Usability (کاربردپذیری)

Usability (کاربردپذیری) به معنای اندازه‌گیری پتانسیل یک محصول برای محقق کردن و دستیابی به اهداف کاربر است. در فناوری اطلاعات، این اصطلاح اغلب در رابطه با اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود اما حقیقت آن است که می‌توان از این اصطلاح برای هر محصولی که مسئول تحقق یک تَسک (کار) خاص است استفاده کرد (به عنوان مثال، برای یک توستر، جاکفشی یا یک ساعت زنگ‌دار هم می‌توان آن را مورد استفاده قرار داد).

به طور کلی، برخی از فاکتورهایی که تعیین‌کنندهٔ کاربردپذیری یک محصول هستند شامل سهولت در استفاده، ثبات بصری و یک فرايند واضح و مشخص برای تحول و تکامل محصول می‌باشند.

آشنایی با مفهوم Usability Testing
Usability Testing (تست کاربردپذیری) متدی است که در آن از کاربران یک محصول خواسته می‌شود که تَسک‌های خاصی را به منظور تلاشی برای اندازه‌گیری سهولت استفاده از محصول، زمان انجام و درک کاربر از تجربه‌ای که دارند انجام دهند.

تست‌های کاربردپذیری را می‌توان به صورت رسمی در لابراتورهای کاربردپذیری با دوربین‌های ویدیویی و یا به صورت غیررسمی با مدل‌های کاغذی یک اپلیکیشن یا وب‌سایت انجام داد و پس از آن بر پایهٔ یافته‌های همین تست، تغییراتی را بر اپلیکیشن یا وب‌سایت اعمال کرد.

چه این تست به صورت رسمی انجام شود و چه به صورت غیررسمی، شرکت‌کنندگان تشویق می‌شوند که بلند بلند فکر کرده و افکار در لحظه‌ٔ خود را بیان کنند تا محققیق بتوانند جریان فکری ایشان را در مواجهه با محصول دنبال کنند.

تست‌های کاربرد پذیری در زمینهٔ طراحی‌های متمرکز بر کاربر هم به خوبی عمل می‌کنند؛ به عبارت دیگر، این قبیل تست‌ها کمک می‌کنند تا طراحان محصول با توجه به نیازها و خصوصیات منحصر به فرد کاربران، دست به طراحی محصول بزنند و همین مسئله منجر به این خواهد گشت تا احتمال موفقیت محصول دوچندان گردد.

در طی سال‌های اخیر، انجام تست کاربردپذیری وب‌سایت‌ها به موضوع داغی برای وب دولوپرها تبدیل شده‌ است. بسیاری از وب‌سایت‌های بزرگ از متخصصین کاربردپذیری بهره می‌برند تا مطمئن شوند که یک سایتِ سهل‌الاستفاده و کاربرپسند دارند که تجربهٔ مثبتی را برای کاربرانش رقم می‌زند.