یکشنبه 19 اسفند 1397

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
راضیه کنعانی
راضیه کنعانیتوسعه دهنده جاوا
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
با قسمت اعتماد بنفس پایین تا حدودی موافقم در کتاب مردانه بازی کن/زنانه پیروز باش مورد جالبی گفته شده که اینجا اشاره میکنم خانمها برای پذیرش کار یا مسیولیت حتی اگر توانمند باشن شک دارن ولی اقایون برعکس حتی در صورتی که توانایی لازم رو نداشته باشن مسئولیت رو میپذیرن و برای انجامش تلاش میکنن.
مورد دیگه ای که خودمو خیلی اذیت میکنه فکر کردن به قضاوت دیگران هست بهمین دلیل گاهی سکوت می‌کنیم، سؤال نمیپرسیم و در بحثها شرکت نمی‌کنیم در حالیکه اقایون سؤالاتی که براشون پیش میاد رو براحتی بیان میکنن. البته گاهی شیطنت اقایون هم این حس رو افزایش میده!!
مورد بعدی هم که البته همه رو شامل نمیشه حسادت هست که بروزش در خانمها به عدم شیر اطلاعات منجر میشه در صورتیکه در اقایون به بیان اطلاعات و خودنمایی ازین طریق هست بهمین دلیل معمولا شیر اطلاعات در محیط‌هایی که خانمها بیشتر هستن کمتر هست.
از نظر خانوادگی هم ساعات کاری بالا معمولا با برخورد خانواده نسبت به خانمها همراهه، مخصوصا خانمهای متاهل.
ممنون از متن مفیدتون
مهسا جنتی زاده
مهسا جنتی زادهمدرس و برنامه نویس وب فریمورک لاراول
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
به نظر من تنها چیزی که می‌تونه عامل همه ی این مشکلات باشه، دید جامعه نسبت به خانم هاست.
خیلی وقت ها دوستان از دیدن اینکه من برنامه‌نویس هستم، سمت سرور کار میکنم، سیستم‌عاملم اوبونتو بوده (الان مک هست) و حتی برنامه‌نویسی رو آموزش میدم تعجب کردن. ولی واقعا چی باعث میشه انتظاراتی که افراد از یه خانم در این زمینه دارن با انتظاراتی که از یه آقا دارن متفاوت باشه؟
سؤالی که از شما دارم اینه که شما اگه مدیر یه تیم نرم‌افزاری باشین و قصد جذب نیروی جدیدی داشته باشین، بین یه خانم و یه آقا با شرایط کاااملا مشابه، کدوم رو انتخاب میکنین؟
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
مصطفی عزیز
سلام
1- مقاله خوبی بود و از خواندنش لذت بردیم و به فکر فرو رفتیم. دم شما گرم.
2- یک کاری همین اول انجام بدیم. کلیشه مرد و زن رو کنار بگذاریم. بله این کلیشه شاید از ابتدای خلقت آدم باهاش بوده، چون ساده است. برای کنار گذاشتن این کلیشه، باید مرد بودن و زن بودن رو تعریف کرد. چه کسی مرد است؟ چه کسی زن است؟ آیا امکان دارد که کسی خود را جزو این دو دسته قرار ندهد؟ آیا جنسیت ها در همین دو تا خلاصه شده‌اند؟ جواب دادن به هر کدام از این سوالها و بی شمار سوالی که در دنباله اینها خواهد آمد مطمئناً کمی این کلیشه مرد و زن را به چالش می‌کشد.
پس قدم اول اینجاست که سوال اشتباه مطرح شده است. تفکیکی که انجام شده به نظرم اشتباه است و تنها فاکتور مورد تحقیق نباید باشد. اگر در مورد مغز زن و مرد حرف نزده بودید، احتمالاً بنده هم بی‌خیال مطرح کردن این موضوع شده بودم و تصور رایج جامعه را از شما می‌پذیرفتم ولی وقتی تا این حد در موضوعی ریز می‌شویم توجه به این داستان ضروری به نظرم رسید.
