پویا نظری

تعریف موفقیت چیست؟ خودتان را انسان موفقی می‌دانید؟

پویا نظری دانشجوی نرم‌افزار

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی پویا نظری می‌باشد.

با سلام و وقت بخیر به کاربران سکان‌ آکادمی

این روزها تبلیغاتی را می‌بینیم که دم از موفقیت می‌زنند چه در زندگی چه در حوزه کسب کار و مدیریت،‌ خود را میلیونر میدانند و اعتقادشان این است که با پکیج آموزشیشان شما هم می‌تواندی موفق شوید، موفقیت در چه چیزی در چه کاری، آیا منظور از موفقیت فقط پول است، با کمی پرسش از دوستان همگی موفقیت را وابسته به هدفی می‌دانند مثلا فردی هدفش گرفتن گواهی‌نامه رانندگی است او پس از قبولی در آزمون‌ها خود را موفق می‌داند یا دوستی که هدفش یاد گیری زبان PHP است و بعد از راه اندازی یک سایت خود را موفق می‌نامد.

شما کسی را می‌شناسید که بگوید در زندگی موفق هستم؟ دلیلش چیست؟

آلن تورینگ، فردی بود که با طرح معیاری تعیین می‌کرد که یک ماشین هوشمند است یا نه (اطلاعات بیشتر)
حال سوال من این است که معیار شما از یک فرد موفق چیست؟ چه فردی را موفق می‌نامید؟ تعریف شما از موفقیت چیست؟‌ آیا شما موفق هستید؟ آیا موفقیت محدود یا یک پایان است؟

مسئله: فرض کنید فردی را که نمی‌شناسید ملاقات می‌کنید و او ادعا می‌کند موفق است! چگونه صحت حرف او را تعیین می‌کنید؟

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
آقای نظری عزیز
سلام
1- خیلی سریع رفتی سر اصل مطلب و هنوز تموم نشده، آدم باید پاسخگو باشه! 😆
2- موفقیت مثل خیلی از مفاهیم نسبی دیگری است که ما انسانها آن را ساخته‌ایم تا چیزی که نمی‌فهمیدیم، قابل فهم کنیم. برای همین با تمام پیشرفتهای بشری تنها نتیجه برای ما همین بوده که فرض کنیم این داستانها نسبی هستند و خلاص. یعنی موفقیت برای بنده و شما، دو معنی متفاوت دارد. حتی ممکن است در دید من شما آدم موفقی باشید، اما خودتان در دید خودتان این طور به موضوع نگاه نکنید.
3- معیار موفقیت پرسیدید؟ به نظر بنده برای کسی که از کار در حال انجامش راضی است و به اهدافش رسیده، می‌شود گفت موفق. این تعریف برای مختصاتی است که خودم در صفر و صفر آن قرار دارم.
4- محدوده‌ی موفقیت؟ خیلی بعید می‌دانم که موفقیت محدودیت داشته باشد، یعنی هر چقدر هم به یک تارگت موفقیت خود برسید، به نظرم بعدش هم وجود دارد. اما راستش را بخواهید به این گفته‌ی خودم با تردید نگاه می‌کنم. چون چند باری شنیده‌ام که کسی به تارگتی رسیده و مدتها بعد از ماجرا هم گفته چون به این تارگت رسیدم، اگر همین الان هم بمیرم، مشکلی نیست. کلا تسکی که در زندگی داشته را تیک زده و مثل آدمهایی که انتهای امتحان زودتر از بقیه سوالها را حل کرده، برای خودش سوت می‌زند و حال می‌کند.
5- بعضی چیزها به حرف نیست. اگر کسی گفت من موفقم، الزاماً حرف درستی نزده است. در این موارد من به هزاران فاکتور درونی که برای شناسایی آدمها درست کرده‌ام مراجعه می‌کنم. الزاما هم این الگوها درست نیست اما یکی دوتا از آن الگوها از این قرار هستند. الف- هر کس ادعایی کرد، اغلب برعکس گزاره‌ی ادعایی درست است. ب- هر کسی که از خودش بی‌دلیل تعریف کرد. پ- هر کسی که فقط گفت و چیزی نمایش نداد و الی آخر.
موفق باشی
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
برای موفق شدن اول باید ایمان داشته باشیم که میتونیم موفق بشیم سپس تمام تلاش (توجه کنین گفتم تمام) خودمون رو به کار بگیریم. اگر موفق شدیم که فبها و اگر نه ازش درس بگیریم
این نظر منه
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
نگفتی شما خودتون رو موفق حساب میکنید یا خیر و چرا؟
بهزاد مرادی
بهزاد مرادیبرنامه‌نویس پی‌اچ‌پی
۱۳۹۷/۱۲/۰۶
سلام و عرض ادب،
به نظرم می‌رسه که موفقیت یک مقولهٔ نسبی باشه و در جوامع مختلف و فرهنگ‌های مختلف متفاوت که تا حدودی دیدگاهم رو در مقاله‌ای تحت عنوان «آیا دوست داریم در زمان مرگ پول‌دار از این دنیا برویم یا خوشحال؟» نوشتم که از این لینک در دسترس هست:
https://sokanacademy.com/plus/9153/post
در مورد مسئلهٔ «فرض کنید فردی را که نمی‌شناسید ملاقات می‌کنید و او ادعا می‌کند موفق است! چگونه صحت حرف او را تعیین می‌کنید؟» خب باید چند چیز رو مد نظر داشت:
اول آشنایی با خطاهای شناختی است که خیلی اوقات ما رو گمراه می‌کنند که در این ارتباط می‌تونید به لینک زیر مراجعه کنید:
https://sokanacademy.com/blog/430/post
سپس آشنایی با مقولهٔ Value Attribution هست که در مقالهٔ زیر به خوبی توضیحش دادم:
https://sokanacademy.com/blog/879/post
سپس آشنایی با مقولهٔ پارادایم‌هایی است که در ذهن ما شکل می‌گیرند که در این ارتباط هم توصیه می‌کنم به مقالهٔ زیر مراجعه نمایید:
https://sokanacademy.com/blog/943/post
اگر بخواهم یک جمع‌بندی کنم، با یک دید انتقادی می‌شه پی برد که وی چقدر موفق هست.
مثلاً پرسش اینجاست که کسی که با رانت تونسته یک استارتاپ موفق به راه بیندازه آیا واقعاً موفق هست و همین آدم اگر در اروپا زندگی می‌کرد می‌تونست بدین شکل کارش رو پیش ببره؟ مسلماً پاسخ خیر است!
سپاس از توجه شما
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
هر موقع به عقب برگشتی و احساس نکردی که عمرت تلف شده یعنی موفقی
infitualer
infitualer
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
موفق بودنش رو از حرف زدنش در مورد زمینه خودش میشه تشخیص داد. البته اگه کمی هم دانش پیش زمینه داشته باشی
infitualer
infitualer
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
بطور کلی آدمی که هدفی مورد قبول اجتماع داشته باشه و بهش برسه رو موفق میگن
هررفتاری که ما داریم حاصل شرایط محیطی و رفتار دیگران تو چند سال اول زندگی و ژن و ... هستش پس هیچ هدف والاتری وجود نداره. اونی که آدم خوبیه صرفا اینطور تربیت شده، تو ژنش بوده یا ...
اما موفقیتی که به خودت حس خوبی بده فرق داره. تو هدف میذاری تا فلان موعد، فلان مبحث علمی رو یاد بگیری. تا وقتی که از اون پول نسازی یا تو روزنامه ها و سایت ها چاپ نشه که فلان شخص برنده فلان جایزه شد، آیا از طرف جامعه فرد موفقی حساب میشه؟ نه
پس زیاد نباید درگیر حرف اجتماع شد. چون از طرفی مردم فقط اهداف مورد قبول اجتماع رو موفقیت تلقی میکنن و یکی هم اینکه تمام رفتارای ما به نوعی ناخواسته هستش.
زندگی برنده نداره
محمد
محمد
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
حوضه = حوزه 😉
کاربر میهمان
سهیل اسدیمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
به نظرم یک چیز کاملا نسبی هست. یک بار میبینی یک بابایی مثلا تونسته یک hello world بیاره بالا و خودش رو موفق میدونه چون اصلا سررشته ای توی کدنویسی نداشته و خودش با ازمون و خطا این کار رو موفقیت آمیز تونسته انجام بده و یک بار هم یک کسی رو میبینی که توی یک شرکت خفن داره کار میکنه و الگوریتم های عجیبی توسعه میده اما در عین حال برچسب ناموفق رو خودش میزنه.
به نظرم موفقیت یک چیز کاملا ذهنی هست و به قول خارجی ها SUBJECTIVE هست و در شرایط مختلف، روحیات مختلف، خانواده های مختلف، کشورهای مختلف، افراد مختلف و ... با هم فرق داره
اگر از من بپرسی که موفق هستی یا خیر میگم نه چون دو دههٔ ارزشمند از زندگی ام رو به خاله بازییییییییییییی گذروندم و الان میبینیم که چه اشتباهی کردم.
قربونت
S.Asadi