Framework (فریمورک)


در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار، Framework (چارچوب نرم‌افزاری) برای این طراحی شده‌ تا به دولوپرها این امکان را بدهد تا بیش از آنکه روی بدیهیات زمان خود را صرف کنند، به نیازمندی‌های اختصاصی پروژه بپردازند.

برای روشن‌تر شدن این مسئله، مثالی می‌زنیم. فرض کنید که قرار است تکه کاغذی در ابعداد ۵×۵ سانتی‌متر تهیه کرده و طرحی همچون صلیب را روی آن بکشید؛ مسلماً چنین چیزی به سادگی امکان‌پذیر است اما اگر از شما خواسته شود تا ۱۰۰۰ تکه کاغذ اینچنین بسازید چه‌طور؟ این همان جایی است که فریمورک‌ها به کار می‌آیند؛ به عبارت دیگر، می‌توانیم یک فریمورک (چارچوب یا قالب اولیه) درست کرده و خیلی سریع کار خود را به پیش ببرید.

در تعریفی کلی‌تر، فریمورک در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار به مجموعه‌ای از لایبرری‌ها، کلاس‌ها و مفاهیم انتزاعی گفته می‌شود که خیلی ساختاریافته در دسترس دولوپرها و برنامه‌نویسان قرار گرفته و به راحتی قادر خواهند بود تا کدهای از پیش نوشته شده را مورد استفاده قرار داده، آن‌ها را به اصطلاح Override کنند و یا کدهای کاستومایز شدهٔ خود را بیفزایند تا در نهایت محصول نرم‌افزاری خود را در کمترین زمان ممکن به بازار عرضه کنند.

انواع فریمورک‌ها در توسعهٔ وب
در فرایند توسعهٔ وب اپلیکیشن‌ها، در یک نگاه کلی می‌توان فریمورک‌ها را به دو دستهٔ Frond-end و Back-end تقسیم‌بندی کرد. برخی از معروف‌ترین فریمورک‌های فرانت‌اند CSS عبارتند از:
- Bootstrap
- Foundation
- Pure

از جمله فریمورک‌های فرانت‌اند JavaScript نیز می‌توان موارد زیر را برشمرد:
- Angular.js
- Vue.js
- Ember.js

در ارتباط با فریمورک‌های بک‌اند، برخی از معروف‌ترین نمونه‌ها در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف نیز عبارتند از:
- Spring (جاوا)
- Django (پایتون)
- Laravel (پی‌اچ‌پی)
- Ruby on Rails (روبی)
- Express.js (نودجی‌اس)
- Net. (سی‌شارپ، ویژوال بیسیک و ...)


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
محسن
محسن
۱۳۹۷/۰۱/۲۳
یک فریمورک دیگه که برپایه php نوشته شده و از معماری model–view–controller (MVC) پشتیبانی می کنه
فریمورک CakePHP هست که تحت MIT License ارایه میشه
این فریمورک در سال 2005 و توسط یک دولوپر لهستانی به اسم Michal Tatarynowicz ساخته شد و قبل از لاراول یکی از محبوبترین فریمورک های php بود
بنیاد ارایه کننده این فریمورک هر ساله رویدادهایی رو با عنوان CakeFest در سراسر جهان برگزار می کنه که البته بیشترشون در آمریکا بودن، رویداد سال 2017 هم در نیویورک برگزار شد
سایت اصلی این فریمورک هم به آدرس cakephp.org در دسترس علاقه مندان هست تا بتونن اطلاعات خیلی کاملتر و دقیقتری رو کسب کنن
Insight
Insight
۱۳۹۷/۰۱/۲۲
نکته قابل ذکر در اینجا اشاره به تفاوت بین لایبرری و فریمورکه. از نظر تئوری تفاوت بین این دو همون Inversion of Control هست که برای مطالعه‌ی بیشتر میتونید به صفحه ی ویکیپدیا مراجعه کنید.
https://en.wikipedia.org/wiki/Inversion_of_control
اما اگه یکم عملی‌تر به قضیه نگاه کنیم. میشه اینطور بیان کرد که استفاده از لایبرری به‌طور کلی برای ما محدوده و چارچوب خاصی در مقیاس بزرگ ایجاد نمیکنه. ما فقط در بخشی که نیاز داریم از اون کتابخانه استفاده میکنیم. اما با استفاده از یک فریمورک ما موظف به رعایت قوانین و دستورات اون فریمورک هستیم.
محمد عزیزی
محمد عزیزی
۱۳۹۶/۱۱/۲۵
در پستهای شما محصولات مایکروسافت همیشه مظلوم واقع می شوند جناب مرادی🙃
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۶/۱۱/۲۵
عالی