3- تبعیض جنسیتی و نگاه جنسیت زده، نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا وجود دارد، امروز 14 مارس است و همین هفته پیش هشت مارس روز زن بود. یادآور تلاش برای رفع همین تبعیضها. وگرنه آن روز زن با روز زن خودمان زمین تا آسمان فرق دارد. پیشنهاد می‌کنم پادکست سکو قسمت اول را در این مورد گوش کنید.
در این لینک یادداشت لاله در مورد همین رادیو را مطالعه کنید که خیلی خوب است:
http://vrgl.ir/ikDAZ
4- در همین سکان آکادمی مقاله‌ای هست که به اولین برنامه نویس زن اشاره دارد، و یا برنامه نویس پروژه آپولو مارگارات همیلتون :https://pylie.com/article/margaret_hamilton_moon_travel نبود الگو با بوق و کرنای رسانه کمی متفاوت است.
موفق باشید
li.majdi
li.majdi
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
با سلام و احترام خدمت همه دوستان محترم
در مورد این مقاله باید عرض کنم که من تا حدودی موافق هستم،اعتماد به نفس پایین رو اطرافیان و تا حد زیادی آقایان عاملش هستند.
شغلی مثل برنامه نویسی ۹۹ درصد از قدرت تحلیل و درک مساله شخص استفاده میکنه.۱ درصد سواد برنامه نویسی و الگوریتم.
خانمها چون خیلی جزئی نگر هستند میخواهند همه چیز رو درنظر بگیرن و غرق در جزییات میشن و گاهی از کل موضوع دور میشوند و این باعث میشه کمی دیرتر به جواب برسندو این خودش دلسردی ایجاد میکنه.من خودم تجربه اش و داشتم.
بهزاد مرادی
بهزاد مرادیبرنامه‌نویس پی‌اچ‌پی
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
سلام
در ارتباط با اعتماد به نفس پایین، توصیه می‌کنم به مقالهٔ «Imposter Syndrome چیست و چگونه می‌تواند موفقیت حرفه‌ای ما را تحت‌الشعاع قرار دهد؟» از لینک https://sokanacademy.com/blog/5283/post مراجعه نمایید.
در ارتباط با رول‌ مادل، خب دو چهرهٔ زن موفق در دنیا داریم که می‌تونن با کل جماعت آقایون برابری کنند:
- مقالهٔ‌ «Grace Murray Hopper: کسی که برای اولین بار اصطلاح Bug را باب کرد!» که از لینک https://sokanacademy.com/blog/1027/post در دسترس است
- مقالهٔ «Ada Lovelace: آشنایی با اولین برنامه‌نویس جهان» از لینک https://sokanacademy.com/blog/536/post در دسترس است.
کاش سورس گزارهٔ «همان طور که اطلاع دارید مغز از دو نیم کره سمت راست و چپ تشکیل شده که اکثر خانم ها نیم کره سمت راست آن ها قوی تر از نیمکره سمت چپشان فعالیت می‌کند» را ذکر کرده بودید!
اما به طور کلی جمع‌بندی من آن است که توسعهٔ نرم‌افزار آن هم در بخش بک‌اند آن هم در سطح اینترپرایز بسیار کار پراسترسی است و خودم بارها شاهد جرقه خوردن مابین اعضای تیم وقتی که مشکلی ایجاد می‌شد بوده‌ام و حتی صدایمان را هم بلند می‌کردیم اما به محض رفع شدن باگ، یک بستنی می‌خریدیم و انگار نه انگار که ده دقیقه پیش با هم به مشکل خورده بودیم. حال سؤال اینجاست که آیا بانوان تحمل چنین فشاری را در محیط کاری دارند یا خیر؟
ارادت
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
👍👍👍
کاربر میهمان
زهره غلامیمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
بالاخره یکی به این موضوع پرداخت
سپاس
علیرضا توکلی
علیرضا توکلیsenior web developer at tda.co
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
سلام
مقاله خوبی بود
یک مسئله کلی وجود داره اونم اینه که برنامه نویس ها معمولا افراد درون گرایی هستند (حس من این هست) و خوب خانم معمولا برون گرا و اهل جوش و خروش و گفتگو هستند و این طور محیط ها معمولا خانم ها رو اذیت می کنه