CTA (دعوت به عمل)

CTA مخفف Call To Action است و بخشی از یک صفحه‌ی وب، تبلیغات یا محتوایی است که مخاطب را به انجام کاری تشویق می‌کند. در بازاریابی، CTAها به یک کسب و کار کمک می‌کنند تا یک بازدیدکننده یا خواننده را به یک سرنخ برای تیم فروش تبدیل کند. CTA، بسته به هدف محتوا، می‌تواند اقدامات مختلفی را انجام دهد.

به عنوان مثال، می‌تواند به خواننده دستور دهد تا برای تکمیل روند خرید خود، روی دکمه‌ی خرید کلیک کند، یا به سادگی می‌تواند مخاطب را به سمت تبدیل شدن به مصرف‌کننده‌ی کالا یا خدمات آن شرکت سوق دهد. CTA می‌تواند پیشنهاد کند که خواننده، عضو خبرنامه‌ای شود که برای مثال، حاوی به‌روز رسانی‌های محصول است. برای داشتن یک CTA موثر، متن فراخوان باید واضح باشد و بلافاصله پیام ما را منتقل کند و از نظر بصری هم جلب توجه کند.

مرسوم‌ترین نوع CTA در وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، استفاده از یک دکمه که جلب توجه زیادی را با خود به همراه دارد، می‌باشد. معمولا از رنگ Accent استایل راهنما برای CTAها استفاده می‌شود.

اگر این دکمه اصولی و صحیح طراحی شود، به تنهایی توانایی این را دارد که باعث رشد چشمگیر تعداد بازدید در محصول شما، افزایش روند فروش و همچنین افزایش نرخ درگیری (Engagement Rate) و تعامل کاربر (User Interaction) با محصول شما شود.

در تصویر زیر، نمونه‌ای از یک دکمه‌ی Call to Action را مشاهده می‌کنید که در وبسایت سکان آکادمی استفاده شده است: